Booking.com
טיפול בניצולי שואה הסובלים מאלצהיימר, אתר - PIXABAY.COM, יוצר -Gerd Altmann

לזכור ולא לשכוח?

ביום רביעי ה-15/4 כ"ז בניסן תציין ישראל את יום הזיכרון לשואה ולגבורה. למרות 70 השנים שחלפו מאז, ניצולים רבים עדיין חיים את השואה מחדש יום יום, שעה שעה בגלל מחלת האלצהיימר.

מחלת האלצהיימר מאופיינת בפגיעה בזיכרון לטווח קצר. החולים בה חיים שוב ושוב את העבר. המשמעות עבור ניצולי השואה חולי האלצהיימר: חוויה ריאלית של השואה בפעם השנייה. הם חיים את הגטו, מאבדים שוב ושוב את הוריהם ומשפחתם, סובלים את העוני, המחלות והמוות פעם אחר פעם. מלב"ב, העמותה המרכזית בארץ המסייעת לחולי אלצהיימר, דמנציה ולקשישים תשושי נפש פותחת חלון למצוקותיהם, מתארת את חוויתם ומסבירה מהי הדרך הנכונה להתנהל מול אדם קרוב שהזיכרונות הקשים רודפים אותו.

מאת:ויקי ברומר

צ' דואג שיהיה לו תמיד כסף מזומן בכיסים. ה' מחביאה לחם בכוכים בחדרה. ש' נבעת כשהמטפל שלו מזכיר את המילה "מקלחת". כמוהם, גם מוחם של ניצולי שואה החולים בדימנציה ואלצהיימר לא מצליח להדחיק יותר את הזיכרונות המענים של מחנות הריכוז, תאי הגזים והתמונה של אהוביהם נרצחים מול עיניהם. בשלבים המתקדמים של המחלה, חולי האלצהיימר משתמשים לעתים בדמיון על מנת לגשר על פערי הזיכרון: הם נוטים להמציא סיפורים ואף חווים במקרים מסוימים הזיות. כשמדובר בניצולי השואה, חלקם בטוחים שהנאצים חזרו, או שהם נמצאים עדיין במחנות, דבר אשר יוצר אצלם חרדה עמוקה, קשיי שינה ומעצים את הבלבול והתסכול.

מוטי זליקוביץ'

מוטי זליקוביץ'

בתקוף הזיכרונות, ניצולי השואה חולי האלצהיימר מגיבים שונה זה מזה: חלקם בוכים ורועדים, חלקם צועקים ומשתוללים, ויש כאלו שאף יכולים להרים ידיים על הסובבים אותם. אם בצעירותם המוח הצליח להגן על עצמו, להפעיל מכניזם של הדחקה ולאפסן את הזיכרונות במגירותיו, האלצהיימר בא ופורץ את האזורים הנעולים. המגירות נפתחות, המנעולים נשברים והאדם מתחיל לחיות מחדש את עברו. ניצולי השואה הדמנטיים מוצאים עצמם דואגים מחדש למשפחותיהם, בוכים על האבדן וחרדים מהעתיד לבוא.

אך לא רק העבר רודף אחר החולים. מראות רגילים ביום יום יכולים לעורר במוחם פלשבקים מוחשיים מתקופת השואה. חייל צה"ל שעובר ברחוב מצית את זיכרון חיילי האס.אס. במחנה הריכוז. מקלחת מזכירה את תאי הגזים. כיסים ריקים מכסף חייבים להתמלא כי אחרת מתעוררת חרדה קיומית. מחסור חד פעמי במוצר מזון כלשהו מוביל לאגירתו האינטנסיבית לפעמים הבאות. כאשר הדבר מגיע ליום יום של קשישים אלה, הדברים מתחילים להסתבך. הביקור אצל הרופא והבדיקות בבית החולים יכולים להיות מבעיתים. חלוקי מעבדה לבנים, דלתות נעולות, ניחוחות של חומרי חיטוי ואנשים הצועקים מכאב ומחלה מעוררים מחדש את זוועות השואה. בעת העבודה עם ניצולי השואה חולי האלצהיימר הבינו במלב"ב כי יש להקל על אותם זיכרונות ואסוציאציות העולות אצל הניצולים, גם בדברים שחלקנו כלל לא מעלים על הדעת:

מקלחות – נסו לעטר את חדר המקלחת, הדוש והברזים בציורים, טפטים וצבעים על מנת שיידמה כמה שפחות לחדר מקלחת רגיל.

אוכל – ניצולי שואה חולי אלצהיימר רבים אוגרים מזון בכל מקום אפשרי: בכיסיהם, מתחת למזרון, בארונות ובמגירות. אל תנסו להילחם בכך ואפשרו להם להחביא את המזון. החליפו מזון מתכלה כגון לחם או פירות בקופסאות שימורים, מבלי שישימו לב, שכן עבורם הדבר החשוב הוא לשמור אוכל לעת צרה. חלק מהניצולים חוששים מירידה במשקל שמייצגת עבורם את הרעב שהיה מנת חלקם. לשם כך, רצוי להיעזר בתזונאית בכל מקרה של בעיית אכילה כדי לעזור להם לשמור על משקל תקין.

זיכרונות – כאשר הקשיש נופל למערבולות עברו, אין להתווכח עמו ולשכנעו שעברו מאז שנים. יש לתת תוקף לתחושותיו, לשתף עמו פעולה ולנסות להרגיע אותו מתוך המציאות שבה הוא נמצא. במקרים רבים, עצם ההוכחה של החולה על טעותו רק תרע את מצבו, והדרך להחזירו למציאות בד"כ תהיה אינדיבידואלית. חלק מהאנשים מתעשתים מריח של קפה, אצל אחרים דיבור על ספורט או אופנה מחזירם למציאות. יש למצוא את הדרך הנכונה לכל קשיש.

חזרה לשפת הילדות – מחלת האלצהיימר פוגעת בזיכרון לטווח הקצר. עקב כך, חוזרים הסובלים ממנה לשפת אמם. אצל ניצולי השואה פעמים רבות מתרחשת רגרסיה לדיבור ביידיש, רומנית, הונגרית ועוד. במלב"ב מתמודדים עם התופעה, בין היתר, ע"י תרפיה במוזיקה: התרפיסטית לומדת שירים בשפת המקור של הקשיש ועצם השירה בשפת ילדותו מובילה למרגוע.

חשיבות עידוד פעילויות יומיומיות – על מנת להקל על השקיעה בזיכרונות הקשים, חשוב לשמור על פעילויות יומיומיות משמעותיות המעניקות אפשרות להתרכז בהווה.  חולי, תלות ובדידות יכולים להגביר את הזיכרונות הקשים. במרכזי היום של מלב"ב ניתן למצוא פעילויות שונות עבור חולי האלצהיימר והקשישים הדמנטיים אשר יוצרים עבורם סדר יום ומעמיקים את אחיזתם בהווה.

 

About כתב אורח

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: