Booking.com
‏‏ תערוכת בגלל הרוח

על תערוכת "בגלל הרוח"

בשבוע הבא תיפתח תערוכת "בגלל הרוח" -המספרת סיפור שהוא סוחף, עמוק ומרתק. סיפור הטומן בחובו את רוחם האיתנה של מטופלי הכפר "רוח מדבר" העוברים דרך ארוכה לשיקום חייהם.היצירות שתוצגנה בתערוכה הכל כך ייחודית זו, בירושלים, יורו על האפשרות שליצור אמנות היא מתנה גדולה. יצירה באמנות היא הזדמנות לפגוש מקומות שונים בתוכנו ולהכיר יכולות חדשות בעצמנו תוך אפשרות לגלות יופי וצמיחה גם במצבים של קושי וחשיכה.

האמנות משקמת וגומלת מהתמכרויות. נפגשנו לקראת הפתיחה עם יאיר באר, מנכ"ל עמותת יחדיו מיסודה של קרן רש"י לשיחה "אמנותית" במיוחד:

מאת: נופר חדד

מאין נבע הרעיון לערוך תערוכה לדיירי כפר "רוח מדבר" בירושלים ובכלל ?

בכפר רוח מדבר ,באות לידי מימוש מספר מרכיבים, ראשית, מדובר בכפר שעיקר עיסוקו הוא לטפל באוכלוסיית מתמכרים בתחומים שונים ולהביאם לסטאטוס אחר, סטאטוס שעיקרו אזרח תורם וחיוני לחברה הישראלית. שנית, הכפר הינו ביטוי מעשי לציונות בשנות ה-2000 כאשר קרן רש"י ששמה לה למטרה להרחיב את השירותים החברתיים והחינוכיים בארץ ועמותת יחדיו הקימו את הכפר בנגב הדרומי ובכך אנו תורמים לחיזוקו של הנגב. שלישית, בעבודה מאומצת מאוד ובשליחות עליונה , הקמנו מסגרת מקצועית מובילה בתחומה , הזוכה להערכות רבות מכל השותפים ומשרדי הממשלה. הרעיון לקיים תערוכה מחוץ לגבולות הנגב, עלה בראשנו מתוך כוונה מובהקת להציג לציבור בארץ את קיומו של הכפר והפעילות המדהימה שמבוצעת בו. כאשר הוזמנתי ע"י מנהלת הכפר לבקר ולצפות בציורים שבוצעו ע"י דיירי הכפר, כשראיתי את איכותם של הציורים, את הסיפור שעומד מאחורי כל ציור וציור, אמרתי לעצמי שלא יתכן שהדבר המדהים הזה יישאר בגבולות כפר רוח מדבר בנגב, ושאנחנו חייבים להציג את האוצר הזה לציבור הישראלי.

בגלל הרוח

בגלל הרוח

כאשר מדובר בבני אדם עם נטיות התמכרויות לעיתים קשות, מה מקומה של האמנות בריפוי? למה נחשף המטופל בחדר האמנות ?

מטרת כפר רוח מדבר היא להוביל לשינוי חיובי במצבם של דיירי הכפר, סדר היום של הדיירים בכפר מלא וגדוש בפעילויות, וכחלק מתכנית הטיפול מגיעים השוהים בכפר אחת לשבוע לחדר האמנות. היצירה באמנות היא הזדמנות לפגוש מקומות שונים בתוכנו ולהכיר ביכולות חדשות בעצמנו תוך אפשרויות לגלות יופי וצמיחה גם במצבים של קושי וחשיכה. האמנות מאפשרת מרחב להתבוננות פנימית עלינו פנימה, על חיינו האישיים, על מערכות היחסים שלנו, את הזיכרונות ועוד. האמנות יכולה לפעול גם כלפי חוץ כך שנוכל להעשיר ולהרחיב את המפגש האישי של כל משתתף עם העולם. היופי בתהליך הוא שהציור מתאים לכל גיל, אינו דורש ידע או ניסיון קודם ומאפשר ליצירה לדבר בעד עצמה והתוצרים כפי שרואים מדהימים.

מנכ"ל יחדיו -  יאיר באר

מנכ"ל יחדיו – יאיר באר

מי הם השותפים של  עמותת יחדיו ורוח מדבר ?

השותפים הם: מועצת רמת נגב, קרן רש"י, הרשות למלחמה בסמים, מפעל הפיס, קק"ל, משרד הבריאות, משרד הרווחה וארגון פארמדום. כולם חברו למשימה ויצרו יש מאין.

ושאלתנו האחרונה: ספר כיצד הגעת לעמותת יחדיו, כמה שנים אתה שם ומהו החזון העתידי תחת ניהולך ?

הגעתי לעמותת יחדיו לפני שנתיים וחצי, לאחר שירות ארוך בצה"ל של 27 שנים בחיל האוויר, כאשר את עיקר שירותי הצבאי עשיתי בתחום התקשורת ומערכות המידע וסיימתי את שירותי כאל"מ. את דרכי אל העמותה הוביל מר אלי אללוף, שבאותם הימים היה מנכ"ל קרן רש"י יחד עם ההנהלה של הקרן, ואט אט בצעדים מדידים התחלתי ללמוד את התחום ולהבין את מידת האחריות הרובצת על כתפיי. כשהגעתי לעמותה נחשף בפניי עולם מדהים שכולל מכלול רחב של שירותים חברתיים וחינוכיים מהדרג המוביל בארץ, עולם שבו הנתינה והשליחות הם מיסודותיו, כשהעמותה מפעילה רצף של שירותים שלולא העמותה הייתה מספקת אותם לא היו ניתנים באיכות ובכמות לתושבי הנגב.

התערוכה - בגלל הרוח

התערוכה – בגלל הרוח

החזון של התכנית האסטרטגית שהתווינו בקרן רש"י ובעמותה הוא שהיא תמשיך להיות גוף שמייצר ויוזם מענים חדשניים לצרכים ולפערים עימם מתמודדת האוכלוסייה בנגב. האתגר המרכזי שלנו הוא לחזק את הקשר עם השותפים שלנו- רשויות מקומיות, ארגוני מגזר שלישי, משרדי ממשלה ובעיקר להקפיד על מתן שירות וטיפול איכותי לאוכלוסיות עליהן אנחנו מופקדים. בנוסף, יש לנו אתגר גדול בלהעמיד את העמותה על רגליה באופן עצמאי ואנחנו פועלים בהתאם לאסטרטגיה ברורה כדי לעמוד באתגר זה, ואנחנו פועלים בהתאם לתכנית עבודה סדורה ורב שנתית שתביא אותנו אל היעד.

חייב לציין כי לו היית מספרת לי לפני כשלוש-ארבע שנים כשהשתחררתי שאהיה מנכ"ל של עמותה חברתית, הייתי מניח שמדובר בדבר הזוי. אין לי קשר לתחום, איני איש מקצוע ועוד. עם זאת, לשמחתי גיליתי שאני מאמין מאוד בפעילות המבוצעת בעמותה ע"י המנהלים והעובדים. זכיתי כאן בקבוצה מדהימה שאיתה ניתן לחלום ולממש את החלום ואני מברך על המצאי ועל התפקיד אותו קיבלתי, ומודה על כך.

"בגלל הרוח"

תערוכת ציורים של בוגרי ודיירי כפר "רוח-מדבר"

פתיחה חגיגית:יום  שלישי, 3.3.2015 בשעה:19:00

במרכז בק למדע,רח' הרטום 8 , הר החוצבים, ירושלים

שעות ביקור בתערוכה: א-ה  08:00-17:00

נעילה : 20.3.2105

About נופר חדד

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: