Booking.com
אלי דורון בכנס NAB 2014, קרדיט יח"צ

על מהפכת השידור החי בראי כנס NAB בלאס -ווגאס

[sociallinkz]

אתמול (ב') נפתחה בלאס וגאס  תערוכת NAB 2014. זוהי התערוכה הגדולה בעולם לציוד ושרותי טלויזיה. המשתתפים הוותיקים בתערוכה, שהם יצרני ציוד הטלוויזיה  כמו סוני, פנסוניק ו JVC הציגו את החידושים בתחום שידור  כאשר ישנה חבורה גדלה והולכת של יצרני שירותים וציוד שמטרגת לכיוון שידורי וידאו באינטרנט.ניכר כי הנושא החם של התערוכה הינו כצפוי תקן ה 4K  שהינו שיפור של פי 4 משידורי ה-HD.

יצרני הציוד מציגים מצלמות בגדלים שונים ומסכים בגדלים שונים המציגים תמונות מדהימות שצולמו ב 4K .עם זאת ברור כי החלפת שידורי הטלוויזיה ל 4K   יארך זמן רב שכן יש לשדרג את מערך ההפצה מהמצלמות דרך ציוד העריכה, ציוד השידור הממיר בבית וכן המסך. כאמור, לצד החברות המציעות ציוד טלוויזיה ישנן יותר ויותר חברות הפונות אל שידורי וידאו דרך ואל האינטרנט. חברות כמו Wowza, Teradek  וחברות ישאליות כמו Zixi  ו LiveU  .

מאת: אלי דורון,לאס-ווגאס

בניסיון לגשר בין שני העולמות, חברת JVC מציגה בתערוכה חידוש משמעותי:  מצלמות המסוגלות לשדר אל הענן דרך שימוש ברשת הדור הרביעי שידור חי של וידאו באיכות מצוינת. JVC  שיחררה סידרה של מצלמות באיכויות שונות. מצלמות אלו משמשות לקיצור הזמן שבו מובאות חדשות אל הצופה ממקום האירוע בלא לשלוח ציוד פרט למצלמה, מתוך ראייה כוללת כי חלק הולך וגדל של עיבוד התמונה בענן תופס נפח ולכן  הזמינה חברת JVC את חברת Connesta הישראלית להשתתף בתערוכה בביתן שלה.

חברת  Connesta תדגים כיצד ניתן לשלב מספר מצלמות כאלו באירועים כמו משחקי ספורט, כנסים, ואירועים חדשותיים עתירי תוכן עם מערכת הניתוב והבימוי העננית שלה.  פתרון זה הוא גם מהיר יותר לשימוש, זול משמעותית ומאפשר לשלב מעבר לתוכן מהמצלמות את כל הפיצ'רים החברתיים כגון : אינסטגרם, סקייפ, וטוויטר כל זאת לצד גרפיקה, פרסומות, קטעי קישור ועוד.

אדגר שיין, מנהל ההנדסי של  JVC הבין את חשיבות המוצר של Connesta ומיקם את המערכת במקום מרכזי בביתן.  Connesta מציגה בביתן יכולת קבלת וידאו דרך האינטרנט  אל השרתים שלה  בענן ,ולנהל מרחוק את התמונה והקול שיראה הצופה בשידור חי תוך יכולת הוספה של  טקסט גרפיקה ותוכן וידאו מוקלט.  כל זאת באמצעות מסך מגע קטן ונייד.

עולם הטלוויזיה מחפש פתרונות עננניים , שמתעדכנים ומתחדשים כל הזמן, שמשלבים את בפונקציות החברתיות ושיוצרים הפקה יותר זולה.

התשתיות מתקדמות לכך שהאיכויות באינטרנט בעוד כמה שנים יעלו על האיכויות בטלוויזיה וזאת משום שה 4K יגיע קודם לאינטרנט ורק אחר כך לטלוויזיה.

חשוב להבין כי המשמעות של המצלמה שהוצגה בתערוכה מבטלת את הצורך הקיים היום במקודד נפרד מה שחייב בעבר הערכות עם ציוד מיוחד ובעלות גבוהה ולמעשה משחרר את צוותי החדשות/ספורט מהדאגה כיצד להעביר את הצילומים הנעשים בלייב.

כנס  NAB 2014 בווגאס,קרדיט

כנס NAB 2014 בווגאס,קרדיט יח"צ

בעתיד הלא רחוק, כאשר מחירי המצלמות יוזלו ממחירי ההשקה כפי שהוצגו ( עלות של אלפי דולרים למצלמה), המהפכה תושלם ובעלות סבירה וחד פעמית ניתן יהיה להעביר תכנים בשידור חי , החל מהופעה בפאב של זמר מתחיל , דרך טקס הענקות מלגות בעירייה או אירועים ש"מתקשים" לעבור את סף הגירוי הנוכחי של  "רמת עניין" מצד התקשורת המסורתית ולהעביר את השידור בלייב לאתר/בלוג/דף הפייסבוק ולפתוח בכך עולם אדיר של אפשרויות שידור חי.

במקביל הוצגו בתערוכה חידושים בתחום ה – 4K של סוני עם מצלמות המצלמות באיכות הגבוהה ,אבל ללא ספק האפליקציה של גוגל ל – GOOGLE GLASS  המאפשר להעביר בשידור חי ישירות מהמשקפיים שנחשף לראשונה בתערוכה, משך תשומת לב רבה של המבקרים בתערוכה הנחשבת לגדולה מסוגה בעולם.

הכותב הוא יו"ר חברת הסטארט-אפ הישראלית CONNESTA  ולשעבר מנכ"ל רד ויז'ן.

לאתר: www.connesta.com

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: