Booking.com
ידועים בציבור , אתר - PIXABAY.COM, יוצרת - Takmeomeo

מה קרה לאהבה?

 

valentines day החל ב-14 בפברואר, הוא חג האהבה בעולם המערבי בדומה למרבית העולם המערבי,  גם בישראל אומץ החג והוא נחוג בצורה לא רשמית כיום האהבה.

בכל התרבויות בעולם מוסד הנישואין נשמר ומונצח באופן סמלי וטקסי השונה מתרבות לתרבות.

בשנים האחרונות ניכרת מגמה של התרחקות מהממסד ומהטקס המוכר הן במדינות העולם השונות והן בישראל.

אחת מהסיבות היא הגבלה בתרבויות שונות על זוגות מסוימים (כגון זוגות חד מיניים, ביהדות זוגות פסולים לחיתון ע"פ ההלכה וכד') להינשא באופן התואם את רוב האוכלוסייה.

היעדר חקיקה במקומות מסוימים הביאה זוגות רבים לחיפוש אחר אלטרנטיבה שתאפשר להם מחד לחיות עם בני הזוג באופן זוגי ומאידך להינשא בטקס אלטרנטיבי או לחיות יחד ללא כל טקס.

ההתפתחויות החברתיות בארץ בשנים האחרונות ומגמת השינוי שמתחוללת במבנה המשפחתי המסורתי בעולם המערבי הובילו לכך שמעמדם של הידועים בציבור הולך ומשתווה לזה של זוגות נשואים, במידה רבה בשל הפסיקה בעניין.
באמצעות הגדרת בני הזוג כידועים בציבור, ניתן להחיל זכויות וחובות של זוגות נשואים על בני זוג אשר אינם מעוניינים להינשא על פי חוקי המדינה או על פי הדין הדתי, מה שמהווה אלטרנטיבה עבור אותם בני הזוג שמחליטים אסטרטגית שלא להינשא על מנת לשמור על הלהבה ולא להיכנס לשגרה הכרוכה בנישואין. אתר המומחה יצא לפגוש את עו"ד אביבית מוסקוביץ-עו"ד מגשרת ונוטריונית מייסדת המרכז הבינ"ל הראשון להתרת עגונות ועגונים.

 

מאת: מיכל פרנקו

מה זה המושג הזה ידועים בציבור?

ידועים בציבור הם בני זוג המקיימים יחדיו מסגרת משפחתית, אך אינם נשואים זה לזה.

בפסיקה של בתי המשפט אנו נתקלים למעשה במספר תנאים הכרחיים לצורך קביעה כי המדובר בידועים בציבור:

  1. חיי אישות כבעל ואישה
  2. בני זוג אשר מנהלים משק בית משותף.

צריך להבין שבית המשפט לומד על הקשר וטיבו, כך למשל משק בית משותף מדובר בתשלומי ארנונה, חשמל מים וכיו"ב – יכול ובני הזוג יעשו כן מחשבון משותף ויכול שיהיו להם חשבונות נפרדים ועדיין יחשבו כידועים בציבור בשל העובדה כי הצדדים מנהלים משק בית משותף ומשלמים חשבונות, ביהמ"ש יבחן האם בני הזוג הרבו לטייל יחדיו בארץ ובחו"ל, האם בן הזוג נהג מידי פעם לפנק את האישה במתנות ותכשיטים, האם מכריהם ראו בהם כבני זוג לכל דבר ועוד כהנא וכהנא אינדיקציות מהם ניתן יהיה ללמוד כי מדובר בו בבני זוג, אשר אומנם לא נישאו כדת משה וישראל, אולם מהווים הם ידועים בציבור האחד למשנהו. המוסד ידועים בציבור הפך לפופולארי מאוד בקרב זוגות רבים בעידן המודרני וקיימת מגמה אינטנסיבית השואפת ליצירת שוויון מבחינת חקיקה.

לדברי עו"ד הדין אביבית מוסקוביץ , חשוב לציין כי: "במדינת ישראל קיומה של זוגיות בדרך של ידועים בציבור בלא נישואין לא תמיד נובעת מרצון הצדדים אלא שישנם מקרים של בני זוג שאינם יכולים להינשא זה לזה במוסדות הדתיים, למשל: כהן וגרושה, בני זוג מאותו המין, אלמנה/אלמן – זכויות פנסיוניות מסוימות הניתנות לאלמן או לאלמנה נשללות עם נישואיהם מחדש, ולכן יש המעדיפים שלא להינשא, כדי לשמור על זכויות אלה ועוד כהנא וכהנא דוגמאות שרצוי לדעת את זכויותייך וחובותייך ככל שאתה מנהל מערכת יחסים אמיתית בלא נישואין".

עו"ד אביבית מוסקוביץ - צילום אופיר הראל

עו"ד אביבית מוסקוביץ – צילום אופיר הראל

"גם לאלו שאינם פרק ב' בחיים, גם לזוגות צעירים בנסיבות המתאימות הייתי ממליצה על הסכם ממון. הסכם ממון הוא אחד מהחוזים היותר חשובים שאנשים עורכים במהלך חייהם, הרבה אנשים מפחדים מהכותרת הזאת, אך במקרים רבים זה פותר את רוב הבעיות העתידיות בין בני הזוג", היא מוסיפה. כיוון שאנו חוגגים את יום האהבה, לאלו שחוששים כי הסכם כזה עשוי לקלקל את הרומנטיקה לפני החתונה, מבהירה עו"ד מוסקוביץ כי: "במקרים מסוימים זה יכול להעיב על האווירה, ואנשים צעירים רבים בכלל לא מוכנים לשמוע על זה. אבל זה גורם לא אחת להורים לא לתת לזוג הצעיר את מה שהם התכוונו לתת לו, וידוע שלעיתים כשאין כסף האהבה בורחת מהחלון….

כמו-כן, כדאי מאוד לדבר בצורה גלויה ולשים את הדברים על השולחן, עדיף לדבר על הנושאים האלו בזמן שהאהבה פורחת כדי למנוע בעיות בעתיד, במקום לדחות את זה לתקופה שבה בני הזוג כבר רוצים להתגרש.

אפשר לעשות הסכם מדורג, שמאפשר שותפות ברכוש שקדם לנישואין בהתאם למספר השנים שחיים ביחד, או מספר הילדים, באמצעות עורך דין העוסק בתחום אשר יכול להמליץ על סוגים שונים של הסכמי ממון שניתן לעשות, כך ניתן יהיה לשמר את האהבה על אף וביחד עם הסכם ממון".

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: