Booking.com

על אמנות באופנה של פזית מחלב

האמנות היא אחד ממקורות ההשראה של האפנה. הבגדים שאנו לובשים, בין אם על פי צווי אפנה ובין אם לאו, קשורים להיבטים של תרבות, דת, שייכות, חברה, מעמד ואישיות. הם מבטאים את האופן בו אנו רואים את עצמינו ואת הדרך בה אנו בוחרים שהסביבה תראה אותנו. הם מהווים מעין תעודת זהות הנוצרת במודע או שלא במודע. בימים אלו מוצגת תערוכת – " אמנות באופנה" בגלריה בן עמי בתל אביב, ואחת המשתתפות בה, האמנית הרב תחומית,  פזית מחלב, מציגה שמלות כיצירות המייצגות ומסמלות אירועים בחייהם של נשים. אירועים של שמחה ושל עצב, אירועים של התבגרות וטקסיות. מאחורי כל שמלה מסתתר סיפור אישי של רגע חשוב בחיי ילדה, נערה או אשה. נפגשנו עם פזית לשיחה אופנתית במיוחד!

 

בימים אלו את מציגה בתערוכה ייחודית בגלריה בן עמי העוסקת בקשר המובהק בין אופנה לאמנות.

*האם יש לך רקע באמנות ואם לא מתי החלה הרפתקת הציור שלך?

במשך כל חיי הייתה לי זיקה לאומנות. עוד כשהייתי ילדה קטנה ישבתי בכיסא קטן סמוך  לסבתי ז"ל צמודה למכונת התפירה הישנה שלה וראיתי כיצד נתפרים ערמות של בדים לבגדים מרהיבים.אני זוכרת שהתפעלתי מהקסם שנכנס בד מצידה האחד של המכונה ומצידה השני יוצאת שמלה יפיפייה.

בבית הספר למדתי במגמת אומנות ותמיד נהניתי מחקירה ולימוד. סיימתי לימודי אומנות במדרשת בית ברל והשתתפתי במגוון קורסים וסדנאות.

בעברי למדתי תיאטרון בובות חזותי, יצרתי בובות והלבשתי אותן בבגדים שתפרתי בעצמי בחוט ומחט. בשנים האחרונות אני מציירת וחוקרת חומרים חדשים. אני אוהבת לשלב טכניקות מגוונות בתוך העבודות שלי. עולם האופנה שזור בעולם האומנות שלי.

 

*מה נותן לך השראה ליצירתך?

ההשראה שלי היא אישה. אישה ונשיותה. אישה היא סמל לאסתטיקה,סמל של יופי,סמל של תרבות.

"סדרת השמלות" שלי החלה בזיכרון ילדות. זיכרון  בשמלה ורודה סגורה חנוקה ופרחונית שחויבתי ללבוש בכל פעם  שנפגשתי עם אבי בישיבה.

הורי התגרשו בהיותי בת 9. אבי חזר בתשובה וגר בישיבת אברכים בבני ברק. בכל פעם שנפגשתי איתו הוא חייב אותי ללבוש את השמלה הורודה…שנאתי ללבוש אותה כל כך,הרגשתי  בה בושה גדולה,רציתי להעלם בה….הרגשתי מגוחכת.

שמלה  עבורי היא סמל של אירועים בחיי אישה- אירועים של שמחה ועצב,אירועים של ילדות ואבלות ,אירועים של בגרות והתבגרות, אירועים של נוכחות וטקסיות.

*ביצירותיך את עוסקת באופנה ,  ויוצרת למעשה "סיפור" עיצובי,מהעולם הנשי הבודד והמורכב כל כך אך גם עולם הנותן טון וחיים. מהי דרך העבודה שלך? והאם יש בכך אמירה?

ביצירותיי אני עוסקת ביש ואין, במלאות והתרוקנות, בחיוניות וקמילה,בעבר והווה. היצירות מסמלות זיכרונות בחייהן של נשים,מסעות נשיים שעברו. כל שמלה והסיפור שלה,סיפור של אישה נערה ילדה.

דרך הזיכרונות נרקם מסע מדהים של התפתחות וצמיחה אישיים. בדרך עבודתי אני חוקרת חומרים,מפסלת והופכת אותם ל"יציקת זיכרון" על הקנבס.

 

 

*בעבודתך, ניתן להבחין בנקל בצבעוניות העזה ובשימוש הטכניקה מעורבת עם בדים וחומרים נוספים. האם זה נעשה במודע? האם את מכוונת לפלטת צבעים מסויימת? צבעים מועדפים?

העבודות מוצגות על פורמט אורכי, בגוונים אכרומטיים מנוגדים.  שמלה מוטלת רפויה מונחת על בד, כבד על בד. בתחילה אני עובדת על רקע בד הקנבס ורק אחר כך מפסלת את השמלה. השמלות מפוסלות מסוגים שונים של נייר (נייר משי,נייר עיתון,מפות וקרטון). נייר הוא חומר רגעי, חומר שמתכלה בדיוק כמו זיכרון. העבודה עם הנייר צריכה להיות מאוד מדויקת ומהירה. זהו רגע שבו אני מפסלת ב שוט אחדone shot . אי אפשר לתקן,אי אפשר ליישר, כל שינוי עלול לקרוע את הנייר ולפגום ביצירה כולה.

*היכן היית רוצה לראות את עצמך עם אמנותך בעוד מספר  שנים?

אני רואה את עצמי בעוד מספר שנים ממשיכה ליצור וכמה שיותר. האומנות הובילה אותי לעבודה פנימית עם עצמי, למסע אישי.  להתפתחות .למסעה של אישה דרך השמלות שלה..  עטופה בזיכרונות העבר עם הפנים קדימה לעתיד..

האומנות היא חלק ממני,חלק ממסעי והייתי רוצה שעוד נשים תלמדנה לקחת את הזיכרונות שלהן למקום של צמיחה אהבה וקבלה עצמית.

אמנות באופנה

בגלריה בן עמי

רח' החשמל 12, תל אביב

אוצר : יוחנן הרסון

פתיחה חגיגית :יום חמישי . 7.9.2017 בשעה :20:00

 

שעות פתיחה:

ימים ד'-ה' 10:00-18:00

שישי ושבת 10:00-14:00

 

נעילה : סוף ספטמבר

גלריה בן עמי , הממוקמת בלב ה"סוהו" התל אביבי השוקק ברחוב החשמל, היא פנינה של גן עדן ובצידה בית קפה ביתי וחמים .

הגלריה מהווה במה אותנטית של שיח ציבורי ,אמנותי אינטלקטואלי אמיתי ומחבר בין כל קצות הציבור.
הגלריה מציגה סגנונות שונים של אמנות מקורית בתחומי פיסול, ציור צילום ופרפורמנס, ומחברת בין מגוון זרמיה של החברה הישראלית העכשווית.

אתר הגלריה :

http://bagallerycoil.wixsite.com/bagallery

הגלריה בפייסבוק:

https://www.facebook.com/benamigallery/

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: