Booking.com
יצירה של דניאלה וכסלר, קרדיט יחצ

על החידתיות שבנשיות בראי היצירה המקומית

על הקשר בין חידתיות לנשיות, על מגדר ונשיות על כל היבטיה, ביטויה של הנשיות באמנות ישראלית עכשווית והצורך בהעלאת סוגיות הקשורות לדילמות המעסיקות נשים בימינו. אתר המומחה יצא לפגוש את איילת אמוראי-בירן אוצרת התערוכה "החידתיות שבנשיות".

מאת: מיכל פרנקו

ספרי לנו על הרקע שלך באוצרות וכמה שנים את פועלת בעולם האמנות.

אני אוצרת אמנות מעל 25 שנה, התחלתי את דרכי בפרויקט האמנות של חברת החשמל ב – 1989 והתמחיתי בשילוב בין אמנות עסקים וקהילה.

לאחרונה התרבו התערוכות העוסקות בנושאים "נשיים" העצמה, עוצמה , רכות, ודמויות נשיות עומדות במרכז תערוכות רבות. מדוע לדעתך זה קורה?

בין הפרויקטים שאצרתי בנושא הנשיות היו ארבע תערוכות בנושא :רוחניות ונשיות באמנות ישראלית, תערוכה שנקראה:"מיכלים של רוח" והוצגה בשני מוזיאונים במכסיקו ב2 גלריות שם, בנובמבר 2009. פרוייקט נוסף בתחום העצמה נשית שאצרתי היה: " magnum open art" ,תערוכת מיצבים שנעשתה עבור חברת שטראוס שהוצגה בנמל תל אביב ביוני 2006, והיתה מחווה למוזיאון הנשים בוושינגטון, האמנים: עפרה ציבמבליסטה, דודו גרשטיין, יהושע גריפית, דורית פלדמן, ברכה גיא, מייקל לזר ומרק לואיס , קרן שפילשר דויד פאר ועוד יצרו מיצבים גדולים , כל אחד התייחס בעבודתו לאחת האמניות : ג/ני הולצר, יוקו אונו, פרידה קאלו, ג'ורג'יה אוקיף, לואיס נבלסון , קיקי סמית וניקי דה סן פאל. לפרוייקט זה יצרתי סדרת תערוכות המשכית בתיאטרון גבעתיים שבה הוזמנו אמנים ליצור בהשראת אמניות דגולות, תערוכה אחת עסקה במחווה לפרידה קאלו והשניה במחווה לג'ורג'יה אוקיף. תערוכות נוספות שאצרתי בתחום הנשיות: "עוצמת הרכות", על נשים ורוחניות (תערוכה שניה בסדרה אחרי "מיכלים של רוח") ועוד.

טליה לביא, קרדיט יחצ

טליה לביא, קרדיט יחצ

כרגע מוצגת בתיאטרון גבעתיים תערוכה באוצרותך שנושאה "החידתיות שבנשיות". מה ניתן לראות בה?

התערוכה המוצגת כרגע בתיאטרון גבעתיים  עוסקת בצד הנסתר של הנשיות, באשה שאינה מפוענחת תמיד עד הסוף, לעצמה ולסביבתה ותמיד יש בה עוד רבדים , עוד סוד שמתבקש להתגלות. בתערוכה מציגות שבע יוצרות בפיסול, ציור, רישום ומיצב את רשמיהן האישיים ומבטן הייחודי בהקשר לנושא זה: טליה לביא, יעל וינשטיין, מרים אלון, נירה סביר, מרי וולף, זהבה לופו, דניאלה וכסלר.

טליה לביא מציגה בצילום את האור והצל המשורטטים על הגוף הנשי ואת השתקפות צל האשה המוקרנת על נוף מדברי.

מרים אלון מציגה בפיסול את הגוף הנשי בהיבטיו השונים דרך מחזור חיי האשה מנערות, דרך זוגיות, הריון ואמהות ועד בגרות.

דניאלה וכסלר, אמנית רב תחומית מציגה סדרת ציורים של נשים המביטות מעבר למסך, במבט טעון הרוצה להשתחרר מהמסגרות ומכבלים, ציורים מלאי צבע ותשוקה, עם סמבוליות חזקה של חיבור לטבע ולפרחים, לציפורים ולחופש. נשים הרוצות להגשים חלום.

יעל וינשטיין מציגה דמויות נשיות עוצמתיות ומלאי הבעה, נשים מהורהרות, חלקן מכונסות בעצמן, חלקן מישירות מבט, תוך נסיון לפענח את סודן, את שמסתתר מאחורי המראה דרך תוי הפנים ושפת הגוף.

נירה סביר, מציגה את המיצב: "דבר אלי בפרחים", המורכב מחלקי בדים ארוגים (מלאכה נשית מסורתית), וזמורות של גפנים, המיצב הוא צירוף של חלקי צורות וצבעים, חומרים שונים הלקוחים מחיי היומיום של האמנית , מנוף מולדתה ויוצרים סיפורי בדים, את הסיפור הבלתי מפוענח האישי שלה.

זהבה לופו, אמנית העוסקת בציור ובמוסיקה מציגה עבודות שהן חיבור של שתי אהבותיה לכלל יצירה מופשטת העשויה במגוון רחב של צבעים, צורות ומרקמים. בצורת ההבעה המיוחדת לה היא מאפשרת הצצה לתוך עולם פנימי שבו יש מארג של שכבות וחומרים הנארגים ליצירה אחת , עשירה ומרתקת.

מרי וולף מציגה סדרת רישומים על ניר של נשים אותן היא פוגשת ואת דמויותיהן היא חוקרת בבתי קפה, בקופת חולים. היא מנסה לפענח את סיפורי הנשים דרך שפת הגוף שלהן, הבעת פניהן תוך התחקות על הלך נפשן וסודן. התייחסותה לאובייקטים המצוירים היא כאל נוף עשיר ונפלא , שתמיד ניתן לגלות בו רבדים נסתרים , תוך התבוננות מעמיקה והעברת רשמיה אל הניר בקו ובכתם.

התערוכה היא נדבך נוסף בסדרה ארוכה של תערוכות שהוצגו בתיאטרון בנושא נשיות: על נשים ורוחניות, מחווה לפרידה קאלו, מחווה לג'ורג'יה אוקיף ועוד.

 יעל ויינשטיין,קרדיט יח"צ

יעל ויינשטיין,קרדיט יח"צ

מהיכן "צמח" נושא התערוכה?

נושא התערוכה "החידתיוית שבנשיות" המוצגת כרגע בתיאטרון גבעתיים, צמח מתוך מחקר רב שנים שלי בנושא מגדר ונשיות על כל היבטיה, ביטויה של הנשיות באמנות ישראלית עכשווית והצורך בהעלאת סוגיות הקשורות לדילמות המעסיקות נשים בימינו.

נירה סביר,קרדיט יחצ

נירה סביר,קרדיט יחצ

מהי לדעתך חווית הצפייה שתהיה למבקר בה?

החוויה של הצפייה למבקר בתערוכה: החידתיות שבנשיות בתיאטרון גבעתיים: חוויה של יופי ואסתטיקה קודם כל, בשלב השני הוא יגלה את עולמן הייחודי של 7 יוצרות , דרך שפתן האמנותית הייחודית ודרך הטכסט הנלווה ליצירתן, שבו הן חושפות את "הסוד הנסתר בעולמן הפנימי וביטויו ביצירותיהן.

איילת אמוראי-בירן, קרדיט יחצ

איילת אמוראי-בירן, קרדיט יחצ

האם תטפלי בעתיד בתערוכותייך שאת אוצרת גם בנושאים הנוגעים לגברים?

לדעתי נשיות כאנרגיה היא משותפת לכל האנושות ולכן כמובן גם נוגעת לגבריות. ללא ספק אטפל בתערוכות העתידיות שלי גם בשאלות הנוגעות לאנרגיה גברית מובהקת או מה שנתפש ככזו.

תערוכת ב- "חידתיוית שבנשיות" מתקיימת בתיאטרון גבעתיים,פתוח מידי יום ,בין 10.00  – 17.00 יום שישי:12:30-10:00 ובשעות המופעים.

נעילת התערוכה 5.7.2014

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: