Booking.com
תעודת זוגיות,הפתרון המושלם לחתונה אזרחית קרדיט - PIXABAY.COM, צלם - KGORZ

תעודת זוגיות הפתרון לנישואים אזרחיים בישראל

בשנים האחרונות, חלו שינויים רבים בתפיסת המושגים "משפחה" ו"זוגיות. זוגות רבים אינם מעוניינים להינשא ברבנות, ואינם מודעים לאלטרנטיבות שעומדות בפניהם למימוש זכותם להקים משפחה. תעודת הזוגיות™ נועדה לספק פתרון חוקי ואזרחי לצורך זה בדיוק. עו"ד אירית רוזנבלום מייסדת ומנכ"לית ארגון משפחה חדשה עונה על השאלות: מהי תעודת הזוגיות? מה הן הזכויות הנלוות לה? האם כל אחד יכול לקבל תעודה כזו? מה קורה במקרה של פרידה? מורה נבוכים מבית.

מאת: חני שניידר

מה היא תעודת הזוגיותומהן הזכויות הזוגיות הנלוות לה?

תעודת הזוגיות הינה הדרך להצהיר רשמית על זוגיות, ללא צורך לעבור את הצינורות הרשמיים המקובלים (רבנות, נישואים אזרחיים). התעודה מקנה לנושאים אותה:

  1. זכויות כלכליות (בנקים, נכסי ממון בין בני זוג, ביטוח לאומי, בפני כל רשות' כמו משרד הרישוי בנושא זכויות בעלות ברכב).
  2. זכויות עירוניות – כבני זוג תוכלו ליהנות מהזכויות שמעניקה הרשות המקומית, לדוגמא רישום לגנים, חניה עירונית, הנחות בארנונה.
  3. זכויות פנסיוניות – כבני זוג בזכויות הפנסיה של בני זוגכם.
  4. זכויות בריאותיות – בשירותי בריאות כלליים לרבות שירותי פריון (הסכמי הפרייה) זכויות לידה ועוד.
  5. זכויות ממקום העבודה של בני זוגכם – כמו בני זוג של  דיילי אל-על,  נהגי אוטובוסים וכד'. זכויות אישיות – כמו הזכות לבחור את שם משפחתו של בן זוגכם, הזכות לרשום את הילדים בשם משפחתכם ועוד.
  6. זכויות ירושה של נכסי בני זוגכם.
אירית רוזנבלום

אירית רוזנבלום

מי יכול להוציא תעודת זוגיות כזו?

בני זוג החיים יחד ומנהלים משק בית משותף, ללא הבדל, דת, גזע, מין, לאום או נטייה מינית. תעודת הזוגיות מתאימה לכל מי שרוצה להכריז רשמית על זוגיותם (בני זוג שאינם רוצים להינשא ברבנות או לא יכולים להינשא בה, כהן וגרושה, בני זוג בני דתות שונות, בני זוג בני אזרחויות שונות, בני זוג מהגרי עבודה, בני זוג חד מיניים ועוד) ועם זאת, אינם רוצים לעבור את ההליכים המקובלים של נישואים דתיים. תעודת הזוגיות אף עומדת בדרישות התקן של האיחוד האירופי.

 

מהם יתרונותיה של תעודת הזוגיות על שיטות אחרות?

  • אין צורך לעבור ברבנות ולא להתחתן אזרחית בחו"ל, מספיק שתהיה לכם תעודת זוגיות על מנת שתזכו בזכויות המגיעות לכם מתוקף היותכם זוג.
  • אין צורך לקבל אישור רשמי ולעבור הליכים ממושכים, לא בזמן קבלת התעודה ולא בזמן פרידה.
  • התעודה מבוססת והינה בעלת תוקף של תצהיר משפטי לכל דבר – היא מבוססת על תצהיר משפטי בכתב של הזוג, אשר נערך ונעשה בפני עורך דין. חתימתו וחותמתו של עורך הדין מוטבעת על התעודה עצמה ונותנת לה את התוקף המשפטי.
  • התעודה תקפה במוסדות ציבוריים ורשויות מקומיות, המבקשות לברר את מהות היחסים בין בני זוג לצורך מתן/קבלת שירותים.

מה קורה במקרה של פרידה?

לצערנו, גם מערכות יחסים שהחלו כיציבות ומבטיחות, עולות על שרטון – ומגיעה פרידה. השורה התחתונה והחשובה, היא שגם כאן לתעודת הזוגיות יתרונות אל מול נישואים רגילים, והיא נועדה לפשט את החיים ולעזור לתהליך הפרידה להיות קל יותר לכל הצדדים. כפי שתעודת הזוגיות מהווה רק בבואה לזוגיות עצמה, כך גם בפרידה. בני הזוג אינם נדרשים לאשר או לקבל חותמת על הפרידה. כשני אנשים בוגרים ועצמאיים, זכותם המלאה להחליט בעצמם על פרידה, ולפעול בהתאם להחלטה. בארגון משפחה חדשה מבקשים מבני הזוג לעדכן אותם על הפרידה ולחתום על תצהיר מבטל, אולם אין חובת דיווח או דרישה לאישור ממוסדות המדינה. עם התפרקות הזוגיות מתבטלות כל הזכויות הנובעות מזוגיות ואין מקום לדרוש אותן (בבנק, בעירייה, בביטוח לאומי וכד').  עם הפרידה הופך כל אחד מבני הזוג ליחיד ובמידה ויש ילדים, ההורה המגדל את הילדים נחשב לראש משפחה חד הורית.

 

היכן מוציאים תעודת זוגיות? 

במשרדי משפחה חדשה, רח' טיומקין 16, תל-אביב, טל' 03-5660504.

מה צריך להביא?

תעודת זהות/דרכון (במקרה של גירושין/פטירה תעודה מתאימה).

כמה זה עולה?

1,200 ₪ לזוג

תעודת הזוגיות של משפחה חדשה מוגנת בזכויות יוצרים בינלאומיות ™ ונרשמה כסימן מסחרי ®. לסיכום: הרעיון המרכזי מאחורי תעודת הזוגיות של ארגון משפחה חדשה, הוא יצירת דרך פשוטה למיסוד הזוגיות, מתוך הנחה שמקור הכוח לזוגיות מגיע מבני הזוג עצמם. על מנת להסדיר מראש את כל היבטי החיים המשותפים (דאגה לילדים, ניהול משק הבית, קריירה, תיאום ציפיות, הסדרת נכסים ואף נושאים כלכליים אחרים), משפחה חדשה מציעה ליווי בבניית הסכם חיים משותפים יחד עם תעודת הזוגיות.

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: