Booking.com
עזרה להציל את העסק, צלם - geralt , אתר - PIXABAY.COM

על חשיבות תוכנית ההבראה העיסקית

מהי תכנית הבראה? וכיצד דווקא בעתות משבר ניתן לטפל בעסק? למה עסקים קטנים דווקא בעת משבר כמו תוך כדי ואחרי "צוק איתן" כדאי להם להכין תכנית הבראה ולא לתת לעסקים שלהם להסתמך על המזל או פיצויים? אתר המומחה יצא לפגוש את רו"ח ירון מאירי, יועץ כלכלי ועסקי וללמוד ממנו מה ניתן לעשות למען הבראת העסק.

מאת: חני שניידר

פיתוח תכנית הבראה לעסקים

תכנית הבראה תעזור לכם להגיב ביעילות אם עברתם משבר שהשפיע על העסק שלכם. מטרתה לקצר את זמן ההתאוששות שלכם ולמזער את ההפסדים.

תכנית ההבראה שלכם צריכה להכיל מידע הנוגע לתכנון ההתאוששות, כמו גם חידוש הפעילות העסקית הקריטית לאחר המשבר שהתרחש. היא גם מתארת את מסגרת הזמן שבו אתם יכולים באמת לצפות לחדש את הפעילות העסקית הרגילה.

פיתוח תכנית ההבראה העסקית מאפשרת לכם לבחון כיצד תוכלו להחזיר את העסק שלכם למסלול הנכון אם חוויתם משבר. תכנית זו צריכה לכלול:

1. אסטרטגיות שיסייעו לכם לשחזר את הפעילות העסקית בזמן המהיר ביותר האפשרי.

2. תיאור של משאבי מפתח, ציוד וצוות הדרוש כדי לשחזר את הפעילות שלכם.

3. יעדי זמן ההתאוששות של העסק.

סקירת מסגרת הזמן שלכם להתאוששות

מסגרת זמן ההתאוששות היא התקופה שעוברת מהרגע בו העסק עבר משבר ועד לחידוש הפעילות הרגילה בעסק. מסגרת זמן ההתאוששות צריכה להיות מבוססת על הפעילויות העסקיות הקריטית שלכם שזוהו בניתוח ההשפעה העסקית.

פעילויות קריטיות הן אלה שהעסק שלך לא יכול לפעול בלעדיהן. רק תנסו לדמיין כמה זמן העסק שלכם יכול להחזיק מעמד (גם ללא הפסדים כספיים רציניים), אם שירותי המפתח שלכם, משאבים ואנשי צוות נפגעו על ידי המשבר ולא הייתם מסוגלים לנהל את הפעילויות הללו. אז תנסו לדמיין איך הייתם מחזירים אותם למסלול וכמה זמן זה ייקח. זוהי מסגרת זמן התאוששות שלכם. חשוב שמסגרות הזמן שהקציתם בתכנית ההבראה שלכם הן מציאותיות.

אתם צריכים להקצות באופן אובייקטיבי זמן התאוששות לכל אחת מהפעילויות העסקיות הקריטית שלכם. זה יעזור לכם לתעדף את הפעילות העסקית, כך שאתם יכולים להבין מה הדבר הראשון שיהיה זקוק לתשומת לב, אם משבר אכן קורה.

המשכיות עסקית

תכנית ההבראה היא חלק מתכנית ההמשכיות העסקית שלכם שמתארת ​​אסטרטגיות מעשיות שיעזרו לכם לנהל ולהתאושש ממשבר. תכנית המשכיות עסקית כוללת גם את התכנית שלכם לניהול סיכונים, ניתוח השפעה עסקית ותכנית תגובה לאירוע.

תכנית הבראה היא צעד ההתאוששות במודל מניעה, היערכות, תגובה והתאוששות (PPRR) של תכנון המשכיות עסקית. תכנית הבראה טובה היא בעלת מיקוד לטווח ארוך ותסייע לכם להחזיר את העסק שלכם לדרך הנכונה.

ירון מאירי - קרדיט יחסי ציבור

רו"ח ירון מאירי – קרדיט יחסי ציבור

פיתוח אסטרטגיית התאוששות

אתם יכולים לפתח וליישם אסטרטגיות שיעזרו לעסק שלכם להתאושש ממשבר או אירוע. אסטרטגיות ההתאוששות שלכם צריכה להפגין הבנה ברורה של מטרות ההתאוששות של העסק ומשקפות את מה שהעסק צריך להמשיך ולפעול. יש צורך לתעדף פונקציות עסקיות קריטיות ולשים לב לזמן ההתאוששות של כל אחת מהן. תהליך זה ידגיש את הפעולות שאתם צריכים לרשום בתכנית ההבראה.

להלן כמה אסטרטגיות שכדאי לשקול בעת פיתוח תכנית ההבראה לעסק שלכם:

לייעד צוות התאוששות

* למנות צוות להיות חלק מצוות של התאוששות, להקצות גיבויים ולוודא שכולם מודעים לתפקידם ופונקציות עליהם הם אמונים בתהליך ההתאוששות. צוות ההתאוששות יכול להיות זהה לצוות התגובה לאירועים שלכם.

* ודאו שיש יותר מאדם אחד שיודע לעשות משימה מסוימת ושאתם לא מסתכנים באובדן כישורים או ידע חיוניים אם יקרה משהו לאחד מחברי הצוות.

* ודאו שהצוות יכול להשתמש בתהליכים ידניים במקרה והציוד או המכונות שלכם פגומים.

* אם אתם מתמודדים עם חומרים מסוכנים, בציוד מיוחד, או בסביבה מסוכנת, ייתכן שתצטרכו לספק הכשרה לצוות שלכם, כדי שיוכלו לבצע את עבודתם בצורה בטוחה לאחר התקרית. זה יעזור לכם לצמצם את השפעת המשבר האפשרי על העסק ולעזור לכם להתאושש מהר יותר.

סקירת ערכת החירום ורשימות אנשי קשר שלכם

  • כחלק מהתכנית בתגובה לתקרית שלכם אתם צריכים לפתח ערכת חירום הכוללת מסמכי מפתח שיהיו חיוניים להחלמה. ודאו שערכת החירום מאוחסנת בבטחה מחוץ לאתר.
  • יש להרכיב רשימות אנשי קשר של כל האנשים שעשויים להיות מושפעים ממשבר, הכוללים צוות, לקוחות וספקים מרכזיים ואת חברת הביטוח שלכם. ייתכן שתצטרכו לתת ללקוחות ולספקים שלכם ידע על שיטות חלופיות ליצירת הקשר ולמה לצפות מהעסק שלכם במקרה של הפסקת פעילות ארוכה.
  • פרטי רשומות אנשי קשר של אנשים שיכולים לתקן את הציוד, המכונות והמערכות שלכם אם הם פגומים.

לשמור על תקשורת חיצונית

  • שמרו על ערוצי תקשורת פתוחים עם הלקוחות, הספקים ובעלי עניין אחרים, כמו שותפים עסקיים. ודאו שיש לכם רשימות קשר של כל האנשים שעשויים להיות מושפעים מהאירוע. תקשורת יעילה ומהירה תעזור ליצור ולבנות את התפיסה כי העסק שלכם הוא תחת שליטה, שאתם יודעים ומבינים את מה שקורה, ושהמצב ייפתר.

זהה ספקים, מתקנים וציוד חלופיים

  • חשוב לפתח קשרים עם יותר מספק אחד, כך שאם אחד מהספקים שלכם מושפעים מהאירוע, העסק שלך יכול להמשיך כרגיל.
  • יש לקבוע אילו נכסים (לרבות מסמכים) הם חיוניים להחלמה, ולכן דורשים הגנה.שמרו על העסק שלכם פעיל
  • חשוב להיות מוכן עם תזרים מזומנים חירום. שמרו מספיק מזומנים על מנת שתוכלו להתמודד עם צרכים מיידיים ושקלו קבלת שירותי בנקאות באינטרנט.
  • הערך את התהליכים שלכם כדי שתוכלו להבין אם אתם יכולים להפחית את עלויות התפעול שלכם.

חשוב להעריך את השפעתו של המשבר על העסק ולשקול מגוון של אסטרטגיות עסקיות כדי לשמור על העסק פעיל.

נתקעתם? זקוקים לעזרה? שקלו פנייה לאיש מקצוע בעל הנסיון והמיומנויות הדרושים "להוציא עסקים מהבוץ". חשוב לבחור באיש המקצוע הנכון שיספק לכם פתרון כולל וכלים להמשך מאשר כזה שיספק לך פתרון זמני וסמנטי בלבד.

 

 

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: