Booking.com
ws jewelry
תכשיטי ליאת ובר-זליבנסקי עם קולקציית אביב-קיץ 2016

תכשיטי ובר – המסע של ליאת זליבנסקי

מותג עיצוב התכשיטים חדש הושק לאחרונה, תכשיטי ובר של ליאת ובר-זליבנסקי ובאנגלית WS Jewelry by Liat Weber Selivansky והוא פרי מסע ארוך של האמנית (שהיא גם אומנית, נגיע לזה מיד).

היות שתהליך לידת מותג WS Jewelry היה ארוך ואישי ומופעו הנוכחי בדמות "תכשיטי ובר" מייצג את הדרך שעוברים יזמים רבים בדרך למימוש הרעיון, חשבנו להזמין את ליאת ובר לראיון קצר בו ננסה לחוות ביחד איתה את התהליך.

ליאת ובר זליבנסקי

שלום ליאת, ברכות

כן, תודה. אני עדין מתרגשת בכל פעם שזה עולה ואני מבינה שזהו – "WS Jewelry" כבר לא רק שאיפה, זו מציאות.

ליאת ובר זליבנסקי

ליאת ובר זליבנסקי עם אוסף הערבסק

למה עיצוב תכשיטים?

זו אני.

כבר תקופה שאני מחפשת את החיבור הנכון בין הרצון שלי להביע עצמי כאמנית מצד אחד ומצד שני כאומנית.

תסבירי – אומן ואמן?

הנה ההגדרה של האקדמיה בעברית שתעזור לי: "אֻמָּן (בלא ניקוד: אומן) הוא 'בעל מלאכה', 'מומחה במלאכתו', ואָמָּן (בלא ניקוד: אמן) הוא artist – יוצר, כגון צייר, פסל, מוזיקאי, שחקן וסופר. מכאן שאֻמָּנוּת ‏היא 'עבודה', 'מלאכת כפיים', ואילו אָמָּנוּת (ההגייה: אוֹמנות)" (האקדמיה ללשון).

ואצלי הצורך הוא גם להיות אמנית, כלומר יוצרת. אבל גם להיות אומנית שמעבירה את חומר הגלם תהליך שבסופו של יום מבטא את הרצון שלי כאמנית.

אז תכשיטים?

בהחלט, מצד אחד לחבר בין האהבה שלי לחומרי הגלם האיכותיים ביותר ומצד שני הביטוי הנכון יותר של היצירה שלי. זה משהו מעבר לציור למשל, שבו ניתן לחוש את הרגשות של האמן מתוך היצירה נטו ולחומרי הגלם אין אולי משמעות קריטית.

פה חיפשתי איך לחבר את הרגישות שלי לחומר, לדרך העיבוד שלו, למקורות ממנו הוא מגיע עם הרצון שלי ליצור ולשתף אנשים ביצירה.

בחרת לעבוד עם יהלומים, אבני חן, זהב.

נכון, עבורי יהלומים, אבני חן, זהב ודומים אלו חומרים שמייצגים איכות בלתי מתפשרת של חומרי גלם איתם אני יכולה לעבוד ומהם להפיק את הביטוי האומנותי שישדר ובאופן בלתי מתפשר איכות-איכות-איכות.

פה בדיוק בא לידי ביטוי הצד של כאומנית, בעלת מלאכה מומחית של איכות גימור, איכות חומרי גלם, איכות של העבודה עם החומרים והשילוב שלהם.

זו אולי התגלית הגדולה שלי על עצמי בתהליך – הרצון שלי לא רק ליצור, אלא גם לעשות את זה בלי פשרות.

אבל יש עוד סיבה לחומרי הגלם הללו, יצירות האמנות שלי חיות במובן שהן יודעות להתאים את עצמן לאדם שעונד אותן (במקרה של תכשיטים). אמנם הצגתי אוסף של עבודות בקולקציה, אבל אני גם מאפשרת להתאים כל תכשיט באופן אישי לרוכש. וכאן חומרי גלם כמו יהלום, אבן חן וזהב הם המתאימים ביותר לבצע התאמות קטנות אבל חשובות בלי שצריך ליצר את התכשיט מחדש ובלי לפגום באיכות חומר הגלם עצמו.

תכשיטי ובר

רק איכות או גם יצירה?

בודאי שיצירה והביטוי שלי כאמנית היה המניע לכל התהליך הזה. אבל עבורי אמנות היא גם לאתר את חומרי הגלם הכי טובים שאפשר, לשלב אותם ביחד באופן שלא מתפשר על ההצגה והביטוי שלהם בתוך מכלול היצירה.

רציתי לספק לאנשים את האפשרות להנות מכל העולמות – עיצוב המבטא את מקורות ההשפעה האישיים שלי והיכולת להחזיק ביד ביטוי אישי של האמנות שלי. מצד אחד ומצד שני לא להתפשר על החומרים המרכיבים את היצירה המוגמרת ובהתאם לכך המסרים שהיא משדרת עלי כאומנית.

אז הבחירה בתכשיטים מתחילה להיות ברורה.

כן.

אבל זה היה תהליך של שנים ארוכות שהוביל אותי להיכן שאני עכשיו.

זה התחיל בבית, עם אמא שלי שאצלה ההקפדה על איכות תמיד הייתה נר לרגלינו. אחר-כך תארים באמנות שהעניקו לי את הרקע התיאורטי, ומשם התעסקות ביצירות אמנות ברמה בין-לאומית כאוצרת אוספים ועד לעיצוב פנים ללקוחות פרטיים. שם אולי יותר באתי לידי ביטוי כאומנית וזה הזרז להבנה האישית שלי לצורך לשלב בין האמנות ובין האומנות. אבל שם גם נתקעתי. שם אמנם מצאתי ביטוי לצורך שלי ליצור ולהעניק לאנשים, אבל בעיצוב בית את מוגבלת בחומרים ובחופש היצירתי שלך בגלל המון סיבות טובות – אקלים, אקוסטיקה, מעשיות ועוד.

לא רציתי לכפות על אנשים את האמנות שלי באופן כזה שהמוצר המוגמר – עיצוב הבית – יהיה בלתי רלבנטי עבורם. בבית חיים, זה לא מוזיאון.

לקח לי זמן להתבשל עם עצמי ולהתחבר לעולם של עיצוב התכשיטים ולהבין ששם אני יכולה להתעקש על יהלום באיכות הטובה ביותר עם הקראט הנכון והצבע והשקיפות המתאימים, להניח אותו על מצע זהב – פעם זהב לבן ופעם זהב צהוב בקרטורה המדוייקת ובריקוע ללא פשרות וליצור מתוכם יצירת אומנות יחידה במינה.

ליאת ובר זליבנסקי

קולקציית אביב-קיץ 2016 של תכשיטי ובר

וכמו שהזכרתי קודם, התכשיטים שלי יודעים לעבור התאמה אישית לכל לקוחה ולקוחה. יהלום וזהב הם חומרי גלם שיודעים להתמודד היטב עם עיבוד והתאמה ולא מאבדים מאיכותם וזה קריטי עבורי.

השראה לאוסף אביב-סתיו 2016?

קולקציית אביב-חורף 2016 מורכבת מכה אוספים שכל אחד מהם מבטא עולם השראה נפרד, אבל כולם בסופו של דבר מתחברים לשפה שרציתי לדבר בה הפעם.

אוסף הערבסק עם מגלה נקודות מבט שונות על העולם ומתבסס על מערך מופשט של קווים וצורות החוזרים כדגם. זהו תכשיט אינסופי, שצורות והברקות חדשות מתגלות בו בכל פעם מחדש. אוסף העלים הוא בעצם עלה יצירת אומנות שנוצרה על ידי הטבע ונולדת מחדש כתכשיט. אוסף התחרה שתמיד השלימה והעשירה את מראה החלל. אוסף החמסה שהיא כף יד ימין פתוחה וסימן להגנה המייצגת גם משמעות של ברכה, כוח ועוצמה. אוסף אבני החן שהן יהלומי הכתר של הטבע ואצלי בהשראת תכשיטי המלוכה הקלאסיים, חתוכות ומשובצות בצורה מושלמת.

ביחד האוספים הללו מחברים מבחינתי את הטבע הזורם בהרמוניה במרחב.

 

איך בונים עסק כמו WS Jewelry

אז טיפ למי שרוצה גם לבנות לעצמו עסק? בהקשרים שלך

אני לא אחלק טיפים עסקיים, פה לא החוזקות שלי.

אבל בוודאות גיליתי והבנתי שלהרים פרויקט כזה את חייבת להיות מחוברת בנימי נשמתך לתוצר הסופי. לכן גם הבחירה במותג 'ובר תכשיטים' ובאנגלית WS Jewelry (שהוא בתרגום ובר-זליבנסקי תכשיטים).

רק כך התאפשר לי לאסוף מספיק כוחות נפשים להתמודד עם כל ההיבטים העסקיים – תוכנית עבודה, עלויות והוצאות, תמחורים, בחירות קשות בין חלופות ועוד ועוד. היו לי אנשים נהדרים שליוו אותי לאורך הדרך שעוד לא הסתיימה.

אבל דבר אחד וודאי – לא להתפשר על המוצר המוגמר, כי אחרת בשביל מה כל המאמץ, הלחצים, התסכול והסיזיפיות הזו?

ws jewelry

השקת קולקציית אביב-קיץ 2016 של תכשיטי ובר.

אירוע השקת האוסף

סוג של שיא נוסף שחוויתי במסע המדהים הזה.

שיתפתי פעולה עם Helga Design שהוא בוטיק מעצבי על שאני מאוד מעריכה וביחד קיימנו אירוע השקה לעונת אביב-קיץ 2016 במלון נורמן בתל-אביב. האיכות והגימור של פריטי הלבוש שלהם איפשרו לי להציג את התכשיטים באופן שהרקע לא פגם באיכות שאני מנסה לשדר.

לא יכולתי לבחור שותפים טובים יותר להשקה ואני מאוד שמחה על כך.

זו גם הייתה התנסות ראשונה עבורי בחשיפת האוספים שלי לקהל הרחב באופן בלתי אמצעי ובסך הכול התגובות היו מפרגנות וזה נותן כוח להמשיך – כי יש עוד הרבה עבודה.

וגם השקת אתר

נכון, למדתי שהיום ולמרות שלכאורה אוסף התכשיטים שלי הוא לא משהו שקונים כך סתם באינטרנט, הרי שבלי נוכחות דיגיטאלית של אתר ועמוד פייסבוק – כאילו אתה בעצם לא קיים. אנשים מחפשים ברשת, משווים, שואלים שאלות ומתעניינים – וזה כבר עובד, אני שמחה להגיד.

אז ראשית יש לי אתר בכתובת www.ws-jewelry.com שמשקף את החזון העיצובי שלי ובו אפשר לראות את כל האוספים של הקולקצייה הנוכחית – יש גם קטלוג שהופק בדפוס, אבל מבחינת נגישות וזמינות אין תחרות לאינטרנט. כי ברור לי שיהיו שירצו פשוט לשבת בבית ולדף-דף בין האוספים השונים לפי שהם פונים אלי. בנוסף, יצרנו נוכחות ברשתות חברתיות כדי שאנשים יוכלו לשמוע עלינו ולפנות – יש עמוד פייסבוק, גם חשבון טוויטר וכמובן עמוד אינסטגרם כי כל המהות שלי בעצם היא ויז'ואלים ואפילו גוגל+.

ויודעים מה? העובדה שאני באינטרנט אפילו מאפשרת לאנשים זרים לגמרי לפרגן ולהחמיא וליצור קשר. וזה משהו שאני לא יכולה לדמיין שהיה אפשרי בלי המדיום הזה. פתאום אני מגלה שלצורך שלי לא להתפשר על חומרים ועל מראה יש שותפות רבות וכעת אנחנו יכולות גם לדבר ולהיות בקשר.

זה כיף.

דברי סיכום?

זהו? ניהנתי.

אני חושבת שלמדתי המון במסע הזה ובעיקר להיות שלמה עם עצמך ולתת כל מה שיש לך ובסוף אנשים יעריכו זה. אבל, גם חשוב לוודא שידעו עליך ועל מה שאת מציעה ושיכולו לדבר איתך וליצור שיחה.

בקיצור, המותג נמצא בכל מקום וכדי שאנשים יוכלו לפנות אלי, לדבר איתי, לאפשר לי ליצור עבורם מעשי אומנות.

===============

עוד על ליאת ובר-זליבנסקי וקטלוג אביב-קיץ 2016 תוכלו למצוא באתר האינטרנט שלה.

About WS Jewelry

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: