סיכוני אבטחה למידע האירגוני - אתר-PIXABAY.COM,צלם - GERALT

למה מחשוב ענן קריטי לעסקים?

במציאות העסקית כיום, מערכות מחשוב ארגוניות מהוות את הבסיס לכל פעילות הארגון. מומחי המחשוב של חברת ERG חולקים מניסיונם ומסבירים על סיכוני אבטחת מידע חדשים אליהם חשופים ארגונים בשנים האחרונות, על יתרונות מחשוב ענן וכיצד הם מייעלים את הפעילות העסקית, את החשיבות במערכות מידע ארגונית וכן את האתגרים ונקודות הכשל האפשריות בהטמעת מערכות כאלה, מסבירים על מה חשוב לשים דגש בבחירת חברה שמספקת שירותי DBA ובשורה התחתונה – מסייעים להבין כיצד בונים מערכת מחשוב עסקי אמינה וזמינה יותר. חברת ERG מספקת פתרונות מחשוב ושירותי מחשוב למאות עסקים במגוון תחומי פעילות.

מאת: חני שניידר

מה הם סיכוני האבטחה החדשים למידע הארגוני שצצו בשנים האחרונות?

האמירה "מידע הוא כוח" כבר איננה אמירה בעלמא, אלא מוטיב המנחה את הארגונים – הם אוגרים יותר מידע, סוחרים בו ואף מתחרים עליו. וכשקיים מידע ארגוני – יש להגן עליו.

כדי לענות על צורך זה, תחום אבטחת המידע הארגוני נדרש להתפתח בהתאם ולצפות תרחישים אפשריים ולמנוע אותם לפני התרחשותם, במטרה להשאר כל הזמן צעד אחד לפני אלה החומדים לעצמם את המידע הארגוני החשוב. נקודת חולשה נוספת שהתפתחה בשנים האחרונות היא ריבוי נקודות הגישה לאינטרנט (מחשבים ניידים, מכשירים חכמים וטאבלטים, אשר מקושרים למחשבי הארגון), ולכן, לארגון מסועף ומתקדם יותר, קיימות נקודות חולשה רבות יותר, המאפשרות פריצה דרכן למחשבי הארגון. ככל שהחברה המספקת פתרונות אבטחת מידע ארגוניים תהיה מקצועית יותר, כך יסופקו פתרונות יסודיים יותר, אשר יסגרו כל פירצה אפשרית עוד בטרם היווצרותה.

למה מחשוב ענן?

 1. חסכון – שימוש במחשוב ענן חוסך חומרה (שרת) ומוצרי תוכנה (מערכות הפעלה) נלווים ובהוצאות חשמל ותחזוקה, היות וזה שירות הכלול בשירות הספקית של מחשוב הענן.
 2. גמישות ארגונית – ניתן להתאים את נפח שרת האחסון לשינויים החלים על הארגון בקלות רבה יותר מאשר שרת ארגוני מקומי.
 3. גיבוי וזמינות – מחשוב ענן מספק גיבוי מידע מקצועי במערכות המנוטרות במהלך כל היממה, וכפועל יוצא מכך, אין הוצאות על שחזור המידע ואין חשש לאי זמינות של מידע חשוב.

מה עלולות להיות נקודות הכשל בהטמעת מערכת מידע בארגון?

  • ברמה הטכנית – אפיון שגוי או לוקה בחסר של צרכי הארגון, עלול ליצור מצב שבו מערכת המידע תיבנה טלאי על טלאי ותקרוס. מומלץ להעזר כבר בשלב זה, בחברה מקצועית, אשר תלמד את צרכי הארגון לעומק ותתפור עבורו את המערכת העונה על צרכים אלה.
  • ברמת המשתמש – משתמשים טכנופוביים (או עויינים, בגלל החשש שיהפכו לבלתי נחוצים) עלולים להכשיל הטמעת מערכת בארגון. כפעולת מנע, רצוי להגדיר מנהל פרויקט מקרב העובדים, אשר ישמש כ"סוכן שינוי" ויקשר בין מנהל הארגון, העובדים והחברה הספקית של מערכת המידע. אותו מנהל פרויקט יהיה בעל יכולות טכנולוגיות, יכיר היטב את המערכת, יעבור עליה הדרכה לפני יתר העובדים ולכן, יידע לתת פתרון אנושי וטכני (עד לרמה מסוימת) כאחד.

מה משקלה של מערכת CRM טובה בארגון?

מערכת ניהול לקוחות מהווה בסיס לניהול וטיפול באחד המשאבים החשובים ביותר עבור הארגון – הלקוחות. מערכת CRM יעילה תספק לצוות השיווק והמכירות את המידע העסקי לו הם זקוקים (כהיסטורית מכירות ופרטים פיננסיים, דפוסי קנייה של לקוחות, מידע נוסף על הלקוח וכד'). לכן, כדי לבחור את המערכת המתאימה לארגון, חשוב להתחיל באפיון והגדרה של העובדים האמורים להשתמש במערכת, להבין מה הצרכים שלהם ומה ציפיותיהם ממנה. כמו כן, חשוב לוודא שמערכת זו תשתלב בצורה אופטימלית ככל האפשר במערכות האחרות שכבר פועלות בארגון, כדי שלא ייווצרו חוסרים (אף אחת מהמערכות איננה מספקת צורך מסויים), או, לחילופין, כפילויות (כמה מערכות מספקות את אותו הצורך, וכל עובד בוחר להשתמש באחרת).

איך בוחרים חברה שמספקת שירותי DBA?

ניהול בסיסי נתונים (DBA) תופס חלק מרכזי בארגונים כחלק בלתי נפרד מהמטרה לנהל ולייעל את המידע הרב שנכנס ויוצא מהם. על כן, בחירת חברה חיצונית אשר תנהל עבורך את בסיסי הנתונים שלך, איננה החלטה שיכולה להיעשות כלאחר יד. הנה מס' נקודות שצריכות להיבדק בבואך לבחור חברת שירותי DBA:

 1. עיצוב פתרון חומרה ותקשורת המותאם לצרכי ועומסי הארגון – מתחיל באפיון מקיף וממשיך בהתקנה יציבה ומהירה.
 2. רמת התחזוקה השוטפת של מסד הנתונים + שדרוגים ועדכונים שוטפים – הרצה מסודרת של עדכוני גרסה ועדכוני מהדורה למסד נתונים או למערכת המידע.
 3. אמצעי ניתור והתרעה – התרעות ותגובות מהירות ברמת החברה המספקת את השירות, עוד לפני שהלקוח חש בכך.
 4. רמת אבטחת המידע – אבטחת השרת, חיבור שרתים מרוחקים בצורה מאובטחת תחת SSL, הקשחת שרתים החשופים לאינטרנט, AUDIT למעקב אחר ביצוע שינויים במידע וכד'.
 5. זמן התאוששות במקרה תקלה – פתרונות גיבוי ורפליקציה המאפשרים לארגון להמשיך ולעבוד עד לתיקון הבעיה הקריטית.
 6. זמינות מרכז התמיכה – מרכז התמיכה אמור להיות הקו הראשון לתקלות במסד הנתונים. מרכז תמיכה יעיל אמור לבצע תפעול של קריאות שרות טלפונית ובחיבור מרחוק, לכן, זמינות התמיכה הינה קריטית.

לסיכום, מומלץ לבחור בחברה מקצועית, אמינה ובעלת ניסיון, אשר יכולה לענות לך על כל הצרכים שפורטו.

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: