Booking.com
תאטרון מרחב יוצר

על תיאטרון האיל המרקד

שמי אדם יכין. בתרגום גוגל –  (  a man will prepare )

נולדתי להורים אמנים בבית מאוד יצירתי בשכונת מחנה יהודה ופה אני מתגורר.

מעדיף ללכת להצגות מקור של צוות יוצר וזה גם תחום העיסוק שלי כבמאי. אני גם יוצר בובות ענק באופן קבוצתי / קהילתי.

יצא לי שם של "אדם בובות" וזה כמו ביצה ותרנגולת – אבל ברבות  מהצגותיי לא היו בובות במובן המקובל של המילה. הוזמנתי ללמד בובנאות בחוג לתיאטרון באוניברסיטה של ממפיס ארה"ב וקראתי לקורס:  "תיאטרון בובות ללא בובות".  העברתי שם גם קורס "תיאטרון תלוי אתר" ושם לא נגענו בבובות ועשינו דברים מדהימים….

התיאטרון שלי פחות מילולי ויותר וויזואלי – אישי.   אני אוהב לשונות מאוד את מה שאני עושה מהפקה להפקה. הצגה אחת יכולה להיות רבת משתתפים ומתרחשת על שטח ענק בחוף הים, לא רואים בה את השחקנים כלל כיוון שהם אינם משחקים בני אדם אלה את החומר עיתון, ובמקביל אעבוד על הצגה שתהיה הצגת יחיד אינטימית שהדבר העיקרי בה הוא הפנים של השחקן.

אדם יכין

אדם יכין

ב 2008 גאי בירן מנהל "הזירה" כינס קבוצה של יוצרי תיאטרון וביקש הצעות להצגות תלויות אתר. מאוד התלהבתי ולמחרת בבוקר כבר קיבל הצעה ראשונה ממני… ההצגה בגבעת הארבע ליד מנזר מר אליאס בדרך חברון. : "והסערה נדמה" הייתה "תלוית האתר" הראשונה שלי. מאוד נהנתי לעבוד בטבע ומהחיבור בין מה שהוא "תיאטרלי" ומה הוא לא. לתת למקום את הנוכחות הכבוד ולתת לו להוביל אותי ולמלא אותי בהשראה.  צהריים אחד בחזרות על הגבעה עבדנו על סצנה בה רקדנית שגילמה בז תוקפת והורגת שחקנית תרנגולת (שתיהן במסכות ותלבושות). קבוצה גדולה של עופות דורסים הגיע מאי שם וחגה מעל ראשינו במשך כל החזרה וזה היה מרגש מאוד.

גליית עם יעל הרשקוביץ

גליית עם יעל הרשקוביץ

בהצגה תלוית אתר אחרת שביימתי יחד עם שרה בראון בטורקיה כבר השתמשנו בקשר הזה עם הטבע באופן מכוון. ברגע מסוים השמענו לשמיים הקלטה של שחפים מוצאים דגה. וכל אחד משלושת הערבים שהופענו (ולעיני 3000 צופים כל פעם) התעופפו בסצנה הספציפית ברגע מתוזמן המוני שחפים.  העבודה על ההצגת "מלאכי הארובה" בטורקיה הייתה חוויה מקסימה – בתקופה של מתיחות מדינית בין המדינות הפקה של במאים ישראלים ו 30 פרפורמרים טורקים נלהבים.

תיאטרון האיל המרקד זהו תיאטרון עם דגש חברתי.  חברתי במובן מאוד רחב ומגוון  של המילה.  אנחנו רוצים להשפיע וליפות את הסביבה והחברה בה אנו חיים.  חוץ מההצגות אנחנו מפעילים גם פרוייקטים קהילתיים כמו "אמנות הקרנבל בקהילה" יחד עם מרכז לתיאטרון בובות חולון – בו מאות מתושבי חולון בונים במשך חודשים בובות ענק, תלבושות ומסכות באופן קהילתי במתנ"סים והתקווה שלי שזה ילך ויגדל וש"העדלאידע של המדינה" תהפוך לקרנבל עממי.  יש גם קבוצת תיאטרון של נוער ערבי ונוער יהודי משותפת עושים יחד תיאטרון . קבוצה קהלתית של בוני בובות ענק בירושלים.  גם הפן הקהלתי בתוך הקבוצה וגם האנרגיה שאנחנו מזרימים ומקבלים ברחוב כשאנחנו מסתובבים במקומות עם הבובות הוא דבר שמשמח ומרגש אותי. לפני שבוע יצאה ההצגה החדשה " של התיאטרון דו"צ עם רגל אחת בשמיים"  – הצגה על הלם קרב בה אין "שחקן". גדי ויסמן עצמו הלום קרב "משחק" את עצמו. הלם קרב – נושא שראוי שהחברה הישראלית תתן עליו יותר את הדעת ושאני מחובר אליו.

הפרוייקט הגדול הבא של ה"איל המרקד " -הוא הקמת פסטיבל של תיאטרון תלוי אתר בירושלים שייקרא 360 מעלות.

אתר הפסטיבל להזמנת מופעים

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: