Booking.com
סכנות הפציעה שאורבות לילדים בבית הספר, צלם - PublicDomainPictures , אתר - PIXABAY.COM

פציעה בביה"ס? כל הטיפים להורים להתנהלות נכונה

בכל יום ילדים עוזבים את הבית הבטוח ועוברים לרשותה של מערכת החינוך – כשהם הולכים לגן או לבית הספר. ילדים הם שובבים מטבעם, מלאים אנרגיות, ואינם מחזיקים באותו שיקול דעת ומנגנוני בקרה שיש למבוגרים; כיוון שכך, עלולות לקרות תאונות וילדים עלולים להיפגע.

מה קורה כאשר לילד נגרם נזק מתאונה בתוך כתלי בית הספר? למי ניתן לפנות? אתר המומחה עם ראיון לגזירה ושמירה עם עו"ד יואב ברקאי, דיני נזיקין וביטוח ממשרד עורכי-דין מויאל-ברקאי.

מאת: חני שניידר

ראשית חשוב לדעת: משרד הביטוח מבטח את כל התלמידים בארץ! כל תלמיד הנפגע בתאונה זכאי לפיצוי מחברת ביטוח, הנקבע על פי תקנות הביטוח הלאומי לנפגעי עבודה.

אולי לא ידעתם: פיצוי זה תקף לא רק כאשר התאונה אירעה בתוך כתלי בית הספר, בשעת הלימודים, אלא 24 שעות ביממה!

מעבר לכך, במקרים בהם נגרם נזק לתלמיד חשוב לזכור כי בית-הספר ומשרד החינוך הינם האחראים לשמור על ביטחונו של התלמיד. כאשר ילד ניזוק בבית הספר, יש מספר אנשים שמהם נרצה לשמוע תשובות:

המורה – שהיה אחראי על התלמיד באותה שעה. האם הוא התרשל בחובתו להשגיח?

בפסיקת בתי-המשפט בישראל ניכרת התפיסה: המורה הוא האחראי לשמור על גופו וביטחונו של התלמיד, זו חובתו המקצועית וגם ההתחייבות שלו כלפי ההורים שמפקידים את הילד שלהם בידיו. חובת ההשגחה והפיקוח של מורה על תלמיד זהה לחובה שקיימת להורה על ילדיו. מורה שמפר את ההתחייבות הזו – יהיה אחראי אם נגרמת תאונה.

באחד המקרים, המורה הוציאה מן הכיתה מספר תלמידים ושלחה אותם לכיתה אחרת לבצע מטלה, וזאת ללא השגחה ובניגוד לנהלי משרד החינוך ולתקנון בית הספר. כשהילדים שיחקו ביניהם ואחד מהם נפצע בעין, קבע בית המשפט כי המורה לא פעלה נכון ומשרד החינוך נשא באחריות לנזק. (ק.ג נ' משרד החינוך)

בית-הספר: האם המוסד הקפיד על הבטיחות בין כתליו, כפי שהונחה על-ידי משרד החינוך? האם מבנה בית הספר, הכיתות, המתקנים, הנהלים שקיימים בו ואופי הפעילויות שהוא מנהיג, הינם בטיחותיים לילדים?

עו"ד יואב ברקאי, קרדיט יחסי ציבור

עו"ד יואב ברקאי, קרדיט יחסי ציבור

באחד המקרים ילדים בגן נלקחו לסיור לימודי, שבו אחד הילדים נעקץ על-ידי עקרב ונגרם לו נזק. בית המשפט קבע כי למרות שסיורים וטיולים הם דבר רצוי במערכת החינוך, הגן טעה בשיקול דעתו כשהחליט על הפעילות הספציפית הזו, משום שהמקום שבו בחרו לטייל עם הילדים היה ידוע לכל שהוא מלא נחשים ועקרבים באותה עונה, ועל אף שהגננות ידעו על כך מראש הן בחרו לבצע את הטיול ולא נקטו אמצעי זהירות מתאימים. (חגי גודר נ' המועצה האזורית מודיעין)

משרד החינוך: האם המדינה השגיחה ופיקחה, כפי שהיא אמורה לעשות, שלא יקרו תאונות בבית הספר? האם יצאו ממנה הנחיות מתאימות? האם היא בדקה שהנחיותיה באמת מתבצעות?

מקרה לדוגמה: תלמיד בית-ספר נפצע משער כדורגל לא-בטיחותי שנפל עליו. כשהעניין נבדק יותר לעומק, הסתבר שבביקורת של משרד החינוך המפקח הבחין בשער הלא-בטיחותי והורה לתקן אותו; אך משרד החינוך לא פיקח והשגיח שההוראות שנתן אכן מתבצעות, והשער נותר לעמוד כשהוא מסכן את התלמידים שמשתמשים בו. כיוון שכך, המדינה היתה אחראית לתאונה שנגרמה וחוייבה לפצות את הילד.

לסיכום: כשתלמיד נפגע מתאונה, ניתן לקבל פיצוי מחברת הביטוח, ובנוסף חשוב לבדוק את הרשות האחראית על התלמיד. כשהתלמיד או הוריו תובעים את הרשויות, בדרך כלל ניצבים מול חומר רב בצורת מסמכים של משרד החינוך, חוזרי מנכ"ל, תקנונים ודו"חות ביקורת למיניהם. לכן חשוב שיהיה להם עורך-דין בעל בקיאות בדרכי הפעולה של משרד החינוך, המכיר את הנהלים הרלוונטיים ויודע למצוא את מקור האחריות לנזק.

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: