Booking.com
מלכודת עכברים ,מקור MORGUEFILR צלם DuBoix

על חשיבות ההדברה בפיתיונות

[sociallinkz]

למה חשוב להשתמש בפיתיונות ולא בתרסיסים כימיים? כיצד זה מתבצע ומהם השיטות ? אתר המומחה יצא לברר את כל התשובות בראיון עם הדר ברקת, מדביר מוסמך.

מאת: קובי ברדה

אז למה להשתמש בפתיונות ולא בחומרים כימיים?

הדר משיב "מפני שזו הדברה אקולוגית ויעילה בהשגת תוצאה לאורך זמן וללא חשיפה מיותרת לחומרים כימיים לא רצויים כגון חומרי הדברה." ומוסיף :" הדברה תברואית ככלל מטרתה למנוע הופעת מזיקים בתוך ומחוץ למבנה, וכן למגר באופן מיידי נוכחות מזיקים קיימת."

איך עושים את זה?

"קיימות שלוש שיטות הדברה עיקריות נמצאת באמתחתו של המדביר" ומפרט:

1. ריסוס חומר כימי על פני משטחים בתוך ומחוץ למבנה ופגיעה בגוף החרק ע"י מגע של חומר הריסוס בגופו.

2. הצבת פיתיונות רעילים לשם החדרת חומר רעיל אל מערכת העיקול ופגיעה במערכת הרבייה של החרק.

3 לכידה – הצבת מלכודות עם חומרי משיכה המפיצים ריחות שונים אליהן המזיקים נמשכים.

 ומרחיב " ריסוס חומר כימי ממגר במהירות ותוך דקות כל חרק אשר יבוא במגע ישיר עם החומר המרוסס, אך ריסוס איננו מבחין בין סוגי החרקים ועשוי לפגוע בחרקים מועילים כגון דבורים פרפרים חיפושיות או צרעות צמחוניות שתפקידן לאבק פרחים של עצי פרי שונים, למשל צרעה אשר בלעדיה לא יאובקו פרחי התאנה וללא איבוק הפרחים לא יהיה פרי על העץ. ריסוס מפזר חומר כימי נדיף לאוויר. קיימים חומרי ריסוס לא חוקיים המסוכנים לאדם ולסביבה, וחומרים חוקיים אשר מוצהרים כבעלי רעילות נמוכה לאדם וסביבה.חומר הדברה מרוסס מאבד את יעילותו דקות עד מספר ימים לאחר הריסוס תלוי בסוג החרק,וכדי להשתמש בשיטת הריסוס למניעה יש לחדש את התכשיר אחת למספר ימים, תלוי בסוג המזיק.למשל חומר א' יפגע בזבוב שרוסס אך לא יפגע בזבוב שינחת על המשטח המרוסס לאחר התייבשותו, לעומת תיקן אמריקאי אשר ייפגע  מחומר א גם לאחר שלושה חודשים לאחר הריסוס."

אתה יכול לפרט על היתרונות של ההדברה בפיתיונות?

"בטח!" ומרחיב: "הדברה בפיתיונות עובדת עשרים וארבע שעות, ממגרת ומונעת כל עוד הפיתיון נמצא והוא לא איבד את כושר המשיכה שלו.הדברה בפיתיונות ממוקדת, מדויקת, ואיננה חושפת את הסביבה לחומרים כימיים לא רצויים." ומוסיף: " הדברה בפיתיונות מונעת הופעת מזיקים בפתאומיות ובכמות גדולה אשר מצריכה התערבות של פעולת הדברה בריסוס.לכידת מזיקים בדומה לשימוש בפיתיונות עובדת במשך כל היממה עד שהמלכודת מתמלאת ומגעיה לתפוסה מלאה. לכידה איננה משתמשת בחומרים כימיים מסוכנים. " ומציין כי "שלושת הפעולות הללו מצריכות מעקב תמידי של המדביר על תהליך ההדברה!".

כיצד מתבצעת הדברה בפיתיונות?

"את  מרבית סוגי המזיקים ניתן למגר באמצעות פיתיונות. כדי להצליח למגר מזיקים באמצעות פיתיונות ראשית יש לזהות את סוג המזיק, חרקים או מכרסמים. יש לזהות את סוג החרק ולהתאים לו את סוג הפיתיון. למשל פיתיון א' שמתאים לנמלה חומה קטנה עשוי  שלא להתאים לנמלה שחורה קטנה. פיתיון א' שמתאים לנמלה גדולה שרצה מהר עשוי  לא להתאים לנמלה קטנה מאוד חומה ועוקצת כגון נמלת האש הקטנה . לשם התאמה נכונה מומלץ להיוועץ עם מדביר מנוסה כיוון שעלויות תכשירי פיתיון להדברת נמלים יקרים מאוד ויתכן ורכישה של פיתיון א' לא תתאים לסוג הנמלה ומכאן לכישלון הדברה ולפח נפש הדרך קצרה. לאחר זיהוי המזיק וההחלטה לגבי סוג הפיתיון מתבצע פיזור נקודתי באזור המחייה של המזיק." ומרחיב בקשר לחרקים :"במקרה של פיתיונות לחרקים,הם אינם מהווים סיכון בריאותי כל שהוא לבני אדם וחיות אחרות, והשימוש בו בטוח לחלוטין אך יחד עם זאת לא מומלץ לבדוק את טעמו.פיתיון לנמלים יפוזר כגרגירים  או ימרח כ ג'ל לנמלים בנקודות (טיפות קטנות) בסמוך לפתח היציאה מהקן. פיתיון לתיקנים ימרח בנקודות קטנות של ג'ל לתיקנים  באזור המחייה לפי סוג התיקן, לרוב במקומות חשוכים לחים או יבשים. פיתון לזבובים מבוצע ע"י מריחה של תמיסה סוכרית מהולה בחומר הדברה. את המריחה ניתן לבצע בחוץ או בתוך הבית ע"י מדביר מוסמך בלבד שהוכשר להכנת תמיסה בטוחה לישובי הבית והסביבה , התמיסה הסוכרית משאירה סימני מריחה  על הקיר , אלה סימנים שניתן לנקותם בנקל לאחר תקופת הרעילות של חומר ההדברה  כשבועיים. ניקיון של סימני המריחה ינקה את חומר ההדברה ומיד לאחר מכן זבוב שיגיח למקום לא יודבר.פיתיון למכרסמים הינו פיתיון מסוכן לבני אדם ובעלי חיים אחרים במידה ויאכל על ידם ועל כן יש לבצע בו שימוש בצורה מבוקרת ואחראית וע"י מדביר מוסמך בלבד. שכן הוא האדם היחיד שמוסמך ע"י המדינה לעשות שימוש בפיתיון מסוכן זה בצורה בטוחה, כדי למנוע הרעלה לא רצויה. צרעות טורפות כגון צרעה מזרחית (דבור) או צרעה גרמנית או צרעת הפלך מכונות טורפות מפני שהן צורכות בשר. קיים פיתיון בשרי המיושם בתוך כלי האכלה יעודי לצרעות, וזאת במקום לרסס את סביבת שולחן האוכל אליו הן מגיעות כשאתה עושה על האש."

 כלומר הדגש העיקרי הוא בנושא החשיפה לחומרים מסוכנים?

"בהחלט! " ומסביר : " ישנה חשיבות  בדרך השימוש בהדברה באמצעות פיתיונות הינה אי חשיפה של הסביבה לחומרים מסוכנים או שעשויים להיות מסוכנים." ומבקש לסיום לחדד " הדברה באמצעות פיתיונות הינה אקולוגית ואיננה פוגעת ביצורים חיים ורצויים ומועלים כגון ילדים, כלבים, חתולים, נשים בהריון, מבוגרים, ציפורים, דבורים, צרעות צמחוניות, וכו'. ההדברה יעילה בפיתיונות, מקנה  תוצאות לתקופה ארוכה ושומרת על הסביבה, הדברה בפיתיונות זו הדרך לשינה ערבה, שקטה, ולאיכות חיים ללא מזיקים.

קישור לאתר הדר ברקת :

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: