Booking.com
פרויקט של אנגלו סכסון - צלול פרדס חנה

על שוק הנדל"ן בשנה הקרובה

רבות דובר ומדובר על נושא שוק הדיור בישראל. ניסיונות פתרונות רבים מקודמים ע"י גורמים שונים והשאלה הנשאלת האם זה יספיק? אתר המומחה פוגש את רפי ולנסי – מנכ"ל אנגלו סכסון פרויקטים לשיחה על מצב השוק בשנה הקרובה הבאה עלינו לטובה.

מאת: חני שניידר

תאר את המצב בשוק הנדל"ן מנקודת מבט של משווק דירות יד ראשונה

נושא מציאת פתרון למשבר הדיור בישראל קיבל משנה תוקף עם פרוץ המחאה החברתית בקיץ 2011. הצורך במציאת פתרון למשבר הדיור בישראל נחשב לאינטרס לאומי חוצה מפלגות, כשעיקר הדיון מתקיים סביב איתור הפתרון היעיל להורדת מחירי הדיור המאמירים. אולם, על אף המאמצים של הממשלה להורדת מחירי הדיור אנו עדים למגמה הפוכה של החרפת המשבר בענף הדיור – הבניה שהחלה הוקפאה ובמקביל לכך נוצרה האטה בהתחלות הבניה בפרויקטים חדשים. מדובר במציאות שמכתיבה המשך עלייה במחירי הדיור, ובכך פוגעת בציבור הרוכשים ובקבלנים.

איך אתה מסביר את המציאות הזאת?

בשנים האחרונות אנו עדים לניסיונות הרבים של משרדי הממשלה לפתור את בעיית הנדל"ן באמצעות ייזום תכניות לטיפול במחסור היצע הדירות והסרת חסמים המזוהים ככאלה המביאים להאטה ועיכוב של התחלות בנייה. בין החסמים ניתן למנות תהליכי תכנון ממושכים, שיווק קרקעות מוגבל על-ידי המנהל, קושי בפיתוח הקרקע על רקע חילוקי דעות בין גורמים ממשלתיים ברובד המקומי והארצי, וכן חסמים תכנוניים, כלכלים וקנייניים המעכבים הליכי התחדשות עירונית.

אחת מהסיבות המרכזיות לחוסר היציבות בשוק הנדל"ן הישראלי טמונה בהיעדרה של מדיניות רגולטורית אחידה למציאת פתרון כולל לבעיות היסוד המאפיינות את השוק. כיום, קיים חוסר תיאום בין משרדי הממשלה באשר ליישום סדרת ההחלטות שגיבשה, כך שאינה עומדת ביעדיה ובלוחות הזמנים שהיא עצמה קבעה. בעקבות התנהלות זאת שוק הנדל"ן חווה כל פעם קיפאון או טלטלה, המובילים בסופו של דבר לעליית מחירים. מדיניות זאת פוגעת בציבור שכבר שבע מההבטחות להורדת מחירי הדיור, ומביע כדרך קבע סקפטיות ביחס ליישום הבטחות הממשלה.

רפי ולנסי,קרדיט צילום - דרור סיתהכל

רפי ולנסי,קרדיט צילום – דרור סיתהכל

ומה לגבי הפתרונות שהוצעו לאחרונה?

הדיון הציבורי הער ביחס להצעה לפטור ממע"מ על דירה ראשונה שיזם שר האוצר ולהצעה של ראש הממשלה לגביית מחירי מטרה, מצטרף לשורת תכניות ורפורמות שגובשו על-ידי משרדי הממשלה בהן הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל והרפורמה בחוק התכנון והבניה, תכנית לפיזור אוכלוסין וחיזוק הפריפריה, הסרת מגבלות תכנון במרכז הארץ והתרת חסמים בתחום ההתחדשות העירונית, השיווק והפיתוח.

הצעות אלו זכו לביקורת מבית ומחוץ, באשר ליישומן ויכולתן להביא לעליה בהיצע הדירות והוזלת מחירן. בתוך כך, משנת 2007 מחירי הדיור בישראל עלו בכ- 80% בממוצע, מחירי הדיור ממשיכים לצמוח ולאחרונה התבשרנו על כישלון מכרז לפרסום מכרזי דיור להשכרה ארוכת טווח בחיפה. יתרה מזאת, "הישיבה על הגדר", אותה אנו חווים מחודש מרץ, בעקבות דשדוש חוק המע"מ הובילה ברבעון השני השנה לצמצום של 20% בהתחלות הבניה ולעלייה של 6% במחירי הדירות בתוך שנה. על כל אלה נוסיף את מכרזי מנהלי מקרקעי ישראל ומשרד השיכון, שנידחים בארבעת החודשים האחרונים, כך שאנו צפויים לקבל שנה שחונה בהיבט שיווק קרקעות לבנייה.

פרויקט בבת-ים המשווק ע"י אנגלו סכסון פרויקטים

אז מה הפתרון לפי דעתך?

פתרון ישים למצוקת הנדל"ן כרוך בהירתמות של כלל הגופים הרגולטורים לגיבוש מדיניות אופרטיבית רב שנתית להתרת החסמים בענף. כך למשל, רצוי להרחיב את היצע הדירות על-ידי קידום תכנית לשיווק 45 אלף יחידות דיור בשנה, במקביל לתכנית פיתוח תשתיות ארצית לחיבור הפריפריה למרכז ולפיתוח מרכזי תעסוקה לצד חינוך ותרבות. כמו כן, על הממשלה ליזום תכנית תמריצים וסנקציות שמטרתה לעודד בעלי קרקעות להתחיל בבניה על קרקעות בעלות תב"ע מאושרת תוך זמן סביר. הגדרת תכנית אופרטיבית מקיפה, שלוקחת בחשבון את מכלול השיקולים התכנוניים, שיווקיים וכלכליים, היא הבסיס למציאת פתרון למשבר – ויפה שעה אחת קודם.

לאתר – אנגלו סכסון פרויקטים

 

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: