Booking.com
עבודות תשתית , יוצר - joseandrest, אתר - PIXABAY.COM

פרויקטים של בניה ותשתיות-מקום לחוקיות ופורמאליות ומקום ליצירתיות ועיגול פינות..

בתור מהנדס ואף אדם שאוהב מאוד לאלתר ולפתור בעיות, אני מוצא את עצמי ככל שעוברות השנים תומך יותר ויותר בסדר, ארגון והצמדות לחוזים ושמירה קפדנית על כל חוקי הבניה , הצמדות למפרטים וידע רב בכל הקשור לתקנות הבניה ולמפרט הבינמשרדי הספר הכחול.טור מיוחד של  המהנדס אילן פדר, בוגר הטכניון ושותף מייסד בחברת  ד.א.פ הנדסה אזרחית בע"מ ושל DIF New York  האמריקאית.

 

כיצד ואיך זה מתיישב עם יכולת ורצון לאלתר, לפתור בעיות ולדלג על מכשולי הבירוקרטיה?

התשובה היא כזאת, יש לשאוף לבצע מראש את הכול בצורה הטובה ביותר, לתכנן כיאות , לערוך חוזים טובים ולהכיר את התקנים והמפרטים ואז כאשר לכולנו מתברר במהלך פרויקטים סבוכים מורכבים ולחוצים בזמן, כי יש הרבה בעיות שלא הצלחנו לחזות מראש ממגוון רב של סיבות, אז יש לאלתר לעגל פינות, לדלג מעל מכשולים לחפש פשרות ובכך להביא פרויקטים לידי סיום מוצלח.

אין להתבלבל, לא קיים פרויקט אידיאלי בו הכול הולך לפי התוכנית במאה אחוז ללא בעיות וצורך למצא להן פתרונות.

שימוש נכון וראוי ביצירתיות, שינויים והתאמות, יכול להתאפשר רק לאחר שניסינו ככול יכולתנו ליצור את הבסיס הכי מוצק ואחראי שניתן , כל אחד בהתאם למגבלות שיש לו בכל פרויקט, מול כל מזמין, לחץ ועוד משתנים רבים אחרים.

כעת אסביר למה אני מתכוון .

מניסיוני בתור מומחה מטעם בתי משפט שעסק במחלוקות בין קבלנים לרשויות או בבדיקות של פרויקטים אותם ערכנו, רבות מהמחלקות נבעו מאי הצמדות פשוטה למסמכי החוזה ולחוקים בנושאים חשובים מאין כמותם ואתן מספר דוגמאות.

דרישת החוזים למהנדס ביצוע בשטח.

דרישה חוזית זו , הקיימת גם "בספר הכחול" הוא המפרט הממשלתי המחייב לעבודות בניה ובכל פרויקט  משמעותי במדינת ישראל הנה חוקית, מחויבת המציאות והיא פרי של מחשבה רבה ועמוקה, של כותבי החוזים והמפרטים.

לא לשווא דורשים מהנדס ביצוע, אדם בעל תואר מהנדס. זאת מאחר שמהנדס שלמד בעמל רב לתואר זה, הינו מחד בעל הידע המקצועי המעמיק והמחייב ומאידך, הינו בעל מחויבות מקצועית לעבודה, אשר קשורה כחוט השני ביושרה מקצועית.

מניסיון רב שנים בעבודה בשטח למול אנשי מקצוע מצד הקבלן וגם בפרויקטים אותם ביקרת וניהלתי, תמיד היה הפרויקט טוב בהרבה, כאשר מהצד של הקבלן עמד מהנדס.

ישנם נושאים וויכוחים שפשוט לא מגיעים אליהם, כאשר מהצד השני עומד מהנדס. הסיכוי שהצדדים יגיעו לרמה של ויכוחים לא רציונליים, כאשר עומד מהנדס מהצד השני, הנם נמוכים לאין שיעור, לכן בכל הפרויקטים המשמעותיים דורשים זאת בחוזה.

אי העמדת מהנדס ביצוע, כפי שמחייב החוזה פוגע אנושות בפרויקטים והוביל בפרויקטים שאותם בדקתי לקריסה ולתביעות משפטיות.

מודד מוסמך

בפרויקטים אחרים שנבדקו על ידינו, לא העסיקה החברה הקבלנית מודד מוסמך כנדרש , אף שהחוזה דורש זאת במפורש ואף מודד צמוד שינכח בשטח באופן תמידי.

 אי שימוש במודד קבוע, שרואים אותו בשטח, נפגש עם המפקח, מגיע לישיבות כשמזמינים אותו, דואג לאשר את מדידותיו אצל המפקח, מבוקר על ידי מהנדס ביצוע, גרם לנזק חמור לקבלן עצמו.

בפרויקט גדול של תשתיות, אשר מבוססת על שיפועים, מיקומים מדויקים של שוחות, גבהים של השוחות כך שהשפכים או הניקוז יזרמו כיאות ובמקום הנכון, נוכחותו של מודד מקצועי המבוקר על ידי הצוות הינה מכרעת.

בפרויקט ספציפי בו שימשתי כמומחה מוסכם מטעם שני הצדדים קבלן ורשות, התעוררו בעיות קריטיות בנוגע למיקומים לא נכונים של שוחות, גבהים לא תקינים של צנרת , כל אלה גרמו לעבודות תיקונים נרחבות מאוד אותם היה צריך לבצע ולפתוח את כל הכביש והמצעים לאחר שהסתיים מרבית הביצוע .

כך הגיע הפרויקט לבית המשפט בגלל אי שמירה על הוראות החוזה.

באותו פרויקט לא היה גם מהנדס ביצוע, כך שלא היה מי שיבין שחייבים גם מודד מוסמך, אם מנהל הפרויקט מצד הקבלן אינו מהנדס בעצמו ,מדוע יהיה לו חשוב לקחת מודד מוסמך, בואו נדאג לכל האנשים שלא התאמצו לרכוש את ההשכלה הנדרשת להתפרנס, מדוע לא?

מדוע בכלל השכלה בכלל חשובה?….

ידע במפרטים ,תכניות , תכולת המחירים ,התקנים ,הספר הכחול, כתב הכמויות והקשר בין כל מסמכי החוזה לבין עצמם הנו קריטי וחשוב מאין כמותו, במקומות רבים ואף ברשויות, מכובדות נתקלנו בהיעדר ידע אלמנטארי בכל הקשור לנושאים שאמורים להיות בסיסים וברורים מאליהם, כמו מה זה חישובי כמויות ומה חשיבותם בהתחשבנות בפרויקטים.

כמו אותו מהנדס עיר שלא הבין מדוע אנו באים בטענות למפקח שלו, שאישר חשבון רק על סמך ריכוז כמויות וללא חישוב כמויות.

אז היינו צריכים לגייס את כל הידע הפורמאלי שברשותנו על מנת להראות במסמכי החוזה ובכל אסמכתאות אחרות שמצאנו את הברור מאליו, שיש את טבלת ריכוז הכמויות שהיא התוצאה, ויש חישוב כמויות המסביר כיצד מגיעים לתוצאה!.

אבסורד לא? שמהנדס עיר לא ידע זאת או שייתמם ואנו נצטרך להסביר. על כן בהרבה מקרים ועל מנת שלא יועלו טענות מגוחכות, החוזים צריכים להיות טובים וברורים והמהנדסים צריכים להיות בעלי ידע וטכני ותאורטי רב על מנת לעיתים להסביר ולאתר את האסמכתאות הדרושות, כדי להוכיח את מה שלכאורה הנו ברור מאליו.

לכן הפורמאליות חשובה.

ראה גם את הנושא שצוין למעלה של מהנדס ביצוע, כמה מפקחים מהנדסים מצאו את עצמם בשטח מתווכחים ומורטים את שערות ראשם למול "מהנדס קבלן", אשר הנו טכנאי או מנהל עבודה בהכשרתו שטוען טיעונים מגוחכים לגבי פירוש החוזה או התוכניות ולך תסביר לו כמה מופרכות הן טענותיו.כמו אותו מנהל עבודה שהיה ברור לו שהמושג בחוזה ו/או, זה פשוט לא….

אינג' אילן פדר, צילום – יחסי ציבור

מכל הנ"ל אני מגיע למסקנה וממליץ:

כשאתם מתכננים פרויקט ומקיימים את החוזה התוכניות והמפרטים תהיו הכי מסודרים ופורמליים שנתן, מנגד כאשר אתם מגיעים לביצוע תהיו הכי יצירתיים ולא פורמליים כפי שניתן, על מנת לפתור את הבעיות הקיימות בשטח.

להתפשר עם הקבלן על בקשות כספיות סבירות ולא להיצמד כמו עיוור לחוזה, אלא להתחשב בנסיבות ובעיות מוצדקות, לבצע שינויי תכנון זריזים כאשר זה מתבקש ולאשר במהירות עלויות כספיות הנובעות מכך.

כשקבלן בשטח עובד ונתקל בבעיה, קריטי וחשוב שלא יפחד מהמהנדס הפורמאליסט והבירוקראט, שרק ישמע על בעיה יסבך אותה יותר וימנע ממנו להתקדם. הוא צריך לדעת שבשטח יושב מפקח או מנהל פרויקט יצירתי ומבין, אשר כדאי לו לספר על הבעיה כי הוא יעשה ככל אשר לאל ידו לפתור אותה, אחרת הוא יסתיר בעיות וזה בהחלט לא טוב לפרויקט.

יש למצוא פתרונות תכנוניים יצירתיים, על מנת להקל בעבודה כשצריך. להקדים תשלומים אם זה מוריד לחץ למרות שהחוזה מאפשר אחרת וכל מה שנדרש על מנת לסיים פרויקט בהצלחה, אולם לא לוותר על עקרונות בסייסים וחשובים אשר הינם הבסיס להצלחת הפרויקט ולתקשורת ראויה בין גורמי הפרויקט השונים כפי שנמנו מקודם כגון מהנדס, מודד, התחשבנות תקינה, הבנת המפרטים ויישומם, יישום התכנון המלא וידע רב.

כל זאת שאם אתה מוותר על משהו, אתה יודע על מה אתה מוותר, ואם משהו לא בוצע כהלכה, אתה מקצועי ומבין את התוכניות והמפרטים על בוריים , על מנת לדעת מה צריך לתקן ומה לא בוצע כיאות או לא בוצע כלל.

ולסיכום הרעיון אומר: להתחיל מראש בשיטה של שינויים תכופים, לזרום עם הזרם ולהפעיל יצירתיות מוגזמת, זהו מתכון לכישלון ופשוט לא מקצועי ולא אחראי, לתכנן כיאות ומאורגן לפי הספר וכאשר נדרש להפעיל הגיון בריא, יצירתיות, הבנה, פשרנות ועיגול פינות זה הפתרון הראוי והמייטבי.

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: