Booking.com
תרגילי נשימה, יוצר - RachelScottYoga, אתר -PIXABAY.COM

למה כל כך חשוב לנשום נכון?

כשאנו אומרים "נשימה", מרבית האנשים חושבים "מה זאת אומרת, הרי אני נושם כל הזמן, אחרת לא הייתי חי". אתם אולי חיים, אבל לא בהכרח נושמים נכון. תשומת הלב לנשימה היא אפסית, מכיוון שהיא מתבצעת באופן אוטומטי, אך הנשימה היא כלי עוצמתי שמאפשר לנו לשלוט בגוף ובמוח אם רק נדע לנצל אותה נכון. ד"ר רפאל פרטר, מפתח שיטת "חילוץ עצמות" והמנהל הקליני של "מרכז רפאל לרפואה משלימה" מסביר מהי נשימה נכונה ולמה היא כ"כ חשובה.

 

למה הנשימה חשובה?

אנו לא מודעים לנשימות שלנו ולא חושבים על זה ביום יום, הודות למנגנון אוטומטי שקיים ונשלט ע"י המוח שמפעיל את פעולת הנשימה אצל כל אדם חי, אבל הנשימה היא מקור האנרגיה של הגוף ואחראית על הזנת כל תא בגוף. רקמות הגוף וכל אחד מהאיברים מורכבים מתאים שחייבים לתפקד כראוי כדי לשמור על חיינו. החומרים המזינים שסופקו לתאים, על ידי המזון שאנו אוכלים, פועלים כדלק, נקשרים בתא לחמצן וכתוצאה מכך מופקת האנרגיה בתא. ביהדות ובקבלה, כמו גם במקורות היוגה העתיקים, הנשימה מחברת אותנו לנשמה שלנו ומכאן גם הסמיכות באותיות. נאמר כי חיות האדם הוא נשימה: "וַיִּפַּח בְּאַפָּיו נִשְׁמַת חַיִּים", "כּל אֲשֶׁר נִשְׁמַת רוּחַ חַיִּים בְּאַפָּיו", "אִם תֶּחְסַר הַנְּשִׁימָה תֶּחְסַר הַחַיִּים". ר' נחמן סובר שהנשימה היא מקור בריאתם של כל הדברים, היא מקור החידוש והיא הנושאת את "חיותו" של האדם, ועל כן דרך הנשימה ניתן למלא כל חיסרון.

מרכז רפאל

דרך מודעות בסיסית לנשימה, אנחנו מסוגלים להשפיע על המחשבות ותפקודי המוח. בשום שלב בחיים (לא בביה"ס, בעבודה או בבית) לא ממש מלמדים אותנו איך להתמודד עם מצבים רגשיים קיצוניים כמו: כעסים, חרדות, לחצים או פחדים. כמובן שאפשר לנסות להשפיע דרך "שכנוע עצמי" ואפילו לעורר שיח פנימי כלשהו כדי להקל. אבל חישבו כמה קשה ברגע של זעם, כעס חזק או התקף חרדה פתאום לעצור ולשכנע את עצמנו לחדול ולהירגע. מחקרים מראים שדרך נשימה מודעת ניתן להשפיע ולהרגיע את עצמנו במצבים קשים. אחד המחקרים בחן ומצא את הקשר שבין 'הרגשות' לבין דפוסי הנשימה וגילה שעם שינוי בדפוס או במקצב של נשימה, ניתן לשנות ולהחליף רגשות. במילים אחרות, הנשימה היא המפתח לוויסות ולשליטה על רגשות ותחושות, גם באופן פיזי.

ד"ר רפאל פרטר

איך הנשימה מסייעת לגוף?

נשימה מודעת מסייעת לתחומים רבים בחיי היום-יום: הפחתת חרדות ודיכאון, שיפור איכות השינה, הגברת תחושת שמחה ואופטימיות, הקלה על כאבים, הפחתת חשקים והתמכרויות ועוד. בנוסף לכך, נשימה מודעת משפיעה על מגוון מערכות הגוף:

 

  • שיפור בתנועת חמצן– בזמן נשימות עמוקות ואיטיות, חמצן נקי זורם ומתפזר לכל תא בגוף וע"י כך מגביר את התפוקה והתוצרת של כל המערכות בגוף.
  • הורדת לחץ דם– ברגע שהשרירים בגוף משחררים מתח, כלי הדם מתרחבים ולחץ הדם יורד וחוזר למדד התקין.
  • שחרור אנדורפינים– נשימות עמוקות גורמות לשחרור אנדורפינים ע"י בלוטת יותרת המוח. האנדורפינים הינם חלק מקבוצת חומרים כימיים המצויים במוח אשר ידועים כגורמים לתחושה טובה (מעין "אופוריה") ושיכוך כאב, ויש להם תפקיד חשוב בשליטה על התנהגויות רגשיות (כגון: חרדה, פחד והנאה). נוכחות מוגברת של אנדורפינים במוח מקושרת גם עם תגובת 'הילחם-ברח', ולכן לא תמיד הפרשתם תגרום הנאה, והיא עלולה לגרום גם לתגובת מתח וחרדה.
  • ניקוי רעלים- הרגלי נשימה מודעת ועמוקה עוזרים למערכת הלימפטית לתפקד באופן יעיל, מה שמעודד את הגוף לשחרר רעלים מזיקים מתוכו. ניקוי הגוף מרעלים אלו מאפשר לגוף לתעל את האנרגיה שלו לפעולות יותר מועילות כמו עיכול, תנועת מעיים וריפוי.

 

איך לנשום נכון?

גופנו מגיב לנשימות עמוקות ואיטיות באופן מאוד חיובי, השרירים נרגעים והגוף נכנס להרפיה. נסו לתרגל נשימות עמוקות, איטיות ורגועות ושימו לב מה קורה לשרירים שלכם. כשאנחנו נושמים עמוק ולאט, הגוף לא יכול להמשיך ולהחזיק את המתח בשרירים ופשוט מרפה אותם, משחרר ומרגיע. נשימה מודעת ניתן לבצע בכל מקום ובכל זמן אך כדי להשיג תועלת מרבית, נסו את התרגיל הבא:

שבו או שכבו בתנוחה שנוחה לכם, עם הידיים משוחררות על הברכיים או לצדי הגוף והרפו את שרירי הצוואר והכתפיים. התחילו לנשום עם נשיפה גדולה דרך הפה כדי לרוקן את הריאות לחלוטין ולשחרר את המתח מהגוף. לאחר מכן, הכניסו אוויר פנימה דרך האף. שאיפת האוויר מהאף מבטיחה אוויר נקי יותר ורווי בחמצן ומאפשרת אוורור של מערות הפנים (סינוסים) ושל קרומי הגולגולת טרם מעבר האוויר לריאות. לאחר שמילאתם את הריאות בחמצן, החזיקו את החמצן בריאות, עצרו את הנשימה, ספרו עד 5 ונשפו לאט החוצה מהפה. תוך כדי הנשיפה, הדקו וכווצו את הבטן ובגמר הנשיפה עצרו וספרו שוב עד 5. בשאיפה נפחו והרחיבו את הבטן באופן מקסימלי ובסיומה עצרו שוב ל- 5 שניות. חיזרו על התרגיל 5 עד 10 פעמים.

תוך כדי תרגול הנשימה, נסו לכוון ולדמיין איך כל הגוף, פרט לתנועות הבטן, הופך רפוי ומשוחרר. אם המחשבה נודדת במהלך התרגיל, אל דאגה, נסו להתמקד בספירת השניות בכל שלב של הנשימה. ככל שתצליחו להיות מודעים יותר לנשימה שלכם, תגלו כי היא הופכת קלה יותר הן מבחינת הנשימות העמוקות עצמן והן מבחינת הרגעת המחשבות.

תרגולי נשימה הם כמו נגינה על פסנתר או כל מיומנות אחרת, ככל שמתמידים ומתרגלים, כך הנשימה תשתפר ותהפוך לקלה, נעימה ואפקטיבית יותר. נשימה אפשר לעשות בכל מקום, בכל זמן ובאופן שרירותי (במשרד, בנסיעה בפקקים, עמידה בתור לדואר ועוד), אך נסו לסגל לעצמכם זמן קבוע בכל יום שבו אתם מקדישים 5 דקות לביצוע תרגילי הנשימה. תרגול יומי קבוע ייתן אותותיו על מצב הגוף והנפש באופן משמעותי ככל שתתמידו.

 

בהצלחה!

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: