Booking.com
מה עושים עם צ'קים מהחתונה, יוצר - barrydadon, אתר - PIXABAY.COM

מה חשוב לדעת לפני סגירת מקום לאירוע

בעקבות המקרה המצער שהתרחש בשבוע שעבר בו נהרגה אורחת בחתונה מקריסת מערכת התאורה באולם. עולה השאלה מה חשוב לבדוק באולם אירועים בטרם סגירת המקום לאירוע. רגע לפני חתימת החוזה, כדאי ומומלץ מאוד להקפיד ולבדוק מספר נושאים חשובים ומהותיים מצילי חיים. אם אתם מתכננים אירוע משפחתי או עסקי חשוב שתבצעו בדיקה לפני שאתם סוגרים את מקום אירוע. שלומי אדר, מומחה בנושא ביטחון ואבטחה ומוכנות למצבי חירום ואירועי פתע רבי נפגעים מסביר בדיוק על מה חשוב לשים דגש.

מאת: נופר חדד

מה חשוב לבדוק טרם סגירת מקום לאירוע:

  1. רישיון עסק – רישיון רשות/מועצה מקומית להפעלת העסק (מותנה באישור מכבי אש, משטרת ישראל רישוי עסקים וכד'). ללא רישיון עסק סביר להניח שקיימת מגבלה שמונעת הפעלתו של האולם/גן אירועים וחשוב לבחון היטב מול בעלי האולם/גן אירועים מדוע ומהי הסיבה.
  2. אישורי בדיקה באמצעות מהנדס קונסטרוקטורבמידה וקיימות במות מתרוממות/שקועות או מערכי תאורה הידראוליים/פנאומטיים תלויות חשוב לקבל מבעוד מועד דוח עדכני ע"י מהנדס קונסטרוקטור שעיד שכל המערכות ההידראוליות, שקועות/תלויות עברו בדיקה והינן תקינות וראויות לשימוש.
  3. אישור בדיקה באמצעות ממונה בטיחות – כל אולם/גן אירועים שמכיל יותר מ5- אורחים בו זמנית מחויב לשאת היתר שניתן על ידי ממונה בטיחות מטעם בעל האולם/ ממונה בטיחות חיצוני ששכרו אלו אשר הזמינו את אולם/גן אירועים לצורך קבלת חו'ד חיצונית בלתי תלויה.
  4. היתר "בית אוכל" – במידה והמזון מתבשל במקום נדרש אישורי הפעלת "בית אוכל" שכולל בין השאר תעודה המכשירה את האולם/גן אירועים שעומד בדרישות סף דוגמת : תנאים מבניים להפעלת מטבח (מקררים, תנורי גז, הפרדת מזון גולמי למזון מוכן, היגיינה וכד')ואף בדיקת מזון מדגמית במקרה של הרעלה מזון.
  5. מעברים חיצוניים /פנימיים של אולם /גן האירועים – חשוב לבקש תוכנית האולם/גן אירועים המראה בצורה פשוטה וברורה מהן מעברים(שערים/דלתות חיצוניות/פנימיות אשר משמשות למעבר הולכי רגל/כלי רכב בזמן האירוע ובעת הצורך למלט את האורחים בהקדם מהאולם/גן אירועים, חשוב שמעברים אלו יהיו מסומנים ומוארים ומחוברים למערכת אל-פסק בכל עת
  6. תוכניות מגרש חנייה – ידוע שבאירועים פרטיים מתקבצים כמות גדולה של כלי רכב שאינם בהכרח תחת השגחה של שומרים/סדרנים שמוצבים במקום והדבר מאפשר לפרוץ / לגנוב כלי רכב אלו בחלון זמן שכל האורחים שוהים באירוע ולכן הדגש כאן להבין מהן מראש מהן סדרי האבטחה שקיימים במגרשי חנייה אלו והאם קיים מערך בקרה ותאורה כלשהו באזורים מועדים לפורענות אלו.
  7. מקורות אנרגיה קבועים/חלופיים– בדיקה האם יש מקור חשמל חלופי במקרה של נפילת חשמל ולכמה זמן מקור אנרגיה זה תקף דקות/שעות.
שלומי אדר,קרדיט צילום יונה שליי

שלומי אדר,קרדיט צילום יונה שליי

8. רשימת ספקים טרם ובמהלך האירוע – יש לבדוק מי הם הספקים ועובדיהם זאת ע'מ שלא לאפשר עבירה על החוק כתוצאה מהעסקה ללא בהיתר של עובדים זרים ללא היתר ייעודי לתחום עיסוקם וכן בני מיעוטים (שב"חים-שוהים בלתי חוקיים) או כאלו שאין ברשותם תעודה מזהה כלשהי ו/או תעודת זהות כחולה .

9. רשימת ספקים במהלך האירוע – הרעיון שעומד מאחורי קריטריון זה הוא לדעת לתחקר אם חלילה אירע פגיעה/חבלה/נזק במהלך האירוע מחד ומאידך במקרה חירום במי ניתן להסתייע דוגמת:, חובש ,נושאי נשק, וכד'.

10. כוח אבטחה קיים – מי שומר במקום האם מדובר (א')בשומר בודד שמופעל ע'י בעלי האולם או (ב').שבעלי האולם שוכרים שירותי אבטחה חיצוניים במקרה דנן אם מדובר בסעיף (א') סביר להניח שאין לשומר היתר לפעול ישירות על ידי בעל האולם כמאבטח אלא כנושא נשק ואז במקרה חירום סביר להניח שלא ישתמש בנשקו מכיוון שהדבר מנוגד לחוק, בסעיף (ב') יש לבחון האם חברת האבטחה ששומרת במקום אכן בעלת היתר לביצוע שירותי שמירה ולא פעילות אחרת בהגדרתה שאינה בהכרח אספקת שירותי שמירה/אבטחה.

11.כוח אבטחה נדרש ע"פ רישיון – חשוב להבין כיצד מתנהל מערך האבטחה- מי מוצב היכן ולכמה זמן. כלומר- בכניסה ראשית האם מוצב שומר רק בשעת כניסת האורחים ולאח"כ עוזב את המקום. כנ"ל גם במגרשי החניה /או מסביב לאולם האירועים. יש לנסות להבין מי שומר על בעלי השמחה, מה הכשרתם, והאם מדובר בצוות קיים של בעל האולם/או צוות מושאל שפועל במקום אד-הוק.

12. מנהל הביטחון במהלך האירוע – מי מנהל את האירוע ומה הכשרתו. במידה ונעזרו בעובד מקומי סביר להניח שהכשרתו אינה תואמת את דרישות החוק ויכולתו בפועל למנוע אירוע ביטחוני משמעותי.

13. מהלכים היוצאים ממתחם האירוע – במידה וחלק מהאירוע יוצא מגבולות מתחם האירוע המקורי, צריך לבדוק כיצד פועלים אם וכאשר מתרחש חלילה אירוע אסון/חבלה /אירוע מקומי בטיחות/ביטחוני.

14. בית חולים/ מרפאה סמוכה– יש לבחון ברצינות רבה מהו בית החולים הקרוב ובמידה והנתיב אליו חסום מהו בית החולים האלטרנטיבי במקרה חירום.

15. תחנת משטרה סמוכה – חשוב מאוד להתעדכן מהו המספר הישיר לתחנה המשטרה הסמוכה לאולם/גן האירועים ולא להסתפק במספר 100 שמגיע למרד'ם (מרכז שליטה ראשי) ומשם מתועל לתחנה המקומית- מהלך שעשוי לגרימת אובדן זמן יקר וכדאי ומומלץ להימנע ממנו.

16. ציוד שיישאר באתר האירוע – יש לדואג לוודא מראש מהן סדרי המקום בכל הקשור : מי שומר על הכספת, היכן ניתן להשאיר את החפצים האישיים של בעלי השמחה הורים/ילדים/משפחה, והאם קיים חדר ייעודי לטובת מטרה זו וכיצד הוא נשמר.

17. ציוד חירום במקרה נדרש – (עזרה ראשונה, מגאפון, מערכת כריזה קבועה, מפתחות מסטר, אמצעי תאורה ניידים וכד') האם קיים ציוד להפעלה בחירום, היכן הוא ממוקם, האם פעיל/שמיש – מכיל סוללות רזרביות, מחובר תדיר לשקעי החשמל וטעון ומוכן להפעלה מיידית.

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: