Booking.com
מנכ"ל אלומות הון-ליין

מנכ"ל אלומות-הון ליין, בני שהינו: "דרוש מחזור לאומי של משכנתאות"

מאת: גיא פישקין

מחזור המשכנתא יכול לחסוך מאות שקלים מדי חודש ומאות אלפי שקלים לכל אורך חיי המשכנתא. הבעיה היא שהסיכוי שהבנק עצמו, שבו נטלתם את המשכנתא, יציע לכם בדיקה כזו, הוא קטן מאוד.

 

מנכ"ל אלומות הון-ליין

"בנק ישראל צריך להגן על נוטלי המשכנתאות ולא על הבנקים"(בני שהינו, יח"צ)

הון ליין הוקמה לפני כשנתיים כבית ההשקעות האינטרנטי הראשון ונולדה מתוך תפיסה שגם למשקי הבית מגיע לקבל שרותי פרימיום בכל הקשור להשקעות. מאז ועד היום הספיקה להפוך לבית המספק מענה לכל ההיבטים של הניהול הפיננסי של משק הבית מחסכונות ועד למשכנתאות. הון ליין נמכרה לבוטיק ההשקעות אלומות לפני כמה חודשים ומאז היא מרחיבה שרותיה לתחומים נוספים.

על פי נתוני בנק ישראל הקיף המשכנתאות בישראל עומד כיום על בין  כ- 400 מיליארד שקל. למעלה מ- 85% מהבקשות למשכנתא הינן בגין מיחזור הלוואות קיימות והשאר הינן בגין בקשות למשכנתא ראשונה. "רמות הריבית הנוכחיות מצדיקות, בחלק גדול מהמקרים, שכל מי שלקח משכנתא בעשור האחרון  ראוי שיבצע או לכל הפחות יבחן אפשרות של  מחזור משכנתא בבנק. מי שלא עושה זאת עשוי להפסיד הרבה כסף. משכנתא היא כמו כל השקעה– התנאים ביום שלקחת אותה הם אינם בהכרח התנאים הרלוונטיים עבורך כעבור כמה שנים, גם רמות הריבית במשק משתנות וגם המצב הפיננסי האישי של כל אחד משתנה ולכן על בנק ישראל מוטלת החובה לעודד מחזור משכנתאות".

למה בנק ישראל לא מעודד מיחזור משכנתא?

"כי בנק ישראל מעדיף להגן על הבנקים ולא על נוטלי המשכנתא", אומר שהינו "תאר לך אלפי נוטלי משכנתאות מגיעים לבנק שלהם ומבקשים למחזר את המשכנתא, הבנקים צריכים כוח אדם עצום בשביל זה ובסופו של דבר לא רק שהם לא מרוויחים ממהלך כזה, אלא מפסידים ממנו. אני חושב שהשיקול דעת בסופו של דבר הוא של הצרכן, שלא יהסס לקחת כמה הצעות למחזור גם מהבנק שלו וגם מבנקים אחרים ולבצע מיחזור בבנק אחר אם צריך, כדי לחסוך עשרות ומאות אלפי שקלים לאורך השנים".

אתם בעצם טוענים שכל אחד מאיתנו יכול לחסוך מאות אלפי שקלים דרך ניהול נכון של הכסף

"כולנו מדברים על מחירי הדיור הגבוהים, היעדר התחרות בשוק המזון, דמי ניהול גבוהים בפנסיה ויוקר המחייה בישראל, אבל רוב האנשים לא מודעים לכך שהכסף הגדול נמצא בשירותים הפיננסיים. אצל רוב משקי הבית , המשכנתא היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר שעשו או יעשו אי פעם והן ניגשות לבנקים ללא ליווי מקצועי שיכול היה לחסוך להן מאות אלפי שקלים. ממחקר שערכה הון ליין, עולה כי רק 10% מנוטלי המשכנתאות, ניגשים ליועץ חיצוני בטרם לקיחת המשכנתא, רובם המוחלט מאזור המרכז. אנחנו שמנו לנו למטרה להפוך את  ייעוץ המשכנתאות לחלק סטנדרטי מתהליך נטילת המשכנתא או מחזורה –  גם בפריפריה. כיום, עלות השירות אצל חברות לייעוץ משכנתאות נעים בין 5,000 ₪ לכמה עשרות אלפי שקלים- בהתאם לגודל העסקה. כשהקמנו את הון ליין עשינו מהפכה בתחום ניהול החסכונות של משקי הבית ואנחנו עושים את אותו הדבר בעולם המשכנתאות. אין סיבה שייעוץ אובייקטיבי יהיה שירות יוקרתי שרק אחוזים בודדים יכולים להיעזר בו".

האם יועץ המשכנתאות בבנק אינו מספיק לייעוץ לאנשים שבאים ליטול משכנתא?

"תהליך נטילת משכנתא הינו ארוך ומורכב במיוחד לאנשים שאינם בקיאים ברזי שוק ההון והמערכת הבנקאית. ההשוואה בין המסלולים שמציעים לנו הבנקים הופכת למשימה בלתי אפשרית ואנשים רבים משלמים מאות אלפי שקלים מיותרים לכל אורך חיי המשכנתא  בשל מסלולי הלוואה שטובות לבנק אך לא ללקוח.  יש פה מפגש של אינטרסים מנוגדים: היועץ של הבנק רוצה להוציא מקסימום רווח  עבור הבנק והלקוח מצדו, שבוי, כי הוא אינו מכיר באמת את עסקת המשכנתא"

איך זה עובד בעצם, מה אתם מציעים?

"בעת לקיחת משכנתא חדשה, הצוות שלנו מסייע ומלווה את הלקוח לכל אורך התהליך, תוך ראייה אובייקטיבית של צרכי משק הבית בלבד- אל מול המערכת הבנקאית. במסלול זה יועץ משכנתאות מקצועי מאפיין את הלקוח, לומד ובוחן את בקשת המשכנתא ותופר מסלול ייחודי המותאם לצרכיו ומידותיו, תוך התייחסות לאורך חיי המשכנתא, רמת הסיכון, נכסים קיימים, התחייבויות אחרות של משק הבית ועוד. כל זאת, תוך שימוש גם במערכת טכנולוגית חכמה שיודעת להתאים את המסלול הטוב ביותר לצרכים הספציפיים של כל לקוח ולקוח. בנוסף לאיפיון צרכי המשכנתא, היועץ מבצע עבור הלקוח "מכרז ריביות" מול הבנקים עמם אנו עובדים (מזרחי, דיסקונט, לאומי, פועלים) ומציע למשקי הבית את ההצעות הטובות ביותר שניתן לקבל היום בשוק". וכל זה נעשה און ליין על בסיס המערכות הטכנולוגיות של הון ליין ללא טרטור של הלקוח לפגישות פרונטאליות.

 

ואם בדיוק קניתי בית לפני שנתיים שלוש וכבר לקחתי משכנתא?

"במידה ומדובר במשכנתא "ישנה", שנטלתם לפני שלוש שנים או יותר, סביר להניח שאתם משלמים ריבית גבוהה משמעותית מזו הנהוגה כיום. המשמעות: מיחזור המשכנתא יכול לחסוך לכם מאות שקלים מדי חודש ומאות אלפי שקלים לכל אורך חיי המשכנתא. הבעיה היא שהסיכוי שהבנק עצמו, שבו נטלתם את המשכנתא, יציע לכם בדיקה כזו, הוא קטן מאוד. אנו למשל מבצעים את הבדיקה הזו באופן אובייקטיבי עבור הלקוחות ואם צריך עושים גם מכרז ריביות ומביאים הצעות מבנקים מתחרים. אין מה לפחד להעביר את המשכנתא מבנק אחד לאחר, המחסום הוא פסיכולוגי בלבד. בסופו של דבר, במיוחד אם עושים את זה עם ליווי מקצועי, הכאב ראש קטן מאוד והרווח למשפחה בטווח הארוך הוא עצום".

לאתר אלומות

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: