Booking.com
מחנה טכנולוגי באמריקה

"סטארט אפ ניישן" עכשיו בגרסת המחנה הטכנולוגי לילדים ונוער בארה"ב

בקיץ הקרוב תפתח לראשונה קייטנה ישראלית, טכנולוגית, דוברת עברית שתנוהל ע"י רוני ליבנת הישראלית במרכז היהודי הגדול בניו ג'רזי ארה"ב. נפגשנו איתה לשיחה.

שלום רוני, למה דווקא בארצות הברית? למה דווקא ניו ג'רזי, למה דווקא טכנולוגיה?

במרכז היהודי הג'יי סי סי (JCC) בטנפליי התקבלו פניות רבות בנושא קייטנות הקיץ. באזור יש ריכוז גדול מאוד של ישראלים שעברו להתגורר בארה"ב ברי לוקיישן או בכלל. הורי ילדי הישראלים שדוברים את השפה האנגלית, מחפשים מסגרות בהן הם יחזקו דווקא את העברית לילדיהם. במשך כל השנה פועל אצלם בית הספר לעברית, שבט הצופים ,שעות סיפור ועוד פעילויות רבות והגיע הזמן לתת מענה לדרישה גם בקיץ שתהיה ייחודית, מלמדת ויוצאת דופן. בג'יי סי סי חיפשו שותפות שתביא ערך מוסף משמעותי. לא עוד קייטנה דוברת עברית עם משחקים ושעות אמנות אלא משהו הנושא תכנים לימודיים וגם את כל היתר.

אני עובדת מזה כמה שנים בחברה שנקראת "רעיונות גדולים בחינוך", שבין שאר פעילויותיה, גם מחנות קיץ בינלאומיים טכנולוגיים המתקיימים בישראל, עם ילדים ובני נוער מכל העולם. מחנות הקיץ הטכנולוגיים נקראים  BIGIDEA.

מה צריכה להיות ההכשרה לתחום הקייטנות או מחנות הקיץ?

אני גדלתי בתנועות הנוער בישראל, שרתתי בגרעין נח"ל ואחרי התואר הראשון יצאתי לשליחות של שנתיים מטעם הסוכנות היהודית במלבורן, אוסטרליה. שם נחשפתי לראשונה לעולם מחנות הקיץ והחורף ולהשפעה שיש למחנות על החניכים והוקסמתי. בהמשך ריכזתי את תכנית הגאפ של הישיבה החילונית 'בינה' ומזה שנתיים אני חלק מהצוות המקצועי שמעצב את חוויות הקיץ למאות ילדים ישראלים.

בין השאר פיתחתי וניהלתי את פאן זון (FUNZONE ), שזו קייטנת ההיי-טק היומית של BIGIDEA ומתקיימת במוקדים שונים בישראל. "בעבודה שלי אני רגילה לחבר את ילדי העולם לישראל, זו הפעם הראשונה בה אחבר את ישראל לילדים במקום שבו הם חיים כל השנה".

ספרי לנו על שיטת ההדרכה הייחודית שלכם

"הסוד שלנו נמצא בשיטת ההדרכה שייחודית לנו. אנחנו לא רק מצהירים, אנחנו בפירוש מעודדים את היצירתיות של הילדים באמצעות טכנולוגיות. יצר החדשנות הישראלית בה לידי ביטוי בכל מה שאנו נוגעים בו. מלבד היצירה הטכנולוגית אנחנו משלבים פעילויות גיבוש, ספורט ובריכה. כל האלמנטים שמרכיבים קיץ עשיר בתכנים באים לידי ביטוי. הילדים בוחרים את הסדנאות שלהם בהתאם לתחומי העיניין שלהם ובזכות התכנים הייחודיים, כמו סדנת די ג'יי שאין מקום אחר להתנסות בו, הם מגלים עולמות ומפתחים מיומנויות חדשות. לקטנים מאוד אנחנו כמובן מייצרים תכנים מותאמים מראש".

 ונחזור רגע לדבר על שיתוף הפעולה הייחודי עם המרכז היהודי בניו ג'רזי:

הג'יי סי סי בטנפליי הפך לאחד המרכזים הפוריים ביותר בסביבותיה של ניו ג'רזי, שמשופעת במשפחות ישראליות, ומושך אליו אוכלוסיה שמגיעה אפילו ממנהטן. בקיץ אופרציית הקייטנות מתוכננת בקפידה, ומאות ילדים לוקחים בה חלק. הם יודעים לספק את כל הצרכים של הילדים כמו בריכות שחיה, פארק מים, ארוחות שמבושלות במקום והם ערוכים לכל מזג אויר. המקום גדול מאוד והשטחים הציבוריים ענקיים, החל מכרי הדשא ואולמות הספורט וכלה בכיתות המחשבים והטכנולוגיות שמותקנות בהן שכוללות שירותי IT פעילים במשך כל שעות הפעילות. אין עוד מוסד באיזור שנותן את כל קשת השירותים כמוהם.

אז למי מיועדת הקייטנה ? רק לישראלים ?

"הקייטנה מיועדת לילדים שעולים לגן חובה ועד כיתה ט'. היא כמובן תתנהל בעברית ובאנגלית והמדריכים מגיעים במיוחד מישראל בשילוב מדריכים מקומיים, כולם עוברים מיונים והכשרה ארוכים. אנחנו מעריכים כי רוב הילדים שירשמו יהיו ישראלים או יהודים אך אנו פותחים את ההרשמה לכולם ואני בטוחה כי התחום הטכנולוגי בהובלה ישראלית ימשוך קהלים רבים, לאו דווקא ישראלים, בזכות היותינו סטארט אפ ניישן. הילדים יחולקו לפי קבוצות גיל, פתרון למשפחות עם יותר מילד אחד שיוכלו להשתלב כל אחד לפי צרכיו באותו מקום . הם יקבלו המון העשרה, בסדנאות טכנולוגיות מאתגרות שיוצעו מתוך מגוון רחב כגון בניית משחקי מחשב ואפליקציות, עיצוב,צילום, תכנות וסייבר ועוד, גם העשרה בשעורי שחייה, וכמובן שינתן גם זמן חופשי בבריכה. הם יהנו מחדרים ממוזגים ומתקדמים מבחינה טכנולוגית, בפיקוח מלא של מדריכים, ביחס אופטימאלי של מדריך לכמות חניכים קטנה ויתקדמו על פי יכולתם האישית. בתום הקייטנה כל אחד יקבל את הפרויקט האישי עליו עבד קשה כל הקיץ. מגיע להם.

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: