Booking.com
משטרת מחשבות של פייסבוק , יוצר - Alexas_Fotos, אתר -PIXABAY.COM

על פוליטיקאים, שיטור וחסימות דפים ברשתות חברתיות

לאחרונה, חברת מועצת עיריית חדרה, שירלי עודד ביחד עם מספר תושבי העיר, הגישו יחדיו עתירה מנהלית כנגד ראש העירייה בגין חסימתם מדפי הפייסבוק הרשמיים של העירייה ושל ראש העירייה בעצמו.

העתירה שתדון בבית המשפט המחוזי בחיפה באה, בין השאר, בעקבות פסק דין שניתן בבית המשפט הפדראלי המחוזי של מדינת וירג'יניה שבארה"ב אשר במסגרתו נפסק כי קיים איסור על נבחרי ציבור ופוליטיקאים למחוק תגובות ולחסום גולשים מדפי הפייסבוק הציבוריים אותם הם מנהלים. פסק הדין ניתן בעניינה של יו"ר מחוז לונדון במדינת וירג'יניה, העונה לשם פיליס ראנדל (Phyllis Randall), אשר חסמה למשך שמונה שעות את התובע, בראיין דויסון (Brian Davison). האחרון הגיש את תביעתו לאחר שגישתו לדף הפייסבוק הציבורי של ראנדל נחסמה לפרק זמן של שמונה שעות. ראנדל טענה כי עשתה זאת בשל תגובה שכתב בעותר, בה פגע בדבריו בבני משפחה של חברים במועצת בתי הספר של מחוז לונדון.

בית המשפט פסק לטובתו של דויסון וקבע כי חל איסור על פוליטיקאים ונבחרי ציבור לחסום גולשים מדפי הפייסבוק שלהם ובכך למנוע מהם להגיב לסטטוסים, גם אם מדובר בתגובות ביקורתיות כלפיהם. עצם חסימת העותר היה בה כדי לפגוע בזכותו החוקתית לחופש ביטוי.

במקביל פרסם מבקר המדינה, יוסף שפירא, בכובעו כנציב תלונות הציבור דו"ח המתייחס למספר תלונות שהוגשו בנושא מחיקת תגובות וחסימת גולשים בדפי פרופיל של נבחרי ציבור בפייסבוק מכל הארץ. בדו"ח הנציבות נקבע כי "אי-מתן האפשרות לאדם להגיב בדף פייסבוק רשמי של איש ציבור או מחיקת תגובתו הם בגדר מעשה הפוגע בחופש הביטוי של אותו אדם". עוד הדוגש שם, בין השאר, כי "מניעת ביקורת לא נוחה לאיש הציבור או לגוף הציבורי אינה בבחינת תכלית ראויה למחיקת תגובה מדף הפייסבוק".

עו"ד אדיר בנימיני, שותף במשרד עורכי דין דוידוב-בנימיני ושות', במתחם הבורסה ברמת-גן, המייחד את פעילותו לטיפול בתחום המנהלי והחוקתי, הוא עורך-דין שמייצג את עודד דורן ויתר העותרים.

 

אדיר בנימיני – קרדיט יחצ

מהן ההגבלות על נבחרי ציבור ברשתות החברתיות?

עו"ד אדיר בנימיני: "בראש ובראשונה החובה לשמור על חופש הביטוי של הגולשים בדף שהוא ערך עליון בכל מדינה דמוקרטית. בית המשפט העליון קבע בפסק הדין הנודע בעניין 'חברת קול לעם' כי חופש הביטוי הוא 'ציפור נפשה' של הדמוקרטיה. זכות יסוד שהיא גם עקרון-על בכל משטר דמוקרטי'. כך גם בפרשת יצחק לאור שם הדגיש בית המשפט העליון כי 'חופש הביטוי נמנה עם חירויות היסוד של האדם בישראל. ניצב הוא בנדבך העליון של זכויות היסוד, שהרי, בלא דמוקרטיה אין חופש ביטוי, ובלי חופש ביטוי אין דמוקרטיה'".

חסימת גולש לא מונעת ממנו להתבטא במקם אחר; מדוע לחייב אותו להתבטא דווקא בדף פייסבוק מסוים?

עו"ד אדיר בנימיני: "קיים אינטרס ציבורי בעידוד השיח בעניינים הנוגעים לציבור במקומות הרלוונטיים בהם השיח הזה מתנהל בפועל. במקרה הקונקרטי הזה, הדף העירוני והדף של ראש העיר, מנקזים אליהם רבים מתושבי העיר ופלטפורמה זו מהווה מעין 'כיכר שוק' מודרנית. הרשתות החברתיות הם שנותנים לתושבי העיר את האמצעי או את הקול להביע את דעתם על המתרחש בעירם. בדף הציבורי של ראש העירייה קיימים קרוב לעשרת אלפי עוקבים ובדף של עיריית חדרה 15 אלף עוקבים. זה נתון משמעותי. שם מתנהל השיח האמיתי סביב עניינים הנוגעים לעיריית חדרה ולא יתכן שבמיוחד שם ישמע רק קול אחד, הוא קולם של תומכי ראש העיר".

האם כל מי שמביע ביקורת נחסם?

עו"ד אדיר בנימיני: "זה מה שטוענים העותרים בעתירה מנהלית שהוגשה כנגד ראש העיר. לטענתם גולשים שלא מהללים ומשבחים את הנעשה בעיר ומביעים דברים ביקורת, נחסמים או שתגובתם נמחקת מן הדף. העותרים סבורים כי על הרשות המקומית היה דווקא לעודד תושבים להביע את דעתם בנושאים ציבוריים ולא לדכא את השיח הציבור בעניינים מקומיים, באמצעות חסימת גולשים בעלי דעות שונות מן הנרטיב היחיד אותה היא מנסה לקדם. זהו שיח פוליטי-מקומי חשוב, שרק יכול לתרום לפיתוח רעיונות חדשים, לידע את קברניטי העירייה בדבר מפגעים וגם להציף תקלות ולהעלות ביקורת שתכליתה לתקן את המעוות והדרוש תיקון".

האם דו"ח נציבות תלונות הציבור האחרון לא מעניק לכם את כל הרוח הגבית לה העותרים זקוקים?

עו"ד אדיר בנימיני: "ללא ספק; בדו"ח הנציבות נקבע כי אי-מתן האפשרות לאדם להגיב בדף פייסבוק רשמי של איש ציבור או מחיקת תגובתו הם בגדר מעשה הפוגע בחופש הביטוי של אותו אדם. נקבע באופן חד משמעי כי מניעת ביקורת לא נוחה לאיש הציבור או לגוף הציבורי אינה בבחינת תכלית ראויה למחיקת תגובה מדף הפייסבוק".

אתה מתאר תמונה עגומה בה אין למעשה מנוס מלפנות בית המשפט על מנת להגן על חופש הביטוי במדינה דמוקרטית כמו ישראל.

עו"ד אדיר בנימיני "אכן, המצב הקיים הביא לכך שנבחרי ציבור ברשויות מקומיות נאלצים להגיש עתירות מנהליות לבתי המשפט וזאת כמוצא אחרון. במקרה הזה פעלה חברת המועצה בחדרה, הגב' עודד דורן, בכל הערוצים, לרבות הבאת הנושא לדיון במסגרת הצעה לסדר במועצת עיריית חדרה. הצעתה לבטל את חסימת התושבים מדף הפייסבוק של ראש העירייה נדחתה ברוב בהצבעה של חברי מועצת העיר".

משרדכם משמש גם כיועץ המשפטי של מכון מצפ"ן המייצג נבחרי ציבור ברשויות המקומיות.

עו"ד אדיר בנימיני: "כמי שכיהן בעצמו נבחר לכהן למשך שתי קדנציות במועצת העיר נתניה, אני מודע לחשיבות של הנושא והקושי עימו מתמודדים נבחרי הציבורי בשלטון המקומי, בעיקר אלה שמכהנים באופוזיציה, להאבק באופן אפקטיבי באותם ראשי רשויות שמנצלים את הסמכויות הרבות על מנת להצר את צעדיהם. משרדנו מעניק ייעוץ משפטי קבוע או נקודתי לנבחרי ציבור בשלטון המקומי ואף מלווים משפטית קמפיינים פוליטיים בבחירות לרשויות המקומיות".

לסיום ראוי לציין כי זוהי למעשה הפעם הראשונה בה בית משפט בישראל ידרש לסוגיה שנוגעת להתנהלות נבחרי ציבור בישראל בדפי הפייסבוק שלהם. כזכור, רק לאחרונה שלח העיתונאי, תומר אביטל, מאתר "מאה ימים של שקיפות" מכתבי התראה לשרים וחברי-כנסת הנוהגים לחסום מגיבים ולמחוק תגובות ביקורתיות כלפיהם בדפי הפייסבוק שהם מנהלים. מכאן שכל פסיקה שתתקבל כאו יכולה להיות השלכות על כל נבחרי הציבור בכל הארץ.

משרד עורכי הדין "דוידוב-בנימיני ושות'" רח' אבא-הלל סילבר 7, ב"בית סילבר", מתחם הבורסה, רמת גן. טל' 03/6494555

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: