Booking.com
לירון פרטוק, קרדיט-"מידע כנסים"

על יתרונות ההעסקה של בני ובנות החמישים פלוס

אתה בן 50, בעל תואר ראשון בהצטיינות, בעל ניסיון של מעל 25  שנים בתחום, עם יציבות תעסוקתית והמלצות מגורמים בכירים בארגון. הובלת תהליכים וארגונים שבהם עבדת להצלחות אדירות, ניהלת צוות עובדים ואתה נחשב למאסטר אמיתי בתחום שלך. אבל… אתה בן 50.

את "האבל", אף אחד לעולם לא יאמר לך, ורק מסיבה אחת: "החוק", אוסר לומר את הסיבה האמיתית שבגינה אתה מתקשה למצוא עבודה שמתאימה לך, לכישוריך לדרישותיך ובכלל…

מדינת ישראל, שנת 2014: המציאות בשוק העבודה כיום הינה שצעירים הם "שיק" ומאוד מבוקשים על-ידי כלל החברות במשק הישראלי. ו-"המבוגרים"? הם חלק גדול, אך לא כ"כ רצוי מאותו שוק…

מאת: מיכל פרנקו

אתר המומחה יצא לבדוק איך מגיב שוק העבודה לאלה שחצו את העשור הרביעי עם לירון פרטוק – מנכ"ל ושותף ב ISPC-GROUP, קבוצת חברות המתמחה בשירותי השמה, העסקה והדרכה.

למה מעסיקים מנוטים שלא לגייס בני 45+ ?

פרטוק מונה את הסיבות:

1.קיבעון: מעסיקים תופסים כיום את בני ה 45+ כאנשים "מקובעים". משמע – הם אינם מסוגלים לעשות שינוי ואדפטציה לשוק העסקי כפי שהוא כיום והם עדיין חיים בעבר…

2.אי-הסתגלות לסביבת העבודה: סטרט-אפים בתחומים שונים חוששים מאוד להעסיק אנשים בגילאי 45+. הסיבה לכך היא, שישנה תפיסה האומרת שבני 45+ יתקשו להסתגל לסביבת העבודה הדינאמית בארגון ויתקשו להתחבר לחבר'ה הצעירים בארגון, כאשר מאידך גם אלה יתקשו להתחבר לאותם בני 45+ ובכך תיווצר תחושה של אי שייכות של אותם בני 45+ אל הארגון בו הם עובדים, וכידוע, לתחושת אי-שייכות, יש השלכות רבות.

3.טכנולוגיה: "בזמנים שלהם, לא היו מחשבים בכלל"… התפיסה היא, שבני 45+ עבדו רוב חייהם מחוץ לעולם הטכנולוגי ולא עשו שימוש בטכנולוגיה שהיום היא בגדר MUST בכל ארגון: אינטרנט, מצגות, אקסלים, דוא"ל ואפילו סקייפ ושימוש ברשתות החברתיות.

4.שכר: לא נוטים לדבר רבות על נושא השכר בהיבט של בני 45+, אך כמי שגייס מאות ואלפי עובדים ב 10 השנים האחרונות, שכר הוא פקטור משמעותי ביותר בגיוס עובדים! לדוגמה: מהנדס תוכנה עם ניסיון של כ 3 שנים, משתכר כ 15-20 אלף ₪ בחודש. בעוד שמהנדס תוכנה עם ניסיון של 15-20 שנה, משתכר כ- 30 אלף ₪ בחודש. כמעט פי 2 בשכר! החישוב של המעסיק הוא, שבשכר שדורש המתכנת עם ניסיון של 20 שנה, הוא יוכל להביא שני מתכנתים, שלא רק שיעבדו בשכר נמוך יותר, אלא גם (כביכול) יותר מעודכנים בשוק התוכנה הנוכחי והדינאמי.

אז אם הכל כל כך נגד ,מה הסיבות  למה כן לגייס בני 45+?:

"קודם כל אלמנט היציבות" מתאר פרטוק ומרחיב "ב 10 השנים בהן אני עוסק בתחום הגיוס ומש"א, ראיתי כיצד משנה לשנה, קורות החיים הופכים להיות יותר ויותר "דינאמיים". לא, זו לא מחמאה לאותם מועמדים ששלחו קו"ח. אם בעבר עובדים בארגון היו מחזיקים 10, 15 ו 20 שנה, לפחות, אז כיום אם עובד מחזיק בארגון שנתיים, שלוש, הוא נחשב כבר לוותיק בארגון. תהליכי הגיוס לארגון עולים למעסיק כסף רב. רוב המעסיקים בישראל יגידו שבשלושה חודשים הראשונים של העובד, הוא כלל לא רווחי לארגון ותקופת הכשרתו עולה עשרות אלפי ₪. ישנם מקרים שבהם מגייסים עובדים והם עוזבים לאחר 3-6 חודשי עבודה ועובד כזה משמעו שהארגון הפסיד עליו סכומי עתק, והמנהל/ת שגייס/ה אותו, נכשל/ה בתהליך".

לגבי החששות לטכנולגיה הוא מפרט  "לאמא שלי יש פייסבוק, דודה שלי עם 500 חברים בלינקדאין, אמא של חבר שלי מביכה את הילדים שלו באינסטגרם בכל יום ודואר אלקטרוני כבר קיים מעל 50 שנים. המיתוס הקיים שאותם בני 45+ אינם טכנולוגיים או שאינם חיים את העולם כפי שהוא היום, רחוק מהמציאות. אומנם השינויים הטכנולוגיים בשנים האחרונות הם דינאמיים ביותר ומשתנים מדי יום ביומו, אך עמם גם ההבנה של אותם בני 45+ שעליהם להיות חלק מכך – והם עושים זאת, בשמחה אפילו.

מהם היתרונות של גיוס בני 45+ ?

 פרטוק מבקש להבהיר בשאלה "כמה פעמים הגעתם לפגישה עם מנכ"לי/ת, סמנכ"ל/ית, בעל/ת חברה וכיו"ב, ופגשתם אישיות בן/בת 25-30? " ומדגיש " כבעל חברה, תמיד ארצה לעבוד עם ספקים מנוסים יותר. כאלה שכבר עשו והצליחו בתחום הפעילות שלהם, אותו תחום שבו אני מבקש להם לספק לי בו שירות. לדוגמה, האם אתם רוצים לראות לצדכם בבית המשפט את ששי גז, או עו"ד שעכשיו סיים את ההתמחות שלו? האם הייתם רוצה שרו"ח שלכם יהיה גם בקיא וגם מקושר יותר בעולם הפיננסי או שהייתם רוצים שייראה יותר טוב בחליפה? ואם נפנה לרגש – הייתם רוצים לקבל עצה אמיתית לחיים מהאח הקטן שלכם, או מההורים שלכם? אין חכם כבעל/ת הניסיון…

איזה מסר היית רוצה להעביר למעסיקים?

"כמעסיק ושותף בחברה, תמיד ארצה לראות  אנשים מוכשרים ומנוסים יותר עובדים לצידי בחברה. גיל מעולם לא היה פקטור עבורי , ואם כבר היה, נטייתי הייתה באופן חד-משמעי לטובת הניסיון.

עם זאת, כמי שעובד מול מאות מעסיקים מדי חודש בחודשו, ואני אומר זאת בצער רב, המצב בשוק התעסוקה הולך ומידרדר כנגד בני אותם 45+, שנאלצים להתמודד פעם אחר פעם עם סירובים פיקטיביים ותשובות כגון: "נחזור אליך אם יהיה רלוונטי", "לצערנו הרב המשרה אוישה" ועוד, וזאת לאחר ששומעים או חושפים את גילם האמיתי (אפשר להסתיר בקו"ח, לא ניתן להסתיר בנראות).

אדם אינו צריך להסתיר את תאריך הלידה שלו בקורות החיים שלו, אדם אינו צריך להתבייש שעבד 30 שנים באותו מקום,  על המעסיקים והמגייסים להעריך את אותם אנשים שהצליחו לשמור על עבודתם בהצלחה רבה ולצבור ניסיון רב ששווה המון כסף למנהל/ת המגייס/ת. "

 

About מיכל פרנקו

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: