Booking.com
אימון ליזמים וסטארטאפיסטים, יוצר - geralt, אתר - PIXABAY.COM

על הקשר בין 'פיתוח שרירים' וסיכויי הצלחת הסטראט-אפ

היזם, שחי על הקצה למען מטרת העל שלו ומקריב לא פעם מחירים אישיים, זוגיים, משפחתיים וחברתיים, מכלה מאוד מהר את האנרגיה שלו. רותי פריאנטה, מאמנת מומחית לאימון יזמים שעד לאחרונה עבדה בקרן הון סיכון גדולה, מספרת שהצלחה היא לא רק התוצאה , אלא גם הדרך של היזם להתמודד, לפתח מיומנויות נוספות, לזהות טעויות וללמוד מהן. הדרך לא פחות חשובה מהיעד.

רותי פריאנטה, מאמנת מומחית לאימון יזמים, למה יזם צריך מאמן?

"חייו של יזם בכלל ויזם ההיטק בפרט הם מאתגרים, לעיתים  הם  כהליכה על חבל דק. יזם  הוא אדם שרוצה לקחת את הרעיון שלו ולהביא אותו גבוה יותר, חזק יותר ומהיר יותר אל השוק, לשנות את חייהם של האחרים בזכות השירות או המוצר שלו וכמובן לשנות את חייו . "למטרת-העל הזו יש מחירים: אישיים, משפחתיים, זוגיים וחברתיים. היזם, שחי "על הקצה", כלומר ברמות סטרס גבוהות, למען מטרת העל שלו ,מכלה מאוד מהר את האנרגיה שלו. הוא מוצא עצמו עייף,  מבולבל, מתוח, לעיתים כעוס ובלתי מסופק. אז הוא מבין שיש בעיה – הוא לא יוכל להמשיך ולדחוף את העגלה הזו במעלה ההר כשהוא מחוסר כוחות. הוא צריך מורה דרך שילווה אותו ושיאמן אותו להשתמש נכון בשרירים שלו בכדי להגיע לתוצאות הכי טובות שלו ושל המיזם.

"זה תפקידו של המאמן בעיני: לאמן את "שרירי האושר" של בני האדם. ובמילים אחרות:

 להשתמש נכון בחוזקות וביכולות, להתאמן על הקשבה, לפתח פרספקטיבה וראיית-על, להעצים מיומנויות "רכות" של תקשורת אישית ובינאישית. ומעל הכל- להעצים את המתאמן ולהביא אותו להישגים הגבוהים ביותר אליו הוא רוצה ויכול להגיע. ראית פעם קבוצת כדורגל או כל ספורט הישגי כלשהי בלי מאמן?!

נדמה לי שזוהי בעצם התשובה לשאלה למה צריך מאמן?

 

רותי פריאנטה,קרדיט צילום- דני כתרי

האם את מגיעה עם דעה מוקדמת מהם התכונות הנדרשות ליזם בכדי להצליח?

  בשום אופן לא! אין לי מושג מי האדם שאני הולכת לפגוש. להיפך עד כמה שהיום כולם יכולים לראות את כולם ברשתות החברתיות, אני מעדיפה לא לקרוא את הפרופיל בלינקדין ואפילו לא לשמוע עליו מגורם שלישי אם הוא מופנה על ידי כזה. השאיפה שלי היא לבוא נקייה משיפוטיות. "בעיני אין 'רשימת מכולת' של תכונות הנדרשות מיזם. אני פוגשת יזמים מופנמים ומוחצנים, משימתיים ותומכים. מה שיש לכולם זה רצון, תשוקה, להט ואמונה בדרך שלהם. זה הבסיס הכי יסודי בעיני, שבלעדיו אין יכולת להניע דבר. להשקפתי כמאמנת, הצלחה זו דרך. זו לא באמת נקודה בזמן . להגדיר הצלחה וחזון אישי (ולא רק חזון- קריירה) זה חלק מתהליך האימון האישי שיזמים עוברים. להבהיר לעצמם מה הם באמת באמת  רוצים ,איך הם יעשו את זה". והאם הם בוחרים לפעול?

איך נראה תהליך של אימון אישי של יזם?

"חשוב במפגש הראשון ליצור את ה'המרחב הבטוח'.  להבהיר מה התפקיד שלי כמאמנת בתהליך  על  מנת לתאם ציפיות. אחד הדברים המרכזיים שאני מדברת עליהם הוא שאימון אישי הוא ממש כמו אימון פיזי בחדר הכושר. שם אנחנו מתאמנים על השרירים שלנו, ובאימון אישי מתאמנים, אם תרצה, על שרירי האושר. כלומר בלי עבודה, זיעה ,מיקוד והתמסרות לא נראה באמת שינוי בתוצאות שלנו. "אני משתמשת בקלפי מודעות, בטכניקות של שיקוף, ובעיקר בשאלת שאלות. אצלי, לכל מתאמן יש מחברת, בה הוא רושם את הרשמים שלו ומה הוא לוקח מהפגישה. יש גם שיעורי בית…הרי צריך להתאמן, לא?"

איך הגעת לתחום האימון ליזמים?

"אני בעצם צמחתי בשני עולמות, והקומבינציה ביניהם עושה את השילוב המנצח ומביאה אותי למיטב של יכולותיי. מן הצד האחד אני בוגרת תואר ראשון בקרימינולוגיה ומדעי החברה מאוניברסיטת בר-אילן, לימודי תעודה בניהול משאבי אנוש – אוניברסיטת קליפורניה, ומאמנת מוסמכת מטעם לשכת המאמנים בישראל עם התמחות באימון קבוצות. מן הצד השני – בעולם ההייטק כבר יותר מ-20 שנה, בתפקידי שיווק  ואופרציה שונים . ב-שמונה השנים האחרונות בקרן הון הסיכון הגדולה ביותר בישראל."במהלך השנים האלו נפגשתי והכרתי אינספור יזמים. הקשבתי, התבוננתי והבנתי שקיים צורך. להיות יזם זהו אתגר שיש בו המון מתח, אבל בעיקר בדידות. המקום שלי כמאמנת הוא ללוות יזמים בדרך הארוכה, ולעיתים המפותלת, שיש בה עליות ומורדות, ולחלוק איתו את הדילמות הארגוניות, המשפחתיות והאישיות שהוא חווה".

האם יש הבדל בין אימון אישי לקבוצתי?

"ליווי אישי הוא תהליך אחד על אחד – אני והמתאמן. הפרספקטיבה היא שלו, והאופציות הנוספות שיש בחדר הן שלי. אני יכולה לספר לך על יזמים שבוחרים להביא לחדר את הזוגיות שלהם והקשיים שלהם כהורים, אחרים את הקושי "לעשות זמן" לדברים שגורמים להם הנאה כמו לבשל,לרוץ, לטייל. באימון קבוצתי, הקבוצה נותנת נקודות מבט נוספות  – אבל בעיקר תמיכה..,  בצוות עבודה של 4-5 אנשים (לעיתים השותפים עצמם או צוות – עבודה בארגון), יש אפקט מאוד חזק ל'ביחד'. כאן הנושאים שמביאים לחדר קשורים לרוב לתהליכי עבודה, פרשנות על אירועים, קצרים בתקשורת ,הקשבה, אסרטיביות ועוד. אני ממליצה בחום להתנסות בשתי האפשרויות.

איפה מתקיים האימון בפועל?

"השירות אותו אני נותנת בארגונים הוא 'אימון עד בית הלקוח'. בנוסף יש אפשרות לאימון בסקייפ ליזמים שעשו רילוקשיין, ומעוניינים להמשיך בתהליך על בסיס קבוע. יש לי גם קליניקה בכפר סבא, שהיא גם זו אופציה למעוניינים".

מה ההישגים שאת יכולה להבטיח ליזמים בתום האימון?

"הדבר היחיד אותו אני מבטיחה הוא ש'אם תתמסר ותעבוד על המטרות שלך – אתה תשיג אותן. מתוך התוצאות שלי עד היום אני יכולה לראות יזמים ומנהלים,  שהפכו בתהליך האימוני לקשובים יותר, אסרטיביים יותר, אכפתיים יותר, יצירתיים יותר, נוכחים יותר בחיי הילדים ובני הזוג שלהם, ששואלים יותר שאלות ופחות מניחים הנחות.

    "אני רואה חברות שתהליכי העבודה בהן הפכו להיות פשוטים יותר ואפקטיביים יותר בגלל הקשבה ושיתוף. אני רואה פתיחות ופחות אגו ביחסים בין השותפים, אסרטיביות ומעל הכל – אנשים מחייכים יותר, ומחויבים יותר לתוצאות שלהם. אני אומרת להם לאורך על הדרך- תהיו חכמים, אל תהיו צודקים. זה אף פעם לא באמת ישרת אתכם בטווח הרחוק להיות צודק. אל תנהלו אנשים – תנהיגו אותם! תהיו השראה!"

אם היית יזמית, מה היית מפתחת?

"אני כבר יזמית! הסטראט-אפ הפרטי שלי –start-up & Life Coach ! אני חיה ונושמת את התשוקה שלי להביא שינוי בעולם בכלל ובעולם הסטארט אפ והיזמות בפרט. המטרה שלי היא להוביל יזמים להעשיר את רמת המודעות וההתפתחות האישית שלהם, בכדי שהם יוכלו להנהיג ולהוביל את עצמם ,את העובדים שלהם ואת המשפחות שלהם, להצלחה ולאושר".

קישור לדף העסקי

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: