Booking.com
עו"ד אדיר בנימיני - ראש הלשכה המשפטית של מכון מצפ"ן

מכון מצפ"ן הנלחם בשחיתות והאטימות השלטונית.

כבר לפני כעשור, במהלך כנס השנתי של "העמותה למשפט ציבורי", שהתקיים במלון דן בקיסריה, אמר היועץ המשפטי לממשלה דאז, עו"ד מני מזוז, כי "השחיתות השלטונית ברשויות המקומיות קשה יותר לטיפול מאשר במשרדי הממשלה". מזוז הסביר כי "בשלטון המקומי, המערכת מפורזת מאוד, מאות רשויות מקומיות, מנגנוני פיקוח יותר רופפים. לשום שר או ראש ממשלה אין כהוא זה מהסמכויות של ראש עיר בתחומים הרלוונטיים להפעלת שחיתות".

 

המכון הישראלי למשפט וצדק לפוליטיקה מקומית נקייה

המכון הישראלי למשפט וצדק לפוליטיקה מקומית נקייה

 

מאת: גיא פישקין

הרשויות המקומיות מגלגלות סכומי כסף גדולים, האינטרסים הכלכליים הם רבים, שמתנקזים בעיקר לתחום המכרזים ולתחום התכנון והבניה.

נבחרי הציבור, חברי מועצות הערים, הם אחד מאותם גורמים שאומרים לפקח על הפעולות של הרשות המקומית, אך גם הם פועלים מעמדת נחיתות מובנית. ראשית, מדובר בנבחרי ציבור הפועלים ללא שכר, ואמורים לעשות את מלאכתם הציבורית במקביל לעבודתם היומיומית, ושנית, חוק הבחירה הישירה, העניק לראשי הערים כוח ועוצמה שהחליש באופן משמעותי את מעמדם של חברי מועצת הרשות המקומית. לעתים הדרך היחידה שפתוחה בפניהם היא פניה לבתי המשפט באמצעות הגשת עתירה מנהלית כנגד הרשות בה הם חברים.

מלבד נבחרי הציבור, קיימים אומנם גורמים נוספים שאמורים לפקח על עבודת הרשות, אך גם אלה הינם מנגנוני פיקוח "רופפים", כהגדרת מזוז, המתקשים לעתים רבות לעשות זאת באופן אפקטיבי. משרד הפנים למשל, מוצף בפניות הנוגעות לאי סדרים לכאוריים ברשויות מכל רחבי הארץ, ולא תמיד עומד לרשות המשרד כוח האדם הדרוש לבדוק לעומק כל פניה ופניה. מעבר לכך, מבקר הרשות המקומית, שאמור להיות אף הוא גורם מפקח, כפוף אדמיניסטרטיבית לראש העירייה, ומועצת הרשות, יכולה ברוב מיוחד להביא להדחתו. משרד מבקר המדינה עורך אומנם ביקורות ברשויות מקומיות, אך זו נעשית על בסיס רנדומאלי, במחזור של כמה שנים, או עקב פניה ספציפית, שהמבקר מצא כראויה לבדיקה בשנה מסוימת.

מי שהחליטו להתמודד עם האתגר, עו"ד אדיר בנימיני חבר מועצת עיריית נתניה בהווה עוזר בכיר לשעבר לשר הפנים אברהם פורז וקובי ברדה, איש יח"צ ותיק שבעברו שימש כדובר עיריית נתניה, ס. דובר עיריית ת"א ,תאגיד מי בת-ים ועוד , שהקימו את המכון הישראלי למשפט וצדק לפוליטיקה מקומית נקייה – מצפ"ן.

עו"ד אדיר בנימיני, מכהן כיום זו הקדנציה השנייה במועצת עיריית נתניה ובעל ניסיון רב בתחום המוניציפאלי. בהכשרתו המקצועית בתחום עריכת הדין הוא עוסק, בין השאר, בעתירות מנהליות ולבג"צ. עו"ד בנימיני הינו שותף במשרד עורכי הדין דוידוב-בנימיני ושות', הממוקם במתחם הבורסה ברמת-גן.

המכון למעשה נותן הכוונה לנציגי ציבור מרשויות מקומיות בכל רחבי הארץ, ומסייע להם על ידי מתן כלים תקשורתיים ומשפטיים להתמודד כנגד מעשים בלתי תקינים לכאורה שחושפים בפנינו נבחרי ציבור, ולעיתים גם תושבים מהשורה, כשהם יכולים להיכנס להגדרה של "עותר ציבורי".
עו"ד בנימיני: "אנחנו בודקים לעומק כל פניה שמגיעה אלינו, ובוחנים את דרכי הטיפול בה. בהתאם לממצאים אנו מתחילים לפעול ביחד עם המתלונן, תחילה בפניה מסודרת לגורמים הרלוונטיים, ואחר כך, במידת הצורך, לערכאות משפטיות. הכול בעלויות מינימאליות. יש לציין כי במקרים רבים, אין מנוס מפניה לבית המשפט. לצערי, ישנם ראשי ערים שזו הדרך היחידה לזכות בתשומת לבם ולהתייחסות כלשהי לתופעה".

המכון שלכם לא מתנגש למעשה עם ארגונים קיימים שפועלים למנהל תקין?

עו"ד בנימיני: "ממש לא; לצערי, אין מספיק מענה לנעשה ברשויות המקומיות. במיוחד הקטנות. התקשורת המקומית נאבקת על חיה במקומות רבים, ותלויה במודעות של הרשות המקומית, ולכן היא מוגבלת מאוד מבחינת היקפי הפרסום והיכולת שלה לחשוף מחדלים. התקשורת הארצית, אינה נוטה לעסוק בעניינים מקומיים, וככל שהישוב הוא יותר פריפריאלי, מידת העניין פוחתת עוד יותר".

http://wp.me/p4rxh2-IW

  איזה שירותים מעמיד המכון לחברי מועצה?

קובי ברדה: "המכון מעניק שירות 360 מעלות לחבר המועצה וכולל כמובן את הצד המשפטי ואת הצד התקשורתי עם קילומטרז' ארוך של הכרות של עשיה מוניציפלית " ומוסיף: " חייבים להבין שהתמחות בתחום מוניציפלי היא פרופסיה בפני עצמה, גם ברמת ההבנה של פקודת העיריות עצמה ,אבל גם ובעיקר באיך מתנהלת עירייה,איך מתקבלים החלטות ומה נכון או לא נכון לתקוף משפטית.

הדגש החשוב ביותר על פיו פועל המכון זה ההבנה שחבר מועצה לא יכול לממן עתירות בעשרות אלפי ש"ח כי ברוב הפעמים מדובר בשכיר ,המתנדב כחבר מועצה שלא יכול ולא רוצה להוציא עשרות אלפי ש"ח לניהול קמפיין משפטי-ציבורי כנגד עוולה לכאורה של הרשות".

קובי ברדה,קרדיט צלם:קובי ברדה

קובי ברדה,קרדיט צלם:קובי אליהו

באיזה הקשרים פונים חברי מועצה למכון?

עו"ד בנימיני: "כל עוולה של הרשות המצדיקה הגשת עתירה מנהלית מחישוב לא נכון של ארנונה,דרך עתירה על שילוב ילדים אתיופים במערכת החינוך וכלה בהחלטה של ראש העירייה למנות את מקורבו למנהל אגף שלא במסגרת מכרז, בהכל אנחנו נפגשים עם חבר המועצה, מגבשים איתו את דרך הפעולה הנכונה ומעריכים יחד איתו את הסיכויים להצלחה של המהלך בכל הזירות הרלוונטיות ובכל הכלים האפשריים".

כתובת אתר מצפן – WWW.MATSPEN.ORG

כתבה בעיתון גלובס על המכון

About גיא פישקין

david lavin הגיב:

אדיר בנימיני חבר מועצת עיריית נתניה,איש הגון וישר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: