Booking.com
סטודיו של שרה רז-פתח-תקווה,קרדיט-יחצ

פתח תקווה עיר של אמנות

איך בונים מורשת אומנותית לעיר? כיצד רותמים את הקהילה להתאהב ביצירות מקומיות ? ולמה צריך בתים פתוחים? מדור המומחה יצא לפגוש את האוצרת שרה רז -יו"ר עמותת אמני פ"ת.

מאת: קובי ברדה

ספרי לנו עלייך ומי את.

שמי שרה רז אני אחות במקצועי בעלת חברת סיעוד ומנהלת המקצועית שלה. נשואה ,אם לשלושה וסבתא ל-4 נכדים.מכהנת כיו"ר עמותת אמני פתח תקוה.

אני אמנית, אוצרת , ציירת ,פסלת. כתבתי ספר אור הלבנה ממעל על תולדות משפחתי הבולגרייה וכתבתי רומנסות חדשות בשפת הלדינו כדי לשמר ולהעביר לילדי את חשיבות השפה בתרבות היהודית. אני מופיעה בפני קהל דובר לדינו וכזה שאינו מבין את השפה ויוצאת איתו למסע קסום המשלב שירים חדשים ושירים ישנים ומוכרים בלדינו.

שרה רז,קרדיט יחצ

שרה רז,קרדיט יחצ

כיצד התפתח רעיון "שבועות אמנים" וכמה זמן הוא קיים?                                              

לפני 8 שנים ,כאמנית תושבת שכונה קטנה וייחודית בפתח תקוה ,שכונת נוה עוז, גיליתי שגרים בה ויוצרים בה 20 אמנים- פסלים ,ציירים, צלמים, כותבים.פניתי לוועד השכונה ,שעושה רבות במישור הקהילתי בתחומי חינוך תרבות ושיפור איכות החיים ,והצעתי שיתוף פעולה. אני אארגן את האמנים והם יממנו את הפרסום.הפקנו את כל הפרסום בכוחות עצמאיים וקיימנו את האירוע לפני חג הפסח. נדהמנו מההיענות של הקהל ובפעם הראשונה הגיעו אלפים. השכונה קטנה בהיקפה ומספר האמנים קטן כך שכל אמן זכה לביקורים ולתשומת לב.

קיימנו את האירוע מספר פעמים במתכונת הזו והאירוע איתגר את האמנים ליצור כל שנה עבודות חדשות ומאוחר יותר לארח אצלם אורחים אמנים מבחוץ.

שכונת נוה עוז שכונה בה בתים צמודי קרקע עם חצרות מקום שכל אמן יכול לארח במקום בו הוא יוצר. השכונה קטנה בהיקפה ואפשר ברגל לעבור מבית לבית וליהנות מהגינות הפורחות מהעצים המוריקים ומציורי הקיר הרבים בתחומי השכונה. עמותת אמני פתח תקוה בשיתוף ועד השכונה ועירית פתח תקוה ממשיכים לקיים מסורת בית פתוח של אמנים בנוה עוז. בועה של פסטורליות בלב השאון האורבאני.

השנה קיימנו אירוע מקסים בחג השבועות. בכניסות לשכונה מחלקים את מפת השכונה עם כתובות בתי האמנים המציגים ומה תחום אמנותם. ליד כל בית יוצב שלט המזמין את המבקרים . במספר מוקדים יהיו הרכבים מוסיקאליים וכן ציירי פורטרטים וקריקטורות שיציירו את הקהל שוחר האמנות. ברחבי השכונה ציורי קיר מרהיבים.

בכל שנה אני יוזמת פרויקט נלווה לאירוע כמו ציורי קיר משותפים לאמן ולתלמידים ,או הצבת פסלים בכיכרות . השנה יזמתי פרויקט עצים מספרים: בכניסה לשכונה 22 עצים שהאנשתי אותם באמצעות פיסול, מספרים את תולדות השכונה ,אנשים ואירועים מאז היוסדה. הילדים בדרכם לבית הספר יקראו ותושבי השכונה הותיקים יתרגשו להתרפק בנוסטלגיה על זכרונות.

גדלתי במשפחה יוצרת . סבתי רקמה וסרגה אמי ציירה פיסלה וכתבה שירה .בית הספר היסודי בו למדתי טיפח מאוד את היצירה-ציור תפירה ומלאכת יד.תמיד היה הבית מלא יצירות שיצרנו אנו-בובות שתפרנו , תמונות שרקמנו, רקענו בנחושת ופסלנו. כשנשאתי התחלתי ללמוד רישום וציור ותחילה ציירתי את כל תפאורות החגים בבית הספר של ילדי. מאוחר יותר למדתי פיסול והרחבתי את התפיסה האמנותית שלי והבאתי לביטוי את יכולותיי .

מהם תפקידייך הציבוריים בעיר פתח תקווה הקשורים לאמנות?

כיו"ר עמותת אמנים וכמייצגת הלך רוחות של שוחרי אמנות ,חשבתי שמקומן של גלריות ומוזיאונים ראוי, אך באורח החיים המהיר לא נותר הרבה זמן להקדיש לכך. לכן יזמתי את מוזיאון חוצות בו מוצגים צילומי עבודות על באנרים בגודל 2.5 מטר מתחת לכל פנס רחוב ברחוב ראשי, ובדרך לבנק ,לקופת חולים ולקניות ניתן גם לחוות אמנות. לכן יש ציורים ופסלים ברחבי העיר.לכן הצגתי ב-3 ככרות פסלי חוצות: אחד של הציפור הלאומית הדוכיפת , שני בכיכר חתולים ליד בית ספר אהוד מנור ושלישי סגידה לראש כרוב האם לצמחונים, האם למנהיגים ,האם לעיר הירוקה?

בנוה עוז עודדתי את ועד השכונה לספק משאבים כדי ליצור ציורי קיר ברחובות ,בגינות השעשועים ובבית הספר.ישנה תוכנית יפיפייה לציורי קיר ברחבי העיר פתח תקוה על קירות מוסדות ציבור אפורים שעדיין לא מומשה.

העיר פתח תקוה התברכה בסופרת הילדים הותיקה תמר בורשטיין וחשבתי שכדאי לתת מקום של כבוד לספרות הילדים שעליה התחנכו דורות בישראל. לכן ישנה תכנית שיזמתי להקמת פארק קופיקו לאחר שקבלתי הסכמה מפי הסופרת תמר בורשטיין ומשפחתה ולאחר שכבר הוגשה תכנית על ידי אדריכליות למנכ"ל העיריה אני מחכה שהשלטון החדש בעיר יעריך ויבצע. הפארק אמור לכלול מתקני שעשועים וסצנות מפוסלות מתוך הספורים שייצרו אמנים מכל רחבי הארץ. המקום ישמש את מערכת החינוך וייתן הזדמנויות לילדים ונוער ליצור אמנות פלסטית ספרות ושירה.

מהו עתיד האמנות בעיר כפי שאת רואה אותו?

הצעתי לעירייה פרויקט של פארק פעמוני השלום. מקום בו כל מדינה בעולם תתרום פעמון שלום שיוצב במתקן מיוחד ויהווה מקום תיירותי שיבקרו בו רבים.כרגע אני משתפת פעולה עם ארגון הליונס ומקווה שהתכנית תרקום עור וגידים.

ברגע שפרנסי העיר יהיו מודעים למעלותיה של האמנות ולנחיצותה לתושבים יהנו כולם מהעשייה מהיוזמה ומהמעורבות של האמנים בחיי הקהילה.

הצעתי לראש העיר למתג את פתח תקוה כעיר של אמנות שבה עמותה רשומה כחוק,שבה חברים 250 אמנים ,בה עושה רבות ועד המונה 6 חברים ופועל לקידום אמנות ואומנים בעיר,עם מוזיאון לאמנות עכשווית ,עם קתדרה ללימודי אמנות שנקראת המכון לאמנות חזותית. אני צועדת בנבכי הפוליטיקה המקומית בסיוע בעלי דורון ,כדי שנוכל לקדם את הרעיונות והיוזמות שלי ולקבל את התמיכה הראויה לגורם שעוסק בהתנדבות ומביא את האמנות לפתחם של תושבי העיר.

מהו מיזם "הציפור הכחולה"?

גלריית ה"ציפור הכחולה"- אגדה שהייתה באמת!

שאלו את תושביה הותיקים של פתח תקווה על ה"ציפור הכחולה" ומיד יצטעפו עיניהם בדוק לחלוחי של נוסטלגיה. חיוך יעלה על שפתותיהם ובאנחה עמוקה יאמרו "כן היו זמנים… מרמת גן ומתל אביב באו לשיר לרקוד ולשתות ב"ציפור הכחולה". בציפור הכחולה בילו אנשי החברה הגבוהה של פתח תקווה. בני איכרים ופרדסנים, בקפה בלקן היה מקומם של הפועלים".

מושג הציפור הכחולה טבוע בחיפוש אחרי האושר כאותו ספר ילדים מפורסם של הסופר הבלגי מוריס מטרלינק.

כאן, המקום משך אליו את המי ומי של אותם הימים. ב"ציפור הכחולה "מצאו שעה של נחת השחקנים קלצ'קין וטימן, נגני התזמורת הפילהרמונית, זמרים, פסנתרנים ורקדנים.הבירה והקוקטיילים זרמו כמים וכאן היה מקום ראוי לערוך בו חתונה. פה התקיימו טקסים לבחירת מלכת היופי וגם העניקו תעודות הוקרה לארגוני צדקה.בבקר פעל המקום כבית קפה אלגנטי לפגישות עסקיות .כאן היה מקום מושבם של פרץ פסקל-האגרונום מזיכרון יעקב, אברהם חיון מושל המחוז ואדון ליכטנשטיין- ראש המועצה האזורית. בשעות אחר הצהריים באו אמהות עם ילדיהן כדי לבלות על כוס תה וגביע גלידה. הילדים לבשו לכבוד האירוע את מיטב בגדיהם. כאן במקום זה עמותת האמנים הקימה גלריה שהיא בית לאמני העיר .

כיצד "מחדירים" לעיר "התלהבות אמנותית"?

הגלריה היא נכס לשוחרי אמנות בה מוצגות תערוכות אחת לחודש ,תערוכות יחיד ותערוכות נושא קבוצתיות. נערכות בה סדנאות הכשרה לאמנים, מפגשים עם אוצרים ,קואוצ'רים ,מפגשים עם אמנים הרצאות וסרטים בנושאי אמנות. אני מניעה את אמני פתח תקוה להיות מעורבים בהתרחשויות בקהילה לשתף פעולה עם מערכת החינוך עם מחלקת גנים ונוף עם המחלקה לאיכות הסביבה אירגוני מתנדבים וגמלאים..

אני מאמינה שדרך היצירה ניתן להשפיע על מערכות קהילתיות ובודאי להעלות מודעות של תושבים לנושאים בוערים כמו איכות הסביבה ,נוסטלגיה , הערכה של אתרים והיסטוריה של מקום מושבם ובעיקר הרחבת אופקים. תרבות הפנאי מביאה רבים לנסות כוחם וכישוריהם באמנות, והם צריכים מעבר ליצירה לחוות אמנות .לכן אני יוזמת מפגשים וסדנאות עם אמנים ברחבי הארץ מפגשים אם אמנים בסטודיו שלהם ובמקום בו הם מציגים . סדנאות יצירה בחומרים ממוחזרים ומפגש עם אקו ארט שהוא טרנד עולמי .

כמובן אחת המטרות היא לחשוף את היצירות כמה שיותר לקהל באמצעות תערוכות יחיד ותערוכות נושא קבוצתיות.

אשמח לשמוע על המניפסט האישי שלך המשולב באמנות שלך ובשירתך הייחודית

האמנות שהיא שפה שאינה זקוקה לתרגום .מאפשרת קשירת יחסים עם אמנים מהארץ ומערים תאומות בחו"ל ,קשר לקהילות יהודיות בתפוצות . אמנות מדברת לילדים ,למבוגרים ולקשישים ומשמשת ככלי תרפויטי אותה מנצלים מרפאים לשיקום פיזיולוגי ונפשי.

אשרי שזכיתי גם לכשרון יצירה וגם לכושר אירגון שמאפשרים לי עשייה פרטית וציבורית לקדם אמנות ואמנים בעירי פתח תקוה.

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: