Booking.com
ארז רול,קרדיט יחצ

על רעיונות גדולים ויזמות בחינוך

"יזמות היא לא תכונה מולדת", אומר ארז רול, מבעליה של חברת "רעיונות גדולים בחינוך" , מחנה הקיץ הטכנולוגי BIGIDEA ומהוגיו ומייסדיו לשעבר של מחנה הקיץ קאמפ קימאמה.

"צריך לפתח אותה, ולהורים יש אחריות אישית בהפיכתו של ילדם ליזם נמרץ."

 מאת: מיכל פרנקו

מה הביא אותך לתחום?

"תמיד עסקתי בנושאים המשיקים לתחום הילדים" אומר ארז, "בתחילה בפן המסחרי, באמצעות חברת הצעצועים שהייתה בבעלותי, ורק מאוחר יותר הבנתי כי מה שבאמת חשוב זה לא עוד צב נינג'ה שקונים לילד,למרות השמות הקלאסיים שניתנו להם ע"י יוצרי הסידרה, ולמרות שאין לזלזל בחשיבותם של צעצועים, אלא הערכים והחינוך שמקנים לילד מבית.

אם הילד שלכם משחק הרבה שעות מול מסך הטלפון או האייפד? מצויין ,זה לא דבר נורא, אין צורך להילחם, אם תדאגו שיבין איך בונים את האפליקציות, את המשחק שהוא משחק בו ואיך כותבים שפת מחשב.

אם הילדים שואלים הרבה שאלות? מצוין, פותחים ביחד גוגל ולומדים לעומק את הערך.

ואם הילד מחליט בנוסף לפתוח בחצר דוכן של לימונדה, מעץ הלימונים שבחצר – זה הרגע המכונן שתצטרכו לתפוס בשתי הידיים. את זה צריך לפתח".

על איזה יוזמות בחינוך אתה מדבר ?

כשותף במחנה הקיץ הטכנולוגי Big Idea , שותף ארז להקמת מסלול מיוחד הנלמד במחנה הקיץ בשיתוף המרכז הבינתחומי בהרצליה(מכון אדלסון,) ובי"ס ליזמות ZELL , בו יפתחו בני נוער את הזיק שבהם ליזמות. איך לגייס כסף לסטארט אפ, איך לקדם אתר שיווקית, ואיך עושים "את זה" אבל לא רק.

"חוץ מסדנת היזמות יוכלו החניכים להבין גם מה זו לוחמת סייבר, לעשות את צעדיהם הראשונים והמתקדמים בגיימינג, בעריכת סרטים ומוזיקה, DJ , בניית משחקים ,אתרים ואפליקציות ועוד כיד הדמיון הטובה".

"היום כל הורה רוצה כי ילדו יצליח לפחות כמו צוקרברג, והורים מבינים כי החופש הגדול הוא פלטפורמה להשקעה נוספת, לקידום ותגבור ילדיהם, וישיבה של חודש וחצי מול סדרות הטלוויזיה לא יביאו את הילד לנובל".

"גם בקייטנות או במחנות קיץ צריך להתמקצע. באם פעם במחנה שהקמתי "קאמפ קימאמה", היו ריקודים, שמחה והילולה, הרי שהיום אני משקיע יותר בתוכן. מפגש בינלאומי עם ילדים מכל העולם בסביבת חממת למידה ובנוסף – גם הפאן,הריקודים, הבריכה והים.

מחנות קיץ בכל העולם הופכים בשנים האחרונות להיות יעודיים ומתמקצעים בנושאים ספציפיים שמקנים בסוף התקופה איזשהו ערך מוסף לחופש ומעשירים את הילדים בידע אתגר ללמידה ורצון להתפתח".

מה האג'נדה שלך בתחום החינוך הלא פורמאלי?

"העולם משתנה ואיתו גם צורת הלמידה של הילדים, יש להתאים בכל זמן נתון את התוכנית להצלחה על פי השינוי המתרחש. והשינויים חלים מהר מאוד.

מערכת החינוך,טובה ככל שתהיה, מפאת גודלה, מתקשה להשתנות במהירות ולהוריד לשטח את השינויים בקצב המטורף שחל בעולמינו ועל כן בא החינוך הלא פורמאלי המשלים:

במחנות הקיץ , הלימוד הינו בקבוצות קטנות של מקסימום 8 ילדים בסדנא, מה שמבטיח עבודה של 1 על 1 בין החניך והמדריך ,כך מלוא תשומת הלב ניתנת לכל אחד.

אנחנו עוזרים לילדים לפתח מיומנויות של חשיבה ולמידה ומפתחים כלי מדידה שעוקבים אחר ההתקדמות שלהם .

פותרים בעיות בקבוצה תוך עבודת צוות, ושיתוף פעולה של ילדים ממקומות חדשים ומארצות שונות, מה שמעניק לחניכים ביטחון רב ותפיסה חדשה לגבי מקומם בקבוצה ובחברה.

יש שימת דגש גם על השונה ממך, קבלת השונה הוא נושא חשוב מאוד בחברה שמערכת החינוך נוגעת בו, אך לא תמיד מתמודדת איתו כהלכה.

ולסיום , בתום המחזור חייבים לקחת משהו הביתה.

עבדת קשה, עשית עבודה טובה ויצא פרויקט , קח אותו איתך, תמיד חשוב לראות מה השגת ולאן הגעת, כדי שתוכל להמשיך ולפתח את הזהות והשפה שלך.

כיום ההורים מבינים: הצלחה היא לא משהו שפשוט קורה , צריך להכין תכנית ולעבוד קשה, כבר מגיל צעיר, ואם יש אפשרות גם לתכנן הצלחה ובה בעת ליהנות מכך… אני הצלחתי".וכדי להשלים את האג'נדה החינוכית ישנה גם התרומה לקהילה בה משקיע ארז זמן רב מזמנו הפרטי כחבר בדירקטוריון של עמותת וראייטי ועמותת נהר הירדן המטפלת בילדים עם מחלות מסכנות חיים וכמנטור עסקי ומלווה חברות דרך עמותת IVN.

לאתר האינטרנט של מחנה הקיץ:

www.bigidea.co.il

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: