Booking.com
מרכז הפיל הצבעוני בבעלותה של קרן יטיב. צילום- טוהר בן אור

סבאות בחופש הגדול- הכיף המעייף!!!

עם פרוץ החופש הגדול לחיינו, מתחיל הלחץ. הילדים בבית או בקייטנה חצי יום, ההורים צריכים לעבוד כרגיל ועולה השאלה הנצחית: מי ישמור על הילדים??? באופן טבעי רוב ההורים פונים לסבים/סבתות ומצפים מהם להתגייס לעזרה.האם הסבים מסכימים לזה ואיך כדאי להתנהל עם הילדים ועם הנכדים?אתר המומחה יצא לפגוש את קרן יטיב, יועצת משפחתית בכירה, בעלים של מרכז הפיל הצבעוני- המרכז לטיפול במשפחה

מאת: חני שניידר

מהן הציפיות של ההורים מהסבים?

הורים רבים מצפים לעזרה אינטנסיבית ביותר המהלך חופשת הקיץ. כלומר: להיות עם הילדים מדי יום כל היום. עזרה שמחייבת את הסבים לוותר על עיסוקיהם לטובת הנכדים. הסבים מצד שני עסוקים בנושאים שבעבר לא עסקו בהם כמו ספורט, טיולים, נופשים, לימודים ובילויים. הטיפול בנכדים אינו בהכרח עניינם היחיד. יש להם אפשרויות נוספות למימוש עצמי בנוסף ל"סבאות" והם לא בהכרח רוצים להתגייס לתפקיד השמרטף. נוצר מתח בין ציפיות הבנים לבין רצון הסבים.

איך ניתן להפחית את המתח הזה?

החופש הגדול לא מגיע במפתיע. אנו יודעים עליו מראש וישנם חודשים רבים להיערך אליו. מודעות ותכנון יכולים למנוע אכזבות ותסכולים. אין מקום להיענות לכל בקשה של הבנים או הנכדים, מבלי להשאיר מקום לרצון האישי של כל סבא וסבתא. לסבים יש זכות להסביר לילדים שלהם מהו סגנון הסבאות שמתאים להם, כמה זמן הם מוכנים להקדיש לנכדים, אלו פעילויות הם מעדיפים לעשות איתם. הסבר ברור של ציפיות מונע הרבה כעס ומתח בין סבים לילדיהם. סבאות מוצלחת היא כזו, שמשלבת בין רצון הסבים וכוונותיהם הטובות לבין רצון הילדים והנכדים. ויתור מוחלט של אחד הצדדים מתסכל ועלול לגרום למתח.

ומה קורה אם עכשיו, כשהסבים עם הנכדים זמן ממושך, הם רואים דברים שהם לא אוהבים?

במהלך חופשת הקיץ, כשאתם שוהים עם הנכדים זמן רב, אתם ודאי רואים דברים שונים הקשורים בחינוך הנכדים. יתכן שאתם אינכם אוהבים את כל מה שאתם רואים, שאתם חושבים שצריך לעשות את זה אחרת. זכרו, שיש להיות זהירים מאד במתן עצות להורים, ולא להתערב, אלא במקרים גורליים או אם ההורים בקשו במפורש לשמוע את דעתכם. שמירת גבולות בין משפחות הבנים והסבים חשובה, ויש להבין שכל משפחה נוהגת לפי מה שמתאים לה ובהתאם לערכיה ולהשקפתה. כשיש דעות שונות סבים יכולים להעיר לילדיהם וההיפך אך רצוי לא לריב מעל הראש של הילדים.

ואם הסבים רוצים לאפשר לנכדים לעשות דברים בחופש, שבבית לא מרשים להם?

שכיח מאד שסבים מאפשרים לנכדים לעשות דברים שהוריהם לא מרשים להם. דבר זה גורם בד"כ מתח רב בין הבנים לסבים. סבים יקרים- שימו לב לא לקשור קשר עם הנכדים ולהסתיר מהוריהם את מה שאתם מרשים. ברית כזו היא הרסנית- יש מקום לשבת לשיחה משותפת ולהגיע להסכמים שעל שני הצדדים לכבד. אפשר להגיד לנכדים בגלוי "אצל סבתא מותר ואצלכם בבית אסור". אל תסיתו את הנכדים נגד דרך ההתנהלות או החינוך בבית הוריהם.

מה כדאי לעשות עם הנכדים בזמן המשותף?

עיקר התרומה של סבים לנכדים היא לא רק תרומה כלכלית או הקדשת זמן ועזרה בטיפול בנכדים, אלא המחויבות והקרבה הרגשית. במידה ובחרתם להיות עם הנכדים בחופש כדאי לעשות דברים יחד עם הנכדים: לשחק, לבלות, לספר סיפורי חיים, ללמד על המשפחה, לקרוא להם סיפורים ולשוחח. עשו כל מאמץ להכיר את עולמם מתוך העדר עמדה שיפוטית וביקורתית. יש לכם הזדמנות נהדרת להכיר אותם ולתת להם אפשרות להכיר אתכם- נצלו אותה. סבאות אופטימאלית מעניקה לילדים את מה שרק סבים יכולים להעניק, בגלל שהם משוחררים מאחריות ומהצורך לחנך. היא מהנה, משפיעה ומעשירה הן את הסבים והן את הנכדים.

אודות הפיל הצבעוני

הפיל הצבעוני הינו מרכז ייחודי לטיפול במשפחה הממוקם במושב ניר צבי. המרכז מציע ליווי מותאם אישית, מקצועי, עוטף ומקיף להורים הזקוקים לכלים להתמודדות במגוון נושאים הקשורים לגידול ילדים.

מרכז הפיל הצבעוני מנוהל ע"י קרן יטיב, יועצת משפחתית בכירה מטעם המרכז להורות ומשפחה בסמינר הקיבוציםומשרד החינוך. בעלת תואר שני בחינוך, מומחית לגיל הרך ולגילאים הצעירים של ביה"ס היסודי, יועצת חינוכית-התפתחותית בגנים, מטפלת דיאדית מוסמכת, מאבחנת ציורי ילדים.

פייסבוק: הפיל הצבעוני – המרכז לטיפול במשפחה

כתובת אתר: http://www.pil-tzivoni.co.il/

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: