Booking.com
אמנית ורדה סולל שמאי בתערוכה

"מסע הורד" של ורדה סולל שמאי

ורדה סולל שמאי , אמנית רב-תחומית  מצליחה, בתערוכה חדשה: "מסע הורד", יורדת לפרטים, ומוציאה מבית היוצר שלה מניפסט חברתי  ונשי ברור , תערוכה עם מסר ללא מסיכות, כדבריה:" מסע המאכלס דמויות מיתיות, שדונים מרושעים, שליחים חסרי מעצורים, אנשי כמורה ושררה וגם פשוטי עם חסרי אונים. הבד העמוס בסצנות מאזכר את גן התענוגות הארציים של הירונימוס בוש, הילולה של זדון, תשוקה, כמיהה אל דבר מה שמעבר, כמו מיתר פוקע של אי-יכולת לשאת. פרחי הרוע של האנושות". נפגשנו עם ורדה  לראיון מרתק במיוחד:

 

האם יש לך רקע באמנות ? ומתי החלה הרפתקת ציור שלך?

הייתי מגדירה את עצמי כאמנית רב תחומית . כנערה התחלתי את לימודי הציור במוזיאון תל אביב, כך גם קיבלתי את ההמלצה ללימודי הציור באקדמיה לאמנויות יפות בוונציה, איטליה. משם המשכתי ללימודי תואר ראשון אמנות- יצירה מסלול מצטיינים באוניברסיטת חיפה אצל מייטב האמנים, וסיימתי על מלגת קרן וולף.

השתלמתי במשך השנים בארץ ובחו"ל בציור ובפיסול. היום אני מנהלת סטודיו גדול לציור ורישום בחיפה, וכאמנית פעילה יוצאת לתערוכות ציור פיסול ומייצב. כמו כן כותבת שירה בעלת אופי פמיניסטי.

מה נותן לך השראה ליצירתך?

מקורות ההשראה שלי הם אג'נדות חברתיות מקומיות ואוניברסאליות , מעמד האישה בארץ ובכלל וכמובן מעמדי כגרושה-אישה-אמנית שנאלצת לפלס דרכה, לעמוד על זכותה בעולם האמנות, ולבוא לידי ביטוי.

ביצירותיך, בתערוכה זו , ייצרת למעשה "סיפור" ימי ביניימי :הסוסים הדוהרים, הרוכבים המניפים חרבות זה אל עבר אויבו, חרירי העיניים שנקרעו במסכות ריבועיות לבנות, ייצוגים ואפיונים שונים של נשים תחת מעטה של תלבושות תקופתיות. מהי דרך העבודה שלך? והאם יש בכך אמירה?

כל עבודה שאני יוצרת מתחילה בחיפוש לאחר חומרים מגבים לרעיון שלי. הרעיונות מתגבשים לרישומי הכנה מהירים , אני תמיד חושבת בקו ובשחור לבן. כל רישום כזה מקבל פיתוח והרחבה ואז נכנס גם הצבע. כפי שציינתי קודם , כל עבודה שלי, מתחילה באמירה שרבדיה רבים. אני תוקפת את הרעיון מכל צדדיו, מגבשת אותו , תוך שאני משתמשת במערך סימבולי עשיר.

בעבודתך, ניתן להבחין בנקל בעדינות הרבה ובירידה לפרטי פרטים . האם זה נעשה במודע? האם את מכוונת לפלטת צבעים מסויימת? צבעים מועדפים?

יש קונטרודיקציה לכאורה בכל העבודות בין הביצוע המעודן והמוקפד לפרטי פרטים, ובין האמירה הראשונית שהיא בוטה וחסרת עידון ומאוד ישירה באופייה.

העידון והשימוש הרב בפרטים, בעלי אופי אסתטי, הם בעצם אמצעי פיתוי כדי למשוך את הצופה לשאול ולהעמיד ביצירותי, לחפש את המשמעות ברמזים ובסמלים. האסתטיקה אינה מעידה על המשמעות האמיתית שהיא קשה, ביקורתית, חושפנית ולעיתים נבואית . הכל נעשה במודע מתוך כוונת מכוון, להבין את המסר!

אני בהחלט מכוונת לפלטת צבעים מסויימת , גם לצבעים שלי יש אופי סימבולי, לכל צבע יש משמעות. פלטת הצבעים שלי הינה "ארצישראלית" , צבעים רכים,אירופיים באופיים, האור בהם רך ויש שימוש במעברי צבע הרמוניים.

ורד סולל שמאי התערוכה

ורדה סולל שמאי התערוכה

שם התערוכה כשמך שרצית להיקרא בו . ספרי את הקשר לחייך

מסע הוורד הוא מסע וירטואלי בהתחקות אחר שמי, הייתי אמורה להיקרא ורד ותחת לחץ חברתי, הוסיפה אמי לשמי את ה-ה'. שם שאיתו לא חייתי בשלום מעולם. הה' כה' הידיעה מייצגת משהוא מוגדר, קונקרטי, ואני בורחת מהגדרות. תוספת הה' כמייצגת את האלוהים, יצרה דילמה נוספת כי עם האלוהים אינני חיה בשלום.

התערוכה של ורדה סולל שמאי

התערוכה של ורדה סולל שמאי

בשנים האחרונות השתתפת בתערוכה בחו"ל. ספרי מספר תובנות שיש לך מפלטפורמה זו.

אכן השתתפתי בכמה תערוכות קבוצתיות בחו"ל, זו חוויה אחרת באופייה, יציאה מתוך הביצה המקומית שנותנת פרספקטיבה אחרת על מעמדנו כאמנים בעולם ולהבין שהשמיים הם הגבול.

היכן היית רוצה לראות את עצמך עם אמנותך בעוד מספר  שנים?

בלי כל ספק, האמנות שלי היא אוניברסאלית באופייה, מחפשת לכבוש חופים מעבר למדינתנו הקטנה. יותר מאשר לטפח את האגו האמנותי שלי, הייתי רוצה להעביר את מסרי לעולם כולו הנמצא בחשכת התעלמות מגורלו.

התערוכה "מסע הורד"

ליווי אוצרותי : דרורית גור אריה

פתיחה חגיגית: יום חמישי 23.6.2016 בשעה:20:00

בבית האמנים ע"ש יוסף זריצקי

רח אלחריזי 9 , תל אביב

שעות ביקור בתערוכה: ב'-ה': 10:00-13:00 17:00-19:00

ימי שישי : 10:00-13:00 שבת:11:00-14:00

נעילת התערוכה: 16.7.2016

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: