Booking.com
איך לנהל סמולטוק בחתונה, צלם - alexramos10 , אתר - PIXABAY.COM

עונת החתונות: כך תרכשו מכרים חדשים

איך פותחים בשיחה עם זו שיושבת לצידכם, מה ואיך אומרים כדי לפתח את השיחה, מה שובר את הקרח וממה יש להיזהר; שושי גל, מומחית באומנות הסמול טוק, ממליצה על כללי 'עשה ואל תעשה' בקבלת הפנים, בשולחן בעונת החתונות ובכלל.

מאת חני שניידר

עונת החתונה בפתח, ואתם מוזמנים למגוון חתונות חלקם של חברים קרובים וחלקם של מכרים בלבד. רמתם המחאה נאה והתלבשתם יפה, הגעתם לחתונה והתיישבתם סביב השולחן . האם זהו אתגר גדול עבורכם לפתוח בשיחה עם זה שלצדכם? את יודעת לפתוח בשיחה, אבל לא מצליחה להוביל אותה למחוזות מעניינים? ומה אם הצד שכנגד לא משתף פעולה? ועד כמה תיתנו לזיכרונות הפחות נעימים מהאירוע האחרון שהוזמנתם אליו האחרון להשפיע על התנהגותכם עכשיו?

"סמול טוק הוא אומנות הקליק", אומרת שושי גל, מומחית בינלאומית לאומנות הסמול טוק (Small Talk), "איך ליצור את הכימיה המיידית עם אדם אחר – בכל התקהלות ובכל מקום בו נקרית הזדמנות – על מנת לבנות מערכת יחסים. אבל בסופו של דבר אנחנו לא רוצים להישאר בטיזינג, ולכן כשפוגשים אדם בסיטואציה אידיאלית, המטרה היא לצרוב את עצמנו באופן חיובי בתודעה שלו".

למיומנות הזו יש כללי עשה ואל תעשה. לדברי גל, "כשאתם מציגים את עצמכם, בשבריר השנייה הראשון המוח לא קולט את השם, ולאדם לא יהיה נעים לשאול אתכם שוב, ולכן הקדימו ואמרו 'נעים מאוד, שושי גל'. וכשהוא מציג את עצמו, חזרו על שמו: 'נעים מאוד, זוהר ברק'. החזרה על השם היא קוד נימוסים בינלאומי, וגם דרך לזכור את השם. דרך נוספת לזכור: צרו אסוציאציות והעבירו מסר כלשהו סביב השם כמו, למשל, 'זוהר ברק, וואו, גם זוהר וגם ברק'".

כדי ליצור קרבה ורושם ראשוני חיובי, גל ממליצה להרבות בחיוכים ובמסרים מחויכים ומתוקים. עם החיוך בא ניצוץ בעיניים, 30 שניות של חיוך מול מראה יוצרים את הברק – ועם זה לכו לחתונה, כך תשדרו הרבה יותר נינוחות. כשבאים עם כלי הנשק הפשוט הזה, קל מאוד לפרגן. אנשים טרחו, שמו יותר תשומת לב לפרטים הקטנים, אז למה לא להיכנס עם חיוך?! נורא קל לפרגן בחתונה: לשמלה שלה או לפריט לבוש שלו, לעיצוב של מקום, לריחות, לפריט יפה, יש אינסוף דברים".

"צאו מפינת הנוחות", שושי אומרת, "מכיוון שתמיד יש בחתונה מישהו שנוח לכם לשבת לידו, כמו מכרים או בני משפחה, נדרש מכם דווקא לצאת מפינת הנוחות כי כמעט תמיד יהיו שם אנשים שאתם פחות מכירים או פחות מקושרים איתם. גם הם לא תמיד מעודכנים על כל מה שקורה איתכם, וטעות נפוצה היא לחשוב שכולם מעודכנים על כל מהלך בחייכם. לי, למשל, נפתחה כך דלת דרך שולחן החג, בעקבות שיחה עם מכר שעבד בזמנו בחברת הייטק ובדיוק חיפש הרצאה על סמול טוק בכנסים".

המהות של הסמול טוק, לפי גל המשלבת בהרצאותיה גם היבטים בינתרבותיים, "היא להיות פתוחים לכל אינטראקציה ולהיות אקטיביים בתוך התהליך כי ייתכן שהאדם שנמצא לצידכם כרגע הוא זה שישנה את חייכם. כלומר, לא לחכות שמישהו אחר ינהל את השיחה".

שושי גל

שושי גל -פרופיל

ומה אם האדם שממול הודף את ניסיונותיכם לפתוח בסמול טוק? גל מציעה שלא לכפות את עצמכם עליו. תוכלו לחוש בזה לפי הוויברציות שעוברות ממנו. אם שפת הגוף שלו משדרת סגירות, אם אין קשר עין, אם תשאלו שאלה פתוחה כמו 'ספר לי מה איתך', למשל, ותראו שהוא משיב בלקוניות ולא שואל בחזרה. "בואו להתעניין ולא לעניין, לשמוע ולא להשמיע" אומרת גל ומוסיפה כי מניסיונה הרב "ברגע שתבואו בהתכווננות ובאותנטיות – כמו-גם עם מחמאה, ולא בחנופה – הוא יראה שאתם מגלים בו עניין, וזה עובד. זה חזק מאיתנו, זה צורך אנושי בסיסי. אנשים אוהבים לספר על עצמם ואם הם מרגישים שזה לא חטטנות, ושלא לחצתם על איזושהי יבלת, הם ישתפו פעולה. סוד הקשר האנושי טמון הכבוד שאנו רוכשים לאחר, וחלק מזה זה להקשיב ולהתעניין".

כאן מגיע שלב המוקשים שמהם יש להיזהר. "חשוב מאוד לא לדרוך על יבלות ולא להרוג פרות קדושות", מדגישה גל, "סיפר לי פעם מישהו, במקצועו חוקר גנטיקה, שבשיחה שקיים עם אישה מסוימת הם דיברו על צבע העיניים והיא סיפרה שלבעלה ולה יש עיניים כחולות. ואז הוא שאל אותה על צבע העיניים של הילדים שלה, וכשהשיבה לו שהצבע חום הוא אמר: 'לא יכול להיות!'. לכאורה שאלה תמימה, אבל בעצם הוא דרך על 'מוקש' רציני גם אם אחר כך הוא ניסה להסביר שהתבלבל".

דוגמאות לשאלות שלא שואלים: לא שואלים 'איפה אתה עובד' אלא 'מהו תחום העיסוק שלך', כדי למנוע מבוכה במקרה שהאדם נמצא בין עבודות. לא מדברים על נושאים טעונים כמו דת, שכר או פוליטיקה משום שכשנכנסים לנושא פוליטי, למשל, נדרשת איזושהי הבעת עמדה ואתם לעולם לא יודעים מה העמדה של האדם שמולכם.

מה כן אפשר? תוכלו, למשל, לשאול בעדינות 'מאיפה הגעת לפה, מאיזה אזור'. "פתאום תגלו שבעבר גדלם באותה שכונה או שיש לכם חברים משותפים, זה מאוד שובר את הקרח. חוץ מזה, תמיד אפשר לדבר על החופשה הבאה, לאן נוסעים, תוכניות לטיולים, מסעדות ובילויים. או לדבר, למשל, על החמסין שנשבר סוף סוף".

* שושי גל היא מומחית בינלאומית לאומנות הסמול טוק, ניתן למצוא מידע על הרצאות כנסים וקורסים באתר.

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: