Booking.com
יהודה קורן,קרדיט יחצ

שורשי השואה והסוד האפל של הפסיכיאטרים הגרמנים.

איך קרה שאומה מתורבתת, ומובילה באירופה הפכה ליוצרת רשע היסטורי עצום מימדים? העובדות המדויקות על התפתחות תורת הגזע על ידי פסיכיאטרים גרמנים ובעקבותיה השמדת נכים נפשית וגופנית ואחר כך "גזעים פחות רצויים" ובעיקר יהודים הוסתרו על ידי אגודות הרופאים וההיסטוריונים במשך עשרות שנים ונחשפו באחרונה על ידי עמותת מגן לזכויות אנוש Citizen's commition on Human rights. יהודה קורן, דובר הסניף הישראלי של העמותה בראיון לאתר המומחה לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

מאת: קובי ברדה

זוהי הכרוניקה של התפתחות תורת הגזע שהובילה גם להשמדת העם היהודי באירופה

1920: הפסיכיאטר הגרמני, אלפרד הוך, פרסם את הספר "הרשות להשמיד חיים שאינם ראויים לחיים" (Permission to Destroy Life Unworthy of Life), שם המליץ על זיהוי והמתת חסד של "טיפוסים המהווים עול חברתי". פחות מ-20 שנה לאחר מכן, ליאונרדו קונטי, ראש משרד הפנים של הרייך לשירותי בריאות, הורה לאסוף ולהגיש רשימה של כל אלו שסבלו ממגוון הפרעות נפשיות.

1930: ארנסט רודין, מכונן ה"פסיכיאטריה התורשתית" ואחד ממתכנני השואה, פנה לקונגרס הבינלאומי להיגיינה נפשית בוושינגטון די.סי. וקרא לגישה הדוגלת בהשבחת הגזע כדי לסלק מתוך החברה את אלה הנושאים "כתם תורשתי". בראש רשימת ה"פגמים" עמדו, מה שחוקרי גזע אמריקנים יגדירו מאוחר יותר כ"היפר-אקטיביות" ו"הפרעות קשב וריכוז".

1930: כתוצאה מתנועת השבחת הגזע הפסיכולוגית, בתי ספר אמריקניים אבחנו ילדים באופן קבוע. אלו שסווגו כרפי שכל נשלחו למוסדות. "אידיוט, אימבציל ומטומטם הפכו כולם למונחים רפואיים. הם שימשו כדי לקבוע רמות שונות של פיגור או מוגבלות".

בשנת 1934, הפסיכיאטר הנאצי, אוטמר פרייהר וון ורשואר הצהיר: "קיימת נחיצות לחקיקת חוקים חדשים בחיים שלנו, בסדר החברתי שלנו ומעל לכל בדרך פעולתם ומחשבתם של כולם!"

1940: בוועידה הראשונה של החברה הגרמנית לפסיכיאטרית ילדים וחינוך טיפולי, השתתף פול שרודר, פרופסור לפסיכיאטריה ומראשי הצמרת הפסיכיאטרית הנאצית. שרודר טען: "על פסיכיאטריית הילדים… לעזור לבודד ילדים פגועים או לוקים (תורשתית) לטובתם ולטובת הציבור… ובאמצעות סלקציה קבועה ומקצועית למצוא את יקרי הערך והניתנים לחינוך. יש להקריב באופן נוקשה והחלטי את אלה שהוערכו חסרי ערך ולא ניתנים לחינוך".

 

מי היו האנשים שהעלו את רעיון תורת הגזע?

הפסיכיאטר הגרמני אמיל קרפלין (1856-1926), היה ללא ספק איש המפתח הראשי שסלל את הדרך   ל'תורת הגזע', והטיף לרעיון העיקור בכפייה. קרפלין היה גם מורו של הפסיכיאטר   הנאצי ארנסט רודין, ונחשב גם לאבי שיטת הסיווג של מדריך האבחונים הפסיכיאטרי,   ה- DSM . בעקבות פרסום התיאוריות אודות השבחת הגזע, להן העדיף לקרוא בשם "היגיינה גזעית", בשנת 1895, ייסד הפסיכיאטר אלפרד פלואץ, יחד עם עמיתו הפסיכיאטר ארנסט רודין, את האגודה הגרמנית להיגיינה גזעית (1909). הם קידמו את הרעיון לפיו השמדת ה"לא ראויים" הינה "טיפול מרפא לחלוטין". בשנים 1911 עד 1922, לפני שהמפלגה הנאצית עלתה לשלטון –הפסיכיאטר ארנסט רודין כבר היה מטיף, כי "על כל הלאומים לגרור איתם מספר עצום באופן מדהים של נחותים,

חלשים, חולים ונכים… באמצעות חקיקה נבונה (עיקור) לאורך קווים אלה… עלינו להיות מסוגלים לשאוף באופן הגיוני לנתיבים הטובים ביותר להתרבות". בשנת 1920, פרסמו הפסיכיאטר אלפרד הוך ועורך הדין שהפך לשופט הראשי של הרייך, קרל בינדינג, את הספר: הרשות להשמיד חיים שאינם ראויים לחיים. בפרסום זה תבעו הוך ובידינג ביצוע המתת חסד על "פגועים שכלית" וטענו כי "מותם לא יחסר לאף אחד אפילו לא במעט, למעט אולי בליבות אמם או האפוטרופוס שלהם…". הוך טען גם, כי הריגת אדם באמצעות סם רפואי אינה "רצח" אלא "מעשה טהור של ריפוי".

 

איך נחשף הקשר בין פסיכיאטריה לשואה ?

עמותת מגן לזכויות אנוש חוקרת את הנושא כבר שנים. מנהלת הסניף הגרמני ניקולה קרמר ראיינה את ההיסטוריון החשוב ביותר לחקר השואה בגרמניה כיום, פרופ' הנס-ולטר שמול, אשר הודה בפה מלא כי פסיכיאטרים הם שהמציאו את תורת הגזע. בשם טוהר הגזע בוצעו במוסדות פסיכיאטריים בגרמניה עוד   לפני המלחמה כ- 360,000 ניתוחי עיקור בכפייה לאזרחים עם מוגבלויות נפשיות. היא   נחרדה ללמוד על תכנית "המתת החסד" שבוצעה בהמשך, ושהייתה, למעשה, טבח המוני   מאורגן של עשרות אלפי חוסים, מוגבלים ואנשים סיעודיים בשישה "מרכזי המתה" בתוך   מוסדות פסיכיאטריים באמצעות שימוש בגז פחמן חד חמצני רעיל. בראיון מתוארים מרכזי   המומחים לילד ולמתבגר הידועים לשמצה, שהוקמו במסווה של מרכזים לאבחון וטיפול   בבעלי בעיות התנהגות ולמידה. ה"מומחים" היו נותנים להורים הנחייה להשאיר את   הילדים לטיפול, אולם בהמשך הסתבר כי היו אלה מרכזי הרג, בהם הומתו אלפי ילדים   גרמניים. ומה הקשר ליהודים? פרופ' שמול מתאר בראיון, שהוסרט לסרט תיעודי, את גיוסם של אותם 92 פסיכיאטרים שהיו אחראים על פרוייקט "המתת החסד", לצבא הגרמני, ושליחתם למזרח פולין, לביצוע סלקציות המוות המחרידות במחנות הריכוז, שהיו אך שלב נוסף בתכנית "הפתרון הסופי", שהביאה לרציחתם של מיליוני יהודים ומיעוטים בתאי גזים, שהיו בעצם שכלול אכזרי של "מרכזי ההמתה" הפסיכיאטריים בתוך גרמניה.

 

מה עלה בגורלם של מתכנני השואה?

קשה להאמין, אך על אף שארנסט רודין היה ארכיטקט התכנית שהפכה רצח המוני וחוקי למציאות, הברית הלאומית האמריקנית למחקר אודות סכיזופרניה ודיכאון (NARSAD) שבחה את רודין בשנת 1990 כמייסד ה"גנטיקה הפסיכיאטרית". רק קומץ פסיכיאטרים נאצים הובאו לדין במשפטי נירנברג. רובם נמלטו מן הצדק, ושבו לפעילות פסיכיאטרית אחרי המלחמה.

 

ומה הקשר הישראלי של הסרט הזה?

מנכ"לית הסניף הישראלי גת מגידו , בעצמה דור שלישי לשואה הזמינה את עורכי הסרטון התיעודי לביקור ביד ושם, בתחילת השנה, שם נפגשו עם הנהלת   המוסד, והפקידו את הסרטון שהפיקו בארכיון המוסד. כאשר המשיכה להתעניין בשורשיה   הראשונים של "תורת הגזע" למדה גת על קרפלין. בפברואר השנה, במהלך הפגנה בגרמניה, בה נשאה גת את דגל ישראל, מול בית החולים הפסיכיאטרי במינכן, שאותו ניהל קרפלין במשך עשרים שנה, ושפסלו וכן פורטרט גדול שלו מוצגים בו לראווה, מסרה גת למנהל המוסד העתק של מכתב מפורט שכתבה לנשיא   התאחדות הפסיכיאטריה האירופית. בין השאר כתבה: "ב זאת אני   דורשת בשמם של כל בני משפחתי וחבריי בישראל שכל אותות הכבוד שעדיין מוקדשים   לפסיכיאטר הגרמני אמיל קרפלין יבוטלו, היות שקרפלין היה המנטור הראשי ואביה של   תורת הגזע ושל העיקור בכפייה. כל אות הוקרה שלו חייב להימסר למרכז התיעוד הנציונל   סוציאליסטי של מינכן על מנת שהציבור יוזהר מפני האידיאולוגיה הבלתי אנושית.

סרטון קצר מתורגם לעברית

 

לאתר עמותת מגן

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: