Booking.com
מדידת מהירות,מקור - ויקפדיה

על הרפורמה בקנסות התעבורה

וועדת הכלכלה של הכנסת אישרה רפורמה דרמטית בתחום קנסות התעבורה. הקנס המקסימלי יועמד על סכום של 1.500 ₪; עליה של חמישים אחוזים מהסכום ששולם עד כה. במסגרת הרפורמה הועלה הקנס בין השאר בעבירות מהירות מופרזת, אור-אדום ונסיעה באופניים חשמליים.  

 מאת: חני שניידר

עם תחילת השנה החדשה (2017), אישרה וועדת הכלכלה של הכנסת רפורמה מרחיקת לכת אותה ייזם שר התחבורה, ח"כ ישראל כ"ץ. במסגרת הרפורמה הועלה באופן דרמטי שיעור הקנס המקסימלי בעבירות תעבורה, שעמד עד כה על אלף ₪ בלבד, בשיעור של חמישים אחוזים. עם אישורה זכתה הרפורמה לביקורת מצד עורכי-דין מתחום התעבורה, אשר סבורים שאין בה כדי להועיל במאומה במלחמה בתאונות הדרכים ואף לא לתרום דבר מבחינה הרתעתית.

על פי ההצעה שהניח השר כ"ץ בפני וועדת הכלכלה של הכנסת, נקבעה כאמור מדרגת קנס חדשה של 1.500 שקל; הקנס החדש על עבירות חמורות בהן: "אי ציות לרמזור אדום" (במקום 1.000 ₪ עד כה), "נהיגה במהירות מופרזת" של 31 עד 40 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית ו"נהיגה במהירות מופרזת" של 41 עד 50 קמ"ש מעל המותר בדרך בין-עירונית (במקום הזמנה לדין כיום). ביצוע עבירה של "אי מתן זכות קדימה להולך רגל שמתכוון לחצות", יחייב בקנס בסך 250 שקלים.

במסגרת הרפורמה אושרה החמרת הענישה בגין ביצוע עבירות שונות של רוכבי אופניים חשמליים, בהן "רכיבה על המדרכה" (קנס בסך 250 שקלים, במקום 100 שקלים כיום). רוכבים על אופניים חשמליים מתחת לגיל 16 ייקנסו  ב-1,000 שקלים. עוד הוחלט להחמיר ענישה על עבירות כגון "נהיגה ללא רישיון בתוקף" ו"נהיגה ללא טסט (רישיון רכב) בתוקף" שחייבו העמדה לדין עד היום.

 עו"ד אדיר בנימיני, שותף משרד עורכי דין דוידוב-בנימיני ושות', במתחם הבורסה ברמת-גן, המייחד את פעילותו לטיפול בתחום התעבורה, מבקר את הרפורמה וטוען שזו תעשיר אומנם את קופת משרד האוצר, אך לא תתרום דבר במאבק בתאונות הדרכים ומוסיף כי לא תשמש אף ככלי ליצירת הרתעה בקרב עברייני תנועה.

אדיר בנימיני – קרדיט יחצ

מדוע אתה טוען שהכבדת הקנסות הכספיים לא תיצור הרתעה בקרב עבריני התנועה?

עו"ד אדיר בנימיני: "ניתן להשיג הרתעה באופן האפקטיבי ביותר רק באמצעות בתי המשפט לתעבורה; הטלת קנס, גבוה ככל שיהיה לא משיגה את יעדיה, במיוחד אם מדובר בנהג אמיד. זאת כמובן מבלי להכנס לאפליה המובנית בין נהג עשיר לבין נהג עני כאשר הקנסות אחידים. עבירה כמו "נהיגה באור אדום" צריכה באופן מפורש להתברר בבית המשפט לתעבורה בשל חומרתה. בעבר זה אכן היה כך. המדיניות להסתפק בקנס נובעת מחוסר יכולת להתגבר על כמות הדו"חות שמנפיקים המצלמות האלקטרוניות וכיום מעמידים נהג לדין על אור אדום, רק במקרים בהם חלפו 5 שניות מרגע התחלפות הרמזור לצבע האדום".

איך תשפיע העלאת רף הקנסות בעבירות של נסיעה במהירות מופרזת?

עו"ד אדיר בנימיני: "כאן קיים האבסורד הכי גדול; אם עד היום נהג שנוסע במהירות של מעל 40 קמ"ש בכביש בין-עירוני ו- 30 קמ"ש בכביש עירוני היה נתון בסכנה של שלילת רישיון בפועל, הרי שהיום כל עוד הוא לא נוסע במהירות של 50 קמ"ש ו-40 קמ"ש בהתאמה, הוא יכול להסתפק בתשלום קנס הנקוב בדו"ח בלבד ללא פסילה בפועל".

איך זה יבוא לידי ביטוי בכבישים מהירים בהם ניתן לנסוע 100 קמ"ש ומעלה?

עו"ד אדיר בנימיני: "זה שיא האבסורד; בכביש 6 ישנם קטעים בהם ניתן לנסוע במהירות של 110 קמ"ש. עד היום, נהגים שיתפס במהירות של 160 קמ"ש בכביש 6, נשללו במקום מנהלתית ל-30 יום על ידי קצין משטרה, וקיבלו אחר כבוד גם הזמנה לבית המשפט לתעבורה. מדיניות הענישה בעבירות מסוג זה, של נסיעה במהירות של 150-160 קמ"ש היא פסילה בת שלושה עד תשעה חודשים בפועל. תלוי בנסיבות המקרה ועברו התעבורתי של הנהג. בעקבות הרפורמה, יקבל הנהג רק קנס של 1.500 שקלים ויוכל להמשיך לדרכו".

איך אתה רואה את הרפורמה בנושא רישיון הנהיגה וטסט לא בתוקף?

עו"ד אדיר בנימיני: "גם כאן אני רואה ניסיון שמטרתו בעיקר להעשיר את קופת האוצר על פני רצון אמיתי ואחראי לטפל בשורש הבעיה. ביטול ההזמנה לדין והטלת הקנס בעבירות מסוג זה, בעצם מבטלת את היכולת לוודא שהנהג מרפא את הפגם בגינו נתפס. לצורך העניין, במקרה בו נהג לא חידש את רישיון הנהיגה או לא ביצע טסט לרכב, ניתן באמצעות ההליך המשפטי לוודא שהעניין אכן סודר. בעקבות הרפורמה אדם שמשרד הרישוי לא מחדש לו כלל את רישיון הנהיגה מסיבות רפואיות למשל, יכול להמשיך ולנהוג במשך שנתיים בלי רישיון נהיגה תקף, וכל שיקבל, במקרה הכי גרוע, זה קנס של 750 ₪. אין בכך כדי להועיל בדבר למניעת תאונות הדרכים ובטח לא למנוע את הסכנה שאדם כזה עדיין נמצא על הכביש למרות שאינו כשיר לנהיגה".

נראה שבעלי האופניים החשמליים צריכים להתחיל להיזהר?

עו"ד אדיר בנימיני: "אם ניתן למצוא נקודת אור אחת בכל הרפורמה הזאת, אז מדובר בהיבט הזה של האופניים החשמליים. כאן בהחלט היה מקום להסדיר את שיעורי הקנסות לאור העובדה שמדובר בכלי-רכב חדש שרק לאחרונה הוסדרו התקנות לגבי הנהיגה בו".

 

עו"ד אדיר בנימיני, משרד עורכי הדין "דוידוב-בנימיני ושות'" רח' אבא-הלל סילבר 7, ב"בית סילבר", מתחם הבורסה, רמת גן. טל' 03/6494555

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: