Booking.com
איך לגבות מסמכים, יוצר - cloudhoreca, אתר - PIXABAY.COM

למה כל כך חשוב לשמור על מסמכים?

אנשים רבים נוטים לזרוק חשבוניות, קבלות, תדפיסים ושאר מסמכים, אבל לא יודעים שמבחינה משפטית, בעתיד מסמכים אלה עשויים להיות יקרים יותר מפז. עורך דין תומר שובלי, הבעלים של משרד עורכי דין תומר שובלי ושות', עושה סדר בדברים ומסביר לנו למה כל כך חשוב לשמור על מסמכים.

איזה סוגי מסמכים כדאי לשמור?

הרצוי הוא כי כל אדם ישמור על כל מסמך אותו הוא מקבל לידיו, מהלקוח הקטן אשר קונה פריט בחנות ומקבל עבורו קבלה ועד עצמאי אשר מעניק ביצוע עבודות לאחר. אין לדעת איזה מסמך נצטרך ובמה הוא עשוי לשמש אותנו בעתיד. במקרים מסויימים, כשנוצרות מחלוקות, מסמך בן 30 שנה עשוי להוות ראיה משפטית של ממש.

המסמכים נחלקים ל-2; מסמכים שוטפים ומסמכים יחידנים. מסמכים שוטפים הכוונה למסמכים שמתקבלים בקביעות כגון דפי בנק, כרטיסי אשראי, משכנתאות, קופות גמל וכו'. מסמכים יחידנים הכוונה למסמכים שהתקבלו לאור אירוע בודד, כגון קבלה של מוצר שנרכש, מסמך מרשות הדואר, דוחות, קנסות, תעודות אחריות וכו'. מומלץ לשמור את שני סוגי המסמכים ולסדר אותם באופן שיאפשר שליפה מהירה שלהם במידת הצורך.

שמירה על כל סוגי המסמכים עונה על צורך שונה שעלול לעלות בעתיד. חשבונות שוטפים כגון ארנונה, גז, מים וחשמל מומלץ לשמור כדי להוכיח תשלום. מסמכים הקשורים לדירה כדאי לשמור במקרה של תביעה מול בעל הבית/ מוכר. מסמכי תעסוקה חיוניים בבקשות דמי אבטלה, משכנתא, פיצויים ועוד. מסמכים פנסיוניים משמשים לבדיקות תקופתיות, חריגות ומעקב. מסמכי בנקאות יעילים למעקב שוטף ווידוא הוצאות-הכנסות. מסמכים של הוצאות גדולות מומלץ לשמור למטרת אחריות והצהרת הון (לעצמאיים בעיקר).

על פי עו"ד תומר שובלי, מקרה סבוך שהגיע למשרדו נפתר כהרף עין על ידי חשבונית פשוטה ששמר הלקוח. אותו אדם נעצר בגין חשד שביצע עבירות חמורות למרות שהוא טען שבאותה עת שאירעה העבירה, הוא נכח בעיר הרחוקה כ-35 ק"מ ממקום העבירה. חשבונית ברשת מזון שהוא שמר, הוכיחה שהוא לא נכח באירוע ומדובר היה במעצר שווא. מכאן ניתן ללמוד כי אין לדעת מתי יועיל לך כל מסמך אשר מועבר לידיך ולכן מומלץ לשמור על הכל.

מה שמירת מסמכים יכולה לעזור לי בעתיד?

שמירת מסמכים היא דבר שאין להקל בו ראש. במידה ואדם נדרש להוכיח את חפותו או אם ברצונו לתבוע אחר, הוא זקוק למסמכים– מסמכים רלוונטיים מקצרים משמעותית את התהליך. קיימות "תביעות כספיות" במספר הליכים אותם ניתן להגיש לבית המשפט, כשבחירת ההליך המשפטי נקבע בעיקרו ע"פי חומר הראיות שמצוי בידי הלקוח. היה ומדובר באדם מסודר אשר שמר את כל המסמכים, יש באפשרותו להגיש תביעה הנקראת "סדר דין מהיר". תנאי הסף להגיש תובענה כספית "בסדר דין מהיר" הוא כי בידי התובע מצוי כל חומר הראיות. כמו כן קיים גם הליך מזורז הנקרא "סדר דין מקוצר" בו נחקר הנתבע עוד בטרם הגיש כתב הגנה, גם במקרה זה תנאי הסף להיכנס להליך נמדד ע"פי חומר הראיות המצוי בידי התובע. היה ואין את כל חומר הראיות, יש להגיש "תביעה רגילה" ובקשות רבות לצווים עבור גילוי מסמכים – מה שמאריך את ההתדיינות המשפטית באופן משמעותי. משמע, במידה ועולות מחלוקות, שמירת מסמכים חוסכת שנים ארוכות של דיונים בבתי משפט.

דוגמא נוספת שנותן עו"ד תומר שובלי מעולם המשפט היא שבמידה ויש ליקויי בניה לדיירים והם מודיעים על כך לקבלן, הוא מחוייב לטפל בליקויים או לפצותם. במידה והדיירים שלחו לקבלן הודעה על הליקויים בדירה, אך לא שמרו את אישור המסירה שהקבלן אכן קיבל, האחרון יכול לטעון שהוא לא קיבל את המסמכים ובית המשפט יפחית כשליש מסכום הפיצויים המגיע לדיירים. כלומר, אם רוכש דירה דיווח על פי חוק המכר לקבלן, אך אין באפשרותו להוכיח זאת – ייתכן כי הוא יאבד עשרות עד מאות אלפי שקלים.

עורך דין תומר שובלי

עורך דין תומר שובלי

האם כדאי לשמור על מסמכים גם כשהם כבר לא רלוונטיים?

על מסמכים תמיד כדאי לשמור והם תמיד רלוונטים. אין לדעת מה יוליד יום והאם תאלצו לעשות שימוש במסמכים אותם שמרתם בקרטונים שבמזווה. אם אין ברירה וחייבים להיפטר מחלק מהמסמכים מסיבה זו או אחרת, המסמכים ה"פחות חשובים" שניתן לזרוק הם קבלות צרכנות, תלושי שכר ותדפיסי בנק וגם במקרה זה מומלץ לשמור אותם 7 שנים לכל הפחות. קבלות על מוצרים שכבר אינם בשימוש גם כן ניתן לתעדף בתחתית החשיבות של שמירת המסמכים.

עו"ד תומר שובלי מוסיף ומספר על מקרה שהגיע למשרדו – פדיון מנייה שנרכשה ב- 1959. ישנם מסמכים רעועים, בני למעלה מ-50 שנה, שבאמצעותם יש נסיון משפטי לפתור מחלוקת על מליוני שקלים. איש כמובן לא ידע שבעתיד אותו מסמך, יהיה שווה כ"כ הרבה.

כיום יש מגוון דרכים לשמור על מסמכים ביתר קלות, על ידי חשבונות במייל, סריקת מסמכים למחשב, סיווג מסמכים לתיקיות ממוחשבות ועוד. כל אחד ימצא את הדרך הנוחה לו, העיקר לשמור על המסמכים.

לסיום, מקרים רבים המגיעים לבתי המשפט בעקבות מחלוקות וסכסוכים, יכלו להסתיים ביתר קלות ומבעוד מועד אילו רק היו נשמרים המסמכים הרלוונטיים. שמירת מסמכים אינה עניין של מה בכך והיא מהווה ראיה לכל דבר. היו מסודרים, שמרו על מסמכים רלוונטיים וכך תהיו מכוסים משפטית מפני מחלוקות שעלולות לצוף בעתיד.

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: