Booking.com
תעבורת נתונים על ענן, אתר - PIXABAY.COM, צלם - BenjaminNelan

מהו ענן פרטי ואיך משרת חברה תעשייתית כמו חברת החשמל ?

המושג "ענן" הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות. אם נשאל אנשים מה אומר המושג "ענן" נשמע הרבה פירושים. חלקם ידברו על שירותי אחסון מרוחקים כדוגמת Dropbox או Google חלק אחר ידבר על שרתים ואתרי אינטרנט המנוהלים על ידי חברה חיצונית ואחרים ידברו בכלל על שירותים כמו Gmail , What’sapp  ו- Instagram . כנראה שכולם צודקים במובן זה או אחר, מכיוון שאחד המוטיבים המרכזיים בתחום הענן הוא – עשה זאת בעצמך. מוטיבים נוספים הם זמינות גבוהה, קלות ומהירות הקמה.

כיום, עולם המחשוב הולך לכיוון הענן ובצעדי ענק. מפתחים משנים את הדרך בה הם כותבים יישומים בכדי להתאים את עצמם לטכנולוגיה או יותר מדויק לתפיסה סביב הענן. כך שאותם יישומים שנכתבים יהנו מקלות הקמה ותחזוקה, זמינות ואיכות גבוהה יותר. תשתיות הענן בנויות כך שכל הפעולות נעשות על פי תהליך אחיד, בדוק ומסודר שיכול לכלול סבב אישורים רלוונטי לסיום התהליך. כל הפעולות נעשות באופן אוטומטי לגמרי, דבר היוצר אחידות , מהירות ביצוע ומניעה של טעויות אנוש.

נכון להיום, הענן הפרטי כולל בתוכו את כל היכולות של הענן הציבורי אך עובד באופן קצת שונה והוא נמצא בעיקר בארגונים הכפופים לחוקי רגולציה ולמדיניות אבטחת מידע מסוימת. תשתיות הענן הפרטי מוקמות בתוך הארגון, שלא כמו ענן ציבורי בו התשתיות מוקמות מחוץ לארגון, השירותים שניתן לצרוך מהענן הפרטי הם לרוב שירותי תשתית פנים ארגוניות כגון משאבי שרת, תקשורת ואחסון. אך גם שירותי שולחן עבודה מרוחק (VDI) המאפשרים צריכת שולחן העבודה האישי מכל מקום בארגון, שירותי איפוס סיסמה למשתמש וכיו"ב.

במילים אחרות, משמעות הענן היא הפיכת עולם המחשוב לעולם מכוון שירות, כמה שיותר שירות עצמי, כאשר ברקע הכל מתבצע בצורה אוטומטית לגמרי. אתר המומחה יצא לשאול את יוסי ידידיה,מנהל פרויקט ענן פרטי בחברת החשמל מהו ענן ואיך הוא משרת חברות תעשייתיות.

 מאת: חני שניידר

1.מי אתה ומה המקצוע שלך בחברת החשמל ?

אני יוסי ידידיה, מנהל פרויקט ענן פרטי בחברת החשמל. נשוי ללירון ואב לבן אושרי ולבת אור. בעל תואר ראשון במדעי המחשב עם התמחות בפיתוח ממכללת עמק יזרעאל. בעל היכרות מעמיקה בתחום מוצרי תשתיות המחשוב.

חשוב לי להישאר עם האצבע על הדופק בכל מה שקשור לטכנולוגיות חדשות ואני מאוד נהנה ואוהב להיות בקדמת הטכנולוגיה בתחומים שונים – מחשוב, מובייל , מחשוב לביש , מכניקה ומסוקים .

אני עובד בחטיבת התקשוב בחברת החשמל, ואחראי על תשתיות מיקרוסופט , תעודות דיגיטליות , שידורי וידאו, תשתיות וירטואליזציה בתחום השרתים ותשתיות LYNC  – פרויקט אשר נועד ליעל את התקשורת בין עובדי החברה, כך שכל עובד מכל מקום בארץ יכול לשלוח הודעות, קבצים, ליזום שיחת וידאו, לשתף שולחן עבודה ואף לבצע את כל זאת לכמה משתתפים והכל online.

2.איפה אתה עובד ועל איזה פרויקטים אתה אחראי ?

אני עובד במחלקת תקשורת נתונים צפון בבניין המשרדים הראשי של חברת החשמל בחיפה. מחלקת תקשורת נתונים היא אחת משלוש מחלקות המרכיבות את מרכז המחשבים הצפוני בחטיבת התקשוב.בין תחומי האחריות של המחלקה: הקמה והפצה של ציוד קצה , מוקד שירות , טכנאים , תשתיות DMZ ותשתיות תקשורת.

במסגרת תפקידי אני שותף במספר פרויקטים ביניהם – טלפוניית IP  – הסבה של מכשירי הטלפון הקווי לטכנולוגיית IP  כלומר חיבור לתשתיות התקשורת של המחשוב ,מחסן אוטומטי בעכו – מחסן "חכם" שדואג למקם את ציוד באופן אוטומטי באמצעות עגורנים ,מסועים ועגלות חשמליות שנשלטים על ידי שרת מרכזי אחד, כרטיס חכם לעובדים-  זוהי מערכת המשלבת תג עובד עם רכיב אלקטרוני מובנה שיאפשר הזדהות גם למערכות המחשוב ללא צורך בשם משתמש.  ותשתית GOOD למכשירים ניידים – מערכת המאפשרת גישה מאובטחת לדואר הארגוני של החברה מכל מכשיר נייד.

בנוסף לכך, ניהלתי את פרויקט שידורי הווידאו של החברה, המאפשר הפצה ושידור online של וידאו ב'סטרימינג' בין משתמשי החברה. כלי זה משמש בעיקר לתקשורת פנים ארגונית במסגרת הפורטל הפנימי של חברת החשמל. לחברת החשמל פורטל פנימי הכולל חדשות ומידע מקצועי פנים-חברתי. במסגרת שידורי וידאו online ב'סטרימינג' אנו חושפים את כלל עובדי החברה לתכנים רבים בצורה ויזואלית, קליטה וקלילה.

כיום, אני מנהל את פרויקט הענן הפרטי של חברת החשמל, טכנולוגיות ענן הן השם החם בתעשייה הדיגיטלית כיום. חברת חשמל הינה חברה מובילה בתחומים טכנולוגים רבים וזקוקה לשירותי אחסון וגיבוי מהמתקדמים ביותר שיש. חברת החשמל נמצאת בשלבי הקמת ענן פרטי. הענן  הפרטי של חברת החשמל יכלול שירותים רבים, וביניהם: הקמת שרתים, עדכון יישומים מהיר והתקנת יישומים למשתמשים. הטכנולוגיה תיתן מענה לנושאים אלה בגישה של "שירות עצמי" כך שכל עובד, בהתאם לתפקידו ולצרכיו, יוכל לבחור ולצרוך את השירותים הרלוונטיים אליו. לאור מורכבות הפרוייקט, הוא דורש סנכרון בין גורמים רבים באגף ומעורבות של פונקציות שונות וביניהם: מפתחים , אנשי כספים, אנשי תשתיות בתחום התקשורת , שרתים ואחסון מרכזי.

יוסי ידידיה

יוסי ידידיה

3.מה זה פרויקט ענן ?

פרויקט ענן הינו פרויקט שמטרתו לשנות את תפיסת תשתיות המחשוב בארגון. שינוי התפיסה מתבטא בכך שכל עובד יוכל לצרוך באופן עצמאי לחלוטין שירותי מחשוב. בדומה לתהליך התקנת יישום במכשיר הסמארטפון, שנעשה באופן אוטומטי על פי דרישה של המשתמש ובעצמאות מלאה, כך משתמשי חברת חשמל יוכלו לצרוך שירותי מחשוב כגון יישומים, הגדלת נפח אחסון, סביבות פיתוח, עדכונים וכדומה בלחיצת כפתור, תוך קבלת מענה במהירות וביעילות.

הטמעת הפרויקט בנויה על תשתיות קיימות בתצורת "Cloud-Ready" המאפשרות ניהול ואוטומציה במערכות. מדובר על תשתיות וירטואליות בתחום המחשוב ובעתיד בתחום רשת התקשורת.

4.מה הקשר בין חברה תעשייתית כמו חברת החשמל למחשבים ותשתיות שרתים ?

חברת החשמל היא אמנם חברה תעשייתית וכבדה המייצרת מוצר אנרגיה בסיסי, אך היא גם חברה מאוד מתקדמת טכנולוגית ובעלת יכולות מחשוב ו- IT מהמתקדמות בישראל. כל ארגון כיום, גדול כקטן, עושה שימוש בתשתיות מחשוב לניהול העסק, וכגודל העסק כך גם גודל ומורכבות התשתיות. תשתית המחשוב, חשובה ורלוונטית לרוב האספקטים בעבודה בארגון; הפקת חשבונות וניהול לקוחות, ניהול ויסות עומס החשמל, הולכה והשנאה, מיפוי ובקרה. עיקר היישומים של חברת החשמל מפותחים "בתוך הבית", היות והם חייבים להיות מותאמים לצרכי החברה, והם נשענים על תשתיות שרתים. ככל שיש יותר יישומים, אשר הופכים לקריטיים יותר ויותר, כך על השרתים להיות "יציבים" יותר, מתוחזקים ברמה הגבוהה  ביותר, מוגנים ומעודכנים בכלים שבקדמת הטכנולוגיה.

5.איך חברת החשמל כחברה גדולה וכבדה מתנהלת בעולמות טכנולוגיים וחדשניים ?

חברת החשמל היא ספק שירות חיוני, בעלת אחריות לאומית לתשתית החשמל של המדינה ועל כן היא מחויבת לשמור על  יציבות התשתית. זאת, תוך שמירה על אבטחת המידע. על כן, יש לה אחריות ומחויבות להיות מעודכנת בפתרונות הטכנולוגיים העומדים בקדמת החדשנות והעשייה בתחום.

דוגמא לכך הוא פרויקט רחב הקף שהטמענו בחברת החשמל במהלך השנתיים האחרונות: וירטואליזציה של תחנות הקצה בקרב מעל ל-9,000 משתמשים. הפרויקט הינו פרויקט חדשני ומתקדם במסגרתו נעשה שימוש בטכנולוגיה העדכנית ביותר ליישום היכולות של שולחן עבודה בתשתיות ענן. הדבר מייתר את הצורך במחשב אישי לכל משתמש על כל המשתמע מכך (תחזוקה, עדכוני תוכנה ואבטחה) ובכך מוריד עלויות ומייעל תחזוקה.

בעתיד הקרוב יוכל כל משתמש בחברת חשמל להגיע לפורטל הענן הפנימי בחברה, לבקש ולהגיש באמצעותו טפסים דיגיטליים, התקנה של יישומים על שולחן העבודה, רישום לרשימות תפוצה במייל ואיפוס סיסמה.  כמו כן, מפתחים יוכלו להגיש בקשות לקבלת שרת, סביבת פיתוח וכל כלי הפיתוח הנדרשים, והכל בפשטות של  לחיצת עכבר.

מעבר לפשטות ולשיפור השירות עבור משתמש הקצה, מדובר בפרויקט אשר יחסוך עלויות רבות, כגון: מתן הרשאות למשתמש, קיצור התהליך ( WORKFLOW), צמצום רכש שרתים פיזיים וחיסכון בחשמל על ידי צמצום משאבים שלא בשעות העומס.

6. לאן אתה חושב שתחום הענן  יתפתח ?

קצת קשה לראות לאן התחום הזה יגיע. התחום נמצא בראשיתו ועדיין לא בשל, מי שעוקב אחריו יודע ושם לב  שיש בו שינויים על בסיס שבועי.

אני מעריך שבעתיד הקרוב הענן ישמש כשכבה לוגית המפרידה בין המפתח והיישום לבין התשתיות הדרושות לאותו יישום. כך שמפתח שכותב יישום שמצריך בסיסי נתונים, רשת מיוחדת ויכולת עיבוד מסוימת לא יצטרך לבוא בדרישה לצוותי התשתיות בארגון, אלא יפתח בהנחה שיש לו את כל מה שהוא זקוק לו, כאשר שכבת הענן תדאג לספק לו את המענה. באופן זה כולם מרוצים: גם המפתח שהיישום שלו עובד בצורה אופטימאלית וגם מנהלני התשתיות שמספקים לו את צרכיו על פי צורך וביעילות מקסימלית.

להערכתי, הענן יהפוך לתחום שלם, במסגרתו יתפתחו תפקידים חדשים בתחום התשתיות, כך שכל שכבת הענן תעבוד בצורה עצמאית. גם המשתמש הביתי יוכל ליהנות משירותי הענן, כבר כיום כאשר אנחנו משתמשים ב google drive, DropBox ודומיהם אנחנו משתמשים בטכנולוגיית ענן, וגם בתחום של השימוש הביתי אין ספק שהטכנולוגיה תתפוס תאוצה שכן היתרונות הם רבים.

 

 

 

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: