Booking.com
‏‏יצירה של אורית מרטין

על התערוכה "סולמות לשמים" של האמנית אורית מרטין.

האמנית הירושלמית, מחברת בכישרון ובמקצועיות את העולמות ההופכיים המאפיינים את עולמנו ותרבותנו במאה ה-21. ציוריה אינם משאירים אף אחד שווה נפש. הם בעלי צבעוניות מיוחדת, חיוניות ורמזים מסתוריים המעבירים את המתבונן בהם חוויה רגשית ורוחנית. הם עוסקים בקשר בין הזמני והנצחי, הרוחני והגשמי, המוחשי והמופשט, הדיגיטלי ומגע המכחול, הפיגורטיבי והאבסטרקטי. בציוריה משתמשת אורית מרטין בטכניקה מעורבת בשילוב ייחודי של כלים דיגיטליים יחד עם צבע אקריליק, על מנת ליצור אפקטים מיוחדים של שכבות צבע המשתקפות זו מעל זו, ויוצרות זרימות אור ותחושות ריחוף. אפשר לצפות ביצירות באתר הבית המרשים שלה: www.oritmartin.com

מאת: חני שניידר

 

בימים אלו את מציגה תערוכת יחיד מיצירותייך בתיאטרון ירושלים. מהו המניפסט העומד מאחורי ציורייך?

"היצירה שלי עוסקת בחיבור בין ניגודים – הארצי והשמיימי, הרוחני והגשמי, החולף והנצחי, הגוף והנשמה, החול והקודש, הפיגורטיבי והאבסטרקטי.  נקודת החיבור בין כל אלו הוא משהו שהרוח שלנו מאוד צמאה אליו, ואני מאמינה שאפשר לבטא את נקודת האחדות הזו באופן ויזואלי. בתקופתנו יש שפע אדיר בכל התחומים, ואנחנו קצת הולכים לאיבוד בתוך המורכבות והנפרדות של הדברים. האמנות שלי מנסה להעביר את המסר שיש אחדות. יש גרעין מהותי שנמצא בכל הדברים, ואפשר לחוות אותו."

ספרי מעט על טכניקת היצירה שלך, הטכניקה הדיגיטאלית, וכיצד נחשפת אליה ופיתחת אותה? מהם הצבעים והסמלים  השולטים בעבודתך?  

"בתור מאיירת ספרים, תחום בו עסקתי שנים רבות – נחשפתי לתוכנות ציור דיגיטליות, ולאפשרויות המדהימות והאינסופיות שלהן. את תחום האמנות בחיי שמרתי כל השנים על אש קטנה, מאז שלמדתי בבצלאל ובמדרשה אצל רפי לביא ויאיר גרבוז. בשנים האחרונות נוכחתי לדעת שאפשר לשלב את היצירה האמנותית עם הדיגיטלית  באופן ייחודי, ואקספרסיבי מאוד, וכיום אני מקדישה את כל כולי לאמנות. את היצירות אני מדפיסה על קנבסים גדולים, וממשיכה לצייר עליהן בצבעי אקריליק. כך נוצרת טכניקה מעורבת שמשלבת שכבות צבע שקופות, צילומיות ומרחפות עם משיכות מכחול בשרניות של צבעים".

אורית מרטין

אורית מרטין

כיצד לדעתך תהליך החזרה בתשובה שעשית תרם לאופי יצירותייך האמנותיות וכיצד העובדה הזו מתבטאת בציורים?

"אחד הציורים שלי מתאר ילדה שעומדת על סולם ומציצה דרך חרכים במסך לראות מה יש מאחוריו. המסך הוא השמיים . והילדה זו אני.מאז שאני זוכרת את עצמי ניסיתי להבין לעומק מה המשמעות של החיים והמוות, העולם הזה והעולם הבא, תמיד חיפשתי ושאלתי שאלות. מצאתי  את התשובות ביהדות, בחסידות, בקבלה, ואני מנסה להעביר את התובנות שלי באמנות. יש לי ציור של ילד שמציץ בסקרנות לתוך בור של קבר באדמה, ועצם – מגלה שם שמיים. עולם חדש. חיים חדשים. כתבתי גם ספר על הנושא, אבל כמו שאומרים: תמונה אחת שווה כמו אלף מילים."

היכן היית רואה עצמך באמנות הפלאסטית בעוד כמה שנים?

"המנוע של האמנות שלי הוא העולם הרוחני. אסתטיקה לשם אסתטיקה כבר לא מספיק מעניינת. אני מאמינה שאנשים בתקופה שלנו צמאים למסרים רוחניים, וגם יודעים להכיל אותם. לכן, אני רואה את עצמי ממשיכה ליצור במרץ ובקצב מואץ, ולהציג איפה שרק יש עינים ולבבות שיכולים להתחבר, להרגיש ולחוות את התכנים האלה. אם שואלים אותי מה החלום שלי? להציג תמונות בגובה 10 מטר במקומות צבורים בהם עוברים אלפי אנשים."

‏‏אורית מרטין

‏‏אורית מרטין

אוצרת : נגה ארד-אילון פתיחה חגיגית : מוצאי שבת, 20.12.2014 בשעה 20:30 תיאטרון ירושלים, רח מרכוס 20


כל משתתף בפתיחה יקבל מתנה הדפס נעילת התערוכה: 10.1.2015

 

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: