Booking.com
ניתוח עיניים,צלם - PublicDomainPictures , אתר- PIXABAY.COM

עדשות פרימיום להשתלה בניתוח ירוד

כולנו מכירים היטב מושגים רבים המכילים את המילה "פרימיום" – חשבון פרימיום, לקוח פרימיום, רנו פרימיום וכו'. מהם עדשות פרימיום להשתלה? מדובר בקבוצה קטנה של עדשות להשתלה תוך עינית לאחר ניתוח הוצאת ירוד (קטרקט) אשר מעבר למה שמספקות עדשות רגילות, דהיינו מעבר שקוף של קרני אור וריכוזן על הרשתית, מספקות גם תיקון נוסף. תיקון זה יכול להיות תיקון של צילינדר שקיים על הקרנית, ואשר עדשה רגילה אינה מסוגלת לתקן. עדשה כזו מכונה עדשה "טורית". או תיקון שישפר את היכולת לראות גם אוביקט רחוק וגם אוביקט קרוב, כמו למשל עדשה "מולטיפוקלית" (אל תיתנו לשם לבלבל אתכם לרוב מדובר בשני מוקדים בלבד ולכן השם ביפוקלי היה מדויק יותר). ייתכן גם שילוב של עדשה טורית עם מולטיפוקלית יחד, עדשה שמתקנת הן את הצילינדר בקרנית בשילוב עם יכולת לראות משני מוקדים (בסוגים מסוימים שלעדשות גם שלושה מוקדים).אתר המומחה יצא לפגוש את ד"ר מודי נפתלי, מנתח בכיר ומנהל רפואי ב"מעין", מרכז רפואי מתקדם וייעודי לניתוחי עיניים, מנתח בבית החולים רמב"ם ומנהל יחידת עיניים בבית החולים פורייה,על מנת להבין את ההבדלים בין עדשות פרימיום העיקריות הקיימות בשוק.

 

מהי עדשה טורית?

קרנית (רקמה שקופה בקדמת העין לפני העדשה), רגילה נראית כפרוסה שנחתכה מכדור עגול והיא מרכזת את כל קרני האור המקבילות המגיעות אליה בנקודה אחת. הקרנית מתפקדת כעדשה שאם נרכז בעזרתה את קרני השמש על דף נייר נקבל נקודה אחת (ואפשרי אפילו להדליק את הנייר באופן זה). לעיתים הקרנית איננה עגולה לחלוטין וכך קרני האור שחולפות דרכה יוצאות ממנה באופן שיתקבל קו ולא נקודה. הקו יהיה פחות חדש וברור מנקודה וקרוב לוודאי שיהיה קשה לגרום לדף נייר להידלק בעזרתו. בעזרת עדשה עם צילינדר (עדשה שנראית ככדור בייסבול מאורך שחתכו ממנו פרוסה), שמונחת בזווית הנכונה אפשרי לגרום שוב לכל הקרניים להתרכז בנקודה אחת חדה וברורה. תיקון כזה יכול להיעשות בעזרת משקפיים כשהעיוות אינו גדול אולם השתלת עדשה טורית תוך עינית יכולה לתקן גם עיוות גדול יותר ולתת מירכוז טוב של קרני האור ותמונה ברורה יותר וחדה יותר. אילו הן העדשות הטוריות, והן העדשות היחידות שחייבות להיות מושתלות בזווית הנכונה על מנת לתקן את העיוות שניגרם מהקרנית. כוח השבירה שלהם שונה בכל כיוון. חשוב לחשב הן את הכיוון הנכון והן את הכוח הנכון בכל כיוון על מנת לנטרל כל עיוות שקיים לפני הניתוח. ההצלחה בהשתלת עדשות אלו גבוהה אולם איננה מאה אחוזים ולרוב ניתן להקטין משמעותית את הצילינדר לרמות נמוכות, אם כי לא לאפס.

ד"ר מודי נפתלי,צילום: יקיר ברבי

ד"ר מודי נפתלי,צילום: יקיר ברבי

מהי עדשה מולטיפוקלית?

עדשות אלו, בניגוד לעדשות מולטיפוקליות במשקפיים אינן דורשות "לחפש" את המוקד הנכון. הן תמיד במרכז ולמעשה מקרינות על הרשתית שתיים או שלוש תמונות בו זמנית, הן של אובייקטים קרובים והן של אובייקטים מרוחקים. הרשתית האנושית והמוח האנושי מסוגלים, לאחר הסתגלות לא ארוכה, לסנן בכל פעם את התמונות שמתקבלות על הרשתית ולהתייחס רק לתמונה הנכונה. העדשה בנויה כך שבתאורה טובה, כשהאישון צר, התמונה לקרוב ברורה יותר ממצב של תאורה חלשה ואישון רחב. (לכן מומלץ לקרוא בתאורה טובה). ברור שעדשות אילו אינן יכולות להחליף את העדשה הטבעית ולכן אינן מתיימרות להבטיח פרידה מוחלטת מהמשקפיים, אבל בהחלט מוסיפות מוקד נוסף ומאפשרת הקטנת התלות במשקפיים. מרבית, אך לא כל המטופלים בהם הושתלה עדשה מולטיפוקלית לא ניזקקו כלל למשקפיים, לא למרחק ולא לקרוב.

הכותב הוא מנהל רפואי ומנתח במרכז מעין המתקדם לניתוחי עיניים

About כתב אורח

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: