Booking.com
בחירות לרשויות המקומיות, יוצר - דוד שי, מקור - ויקפדיה

על כוחו הבלתי מוגבל של ראש הרשות

יותר ויותר נבחרי ציבור מגישים עתירות מנהליות כנגד הרשות המקומית בה הם מכהנים. הזירה המשפטית הפכה להיות המוצא האחרון ולעתים היחידי לאור הקושי לקבל סיוע ממשי ממשרד הפנים.

 

לאחרונה חשף העיתונאי, גיא ליברמן, בעיתון "ידיעות אחרונות" מספר מקרים בהם הדיחו ראשי רשויות חברי מועצה מכהנים במועצת העיר של יישובם, תוך ניצול סעיף בפקודת העיריות המאפשר לראש הרשות להדיח חברי מועצה מכהנים בשל שורה של עילות המנויות בחוק. האירוע הראשון שדווח התרחש בעיריית נשר; שם הדיח ראש העירייה, אבי בינמו, את חבר מועצת העיר, רועי לוי, יו"ר האופוזיציה בעיר, בטענה כי האחרון מצוי בניגוד עניינים בקשר עם משרתו כמבקר הפנים בעיריית קריית־ים. החוק, כך מסתבר, מונה מצב של 'ניגוד עניינים' כעילה להדחת חבר מועצה על-ידי ראש הרשות, מבלי שנקבעו כל מנגנוני בקרה.

בסופו של דבר ביטל בית המשפט המחוזי לעניינים מנהליים בחיפה את אקט ההדחה בעיריית נשר, אולם העיתונאי, גיא ליברמן, חשף בכתבות פולו-אפ שפרסם בנושא כי אין זה המקרה היחיד בו נעשה שימוש אגרסיבי בכלי הזה. אירוע דומה התרחש במועצת העיר להבים, שם הודח בידי ראש הרשות, חבר מועצת העיר, יוסי ניצן, שהוחזר בסופו של דבר לתפקידו בחסות עתירה שהגיש לבית המשפט לעניינים מנהליים. מקרה נוסף התרחש בנהריה בשנת 2011 עת הדיח ראש העירייה, ג'קי סבג, את יו"ר האופוזיציה שלו, חבר המועצה, אשר שמואלי, בטענה שהאחרון מצוי בניגוד עניינים בכמה מקרים בהם טיפל כאיש הסתדרות.

עו"ד אדיר בנימיני, שותף במשרד עורכי דין דוידוב-בנימיני ושות', במתחם הבורסה ברמת-גן, המייחד את פעילותו לטיפול בתחום המנהלי והחוקתי, מספר כי השימוש בכלים הללו הופך להיות יותר נפוץ, וחברי מועצת ערים נזקקים יותר ויותר לליווי משפטי צמוד על מנת להתגונן ממהלכיו של ראש הרשות.

עו"ד אדיר בנימיני – ראש הלשכה המשפטית של מכון מצפ"ן

כיצד קורה שהחוק מאפשר הדחה של נציגים שנבחרו באופן דמוקרטי?

עו"ד אדיר בנימיני: "המקרים הללו מייצגים היטב את הכשל המובנה בשלטון המקומי בישראל, המעניק עוצמה גדולה וסמכויות נרחבות מדי לראש הרשות המכהן. האירועים המדוברים הם רק הסימפטום בלבד של העיוות הקיצוני שנוצר עם חקיקת חוק הבחירה הישירה של ראשי הרשויות בישראל; מטרת המעבר הייתה ליצור יציבות בשלטון המקומי, כך שראש העיר הנבחר לא יהיה תלוי בהרכבת קואליציות ובעיסוק יתר במשברים קואלציוניים, אבל הכלים שניתנו לצורך מימוש מטרה זו מנוצלים לרעה".

איך זה בה לידי ביטוי?

עו"ד אדיר בנימיני: "אתן דוגמא; טרם חקיקת החוק, בעת בה נבחר ראש הרשות בידי מועצת העיר, הוא היה נתון לחסדם של חברי המועצה וניתן היה להפילו בכל עת, תוך מינוי ראש עיר חדש בהתאם ליחסי הכוחות בתוך מועצת העיר. בתקופה זו נולד המונח 'כלנתריזם' בעקבות מקרה שנכשל להדיח את ראש העיר ירושלים, גרשון אגרון. האחרון הצליח לסכל את המהלך בעזרתו של חבר המועצה רחמים כלנתר. המטרה ברפורמה החקיקתית הייתה טובה, אבל התוצאה פחות. נראה כי ההסדר הנורמטיבי החדש יצר מקרה קלאסי בו 'התרופה הייתה גרועה מן המחלה'. שכן, במקום ליצור איזון, הביא השינוי למצב של קיצוניות הפוכה, בו מרבית כמעט מוחלטת של הכוח נמצא בידי ראש הרשות, כאשר חברי המועצה מוצאים עצמם תכופות כחסרי אונים מול גחמותיו וסמכויותיו הרבות".

האם אין גורמים בשלטון המרכזי שאמורים לפקח על ראשי הרשויות?

עו"ד אדיר בנימיני: "מנגנוני הפיקוח על השלטון המקומי בישראל הם רופפים מאוד, ולא תמיד אפקטיביים; אותו המעבר שהזכרתי לבחירה ישירה של ראשי הרשויות המקומיות בישראל, הביא איתו כאמור בעיקר לכרסום משמעותי בכוחה של מועצת העיר.  נבחרי הציבור הללו אומרים לפקח על הפעולות של הרשות המקומית. בפועל הם פועלים מעמדת נחיתות מובנית ללא מספיק כלים אופרטיביים. מדובר בנבחרי ציבור הפועלים ללא שכר, ואמורים לעשות את מלאכתם הציבורית במקביל לעבודתם היומיומית. לעתים הדרך היחידה שפתוחה בפניהם היא פניה לבתי המשפט באמצעות הגשת עתירה מנהלית כנגד הרשות בה הם חברים".

היכן משרד הפנים שתפקידו המרכזי הוא לפקח על הרשויות המקומיות ומשרד מבקר המדינה?

עו"ד אדיר בנימיני: "משרד הפנים, מוצף בפניות של נבחרי ציבורי מכל רחבי הארץ, הנוגעות לאי סדרים לכאוריים ברשויות בה הם מכהנים. התחושה שמלווה רבים מהם הינה שעמדת המשרד נוטה אפריורית לטובת ראש הרשות (בשם אותה כמיהה ליציבות) ושאין במשרד הפנים את כוח האדם הדרוש לבדוק כל פניה ולטפל בה לעומק. משרד מבקר המדינה עורך אומנם ביקורות ברשויות מקומיות, אך זו נעשית על בסיס רנדומאלי, במחזור של כמה שנים, או עקב פניה ספציפית, שהמבקר מצא כראויה לבדיקה בשנה מסוימת".

 

אתה מתאר תמונה עגומה בה אין למעשה מנוס מלפנות בית המשפט, כפי שעשו חברי המועצה שהודחו על ישי ראש העיר מכהונתם.

עו"ד אדיר בנימיני : "אכן, המצב הקיים הביא לכך שנבחרי ציבור ברשויות מקומיות נאלצים כאמור שוב ושוב להגיש עתירות מנהליות לבתי המשפט וזאת כמוצא אחרון, לאחר מיצוי כל המנגנונים הקיימים, שכאמור אינם מתפקדים באופן אפקטיבי. בית המשפט מחייב פעמים רבות את משרד הפנים בכלל ואת הרשות הספציפית בפרט לבחון באופן מעמיק את הטענות של נבחרי הציבור שהגישו את העתירה. בלא מעט מקרים דרך זו מוכיחה את עצמה כיחידה לקדם את הטיפול בבעיה ולהביא את תיקון המעוות היכן שכל המנגנונים האחרים כשלו, כמו בשלושת המקרים בהם בוצעה הדחה שלא כדין".

 

המכון הישראלי למשפט וצדק לפוליטיקה מקומית נקייה

משרדכם משמש גם כיועץ המשפטי של מכון מצפ"ן המייצג נבחרי ציבור ברשויות המקומיות.

עו"ד אדיר בנימיני: "כמי שכיהן בעצמו נבחר לכהן למשך שתי קדנציות במועצת העיר נתניה, סברתי כי יש מקום להעניק לנבחרי הציבורי בשלטון המקומי, בעיקר אלה שמכהנים באופוזיציה, אפשרות להאבק באופן אפקטיבי באותם ראשי רשויות שמנצלים את הסמכויות הרבות שהעניק להם המחוקק על מנת להצר את צעדיהם של נבחרי הציבור במועצת העיר. משרדנו מעניק ייעוץ משפטי קבוע או נקודתי לנבחרי ציבור בשלטון המקומי.

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: