Booking.com
שירי משוררים

שבעה ימים של חגיגה מרתקת בפסטיבל ירושלים לאמנויות 2016

בימים אלו מתקיים פסטיבל ירושלים לאמנויות 2016, שבעה ימים של חגיגה מרתקת, עם מאות אמנים, זמרים, רקדנים ועשרות מופעים.  הפסטיבל, שנוסד בשנת 2002 ,  על-ידי עופר מליח ז"ל, מופק על-ידי אגף תרבות ואמנויות בעיריית ירושלים.
הפסטיבל מהווה מיקרוקוסמוס מזוכך של הפעילות התרבותית הענפה המתרחשות בעיר הכל כך מיוחדת הזו, בדגש מיוחד על יצירות מקור שנוצרו ברובן ל-ידי יוצרים ויוצרות ירושלמיים.נפגשנו עם מר משה דה-גרציה , מנהל המחלקה המוסיקה בעיריית ירושלים לשיחה מוסיקאלית במיוחד:

מאת: מיכל פרנקו-ברדה

הפסטיבל המשמש כעוגן בחיי התרבות בעיר, ושם לו למטרה לקדם, לטפח ולעודד את תחומי היצירה המגוונים ולהציג לקהל הרחב מופעי איכות ייחודיים במחירים השווים לכל נפש. כיצד המופעים השנה מבטאים מניפסט זה?

מופעי המוסיקה השנה מייצגים שני חתכי עשייה מתוך מגוון עשיר הקיים בעיר: מחד גיסא, כמו בשנים האחרונות, אנו נותנים במה למקהלות הגדולות והמבוססות, כגון: מקהלת הגברים: "רמתיים" ,החוגגת 20 שנה להיווסדותה, מקהלת "גיתית" שליד האקדמיה, "אורטוריו" שפתחה את הפסטיבל בשנה הקודמת, "תזמורת חובבי המוסיקה", זמרי "א-קפלה" השרים מוסיקה יהודית ,שנוצרה עבור בתי הכנסת, ותושר בתוך החלל האקוסטי המהדהד של הכנסייה הסקוטית, חבורות הזמר "פסקול" ו"הקול יחסי", במופעים מרגשים במיוחד וה"קונצרטיול" של אגדת עין כרם ,שהפך ל"קלאסיקה" קבועה בפסטיבל. מאידך, השנה אנו מאפשרים גם למוסיקאים צעירים, יצירתיים וחדשניים לעלות על במת הצוללת הצהובה למופעים מקוריים מפרי יצירתם, ככותבי שירים או כמלחיני שירי משוררים. במה זו מכילה בשני מופעים, 10 אמנים מעולים ולצדם הרכבי נגנים מצוינים. ובנוסף שלושה הרכבים של שירת א-קפלה רעננה יופיעו במשכנות, ואחרון חביב  אנו מעלים מחזמר; "פנטזיה לילית" המשלב את תזמורת הראל על עשרות נגניה ,עם מקהלת ילדות מדהימה ועם שחקני תיאטרון וותיקים ומנוסים הפועלים בעיר למעלה מ25 שנה , במסגרת ה"מוסיקטרון' ! . בחיבור של 2 מרכזי מוסיקה עירוניים: מרכז "אלפרט" בגיא בן הינום ומרכז המוסיקה בגוננים. ביחד ,כול אלה, מהווים ייצוג פנטסטי של עשייה ירושלמית אינטנסיבית ,אותה אנו מלווים כול השנה ,באהבה רבה.

משה דה גרציה

משה דה גרציה


הפסטיבל, השם דגש השנה על רב תרבותיות, יכלול כ-50  מופעי מחול, תיאטרון, מוסיקה וזמר של מיטב הגופים. כיצד מתבטאת השנה הרב- תרבותיות באגף המוסיקה בחומר המוצג?

אם נתייחס לתכנים המועלים במופעי המוסיקה, נגלה רב תרבותיות מדהימה: חזנות ושירה מסורתית יהודית, לצד שירי פופ ומוסיקה ישראלית קלה, לגווניה: שירים של אביהו מדינה ,אריק איינשטיין ועוד יוצרים חשובים שמבססים את יופיים של שירי א"י , שירי ירושלים, לצד שירי משוררים ושירים מקוריים של מוסיקאים צעירים, בראשית דרכם המקצועית. מהעולם, אנו מביאים לבמה מבחר מלהיטי מחזות הזמר לילדים ומשפחה, שירי אופרה ידועים, יצירות של בטהובן ויצירות קלאסיות ממדינות הצפון ובנוסף למגוון העשיר הזה ,מוסיקה מיוון .סקוטלנד ועוד .את התמונה המלאה סוגרים מופעי הלובי הנערכים ,בכול לילה, בתיאטרון ירושלים ואם נחבר את כולם נקבל מסע מוסיקלי סובב עולם, כשלמוסיקה ישראלית מקפיצה ומלהיבה, שמור מקום מכובד.

לאורך השנים בהן אתה מנהל את מחלקת המוסיקה וזהו לך הפסטיבל ה-13 מהי התמורה , השוני וההתפתחות אותם אתה חווה בעיר ירושלים?

בשנים האחרונות אנחנו מפתחים זיקה מיוחדת למוסיקאים צעירים המסיימים את לימודיהם ויוצאים לדרכם המקצועית. היציאה מה "חממה" האקדמית ל"ג'ונגל" התחרותי ,דורשת ליווי מקצועי, מינוף וסיוע של הממסד, ושם אנחנו מהווים חולייה חשובה ביותר. לצד קידום היצירה הצעירה, אנו ממשיכים לטפח את הגופים הוותיקים שמהווים ייסוד איתן ורב שנים של עשייה מקיפה ומשמעותית. כמאמר השיר "הלוא לכל שירייך, אני כינור":  אנחנו מנסים לייצב את ידי הכנר השר  ומנגן לירושלים, ולעודד את נגינתו.

 

אורטוריו

                                                                    אורטוריו

האם השינוי אותו עוברת ירושלים משפיע על תכני הפסטיבל?

הפסטיבל מייצג חתכי אוכלוסייה אופייניים לירושלים: דתיים חרדים ומסורתיים, לצד חילוניים. צעירים ,לצד מבוגרים וקשישים, ייצוג לשכונות העיר. חובבים, סמי מקצועיים ומקצועיים. פלורליזם אמתי הן ביצירה והן בהרכבי המשתתפים. אני חושב שמופעי המוסיקה משקפים את מה שעובר על ירושלים ובעיקר את העשייה התרבותית האינטנסיבית ,שזוכה לפריחה ,עליה ,מדברים גם מחוץ לעיר.

פסטיבל ירושלים לאמנויות יתקיים בין התאריכים 29/3/16-5/4/1

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: