Booking.com
סדנאות לטיפול בהתמכרות למסכים , אתר - PIXABAY.COM, יוצר - Unsplash

RESTART – מתנתקים מה"מסך-מאניה"

שימוש יתר במסכים היא המציאות של חיינו. את המחיר אנו וילדינו משלמים בהשחתת זמן, בפגיעה בבריאות הפיזית והנפשית, בקשרים שלנו עם חברים ובני משפחה.  כולנו נגועים בתופעה הממכרת, לא זזים לשום מקום בלי הטלפון החכם, מחוברים באופן הדוק לאתרי חדשות, למייל, לווטסאפ, שבויים לעדכונים האינסופיים של תמונות, נסיעות, ואירועים, שלנו ושל מכרינו. התופעה פוגעת ביכולת ילדינו להתמיד בלימודים ולהתקדם, ביכולות החברתיות והבינאישיות, בביטחון העצמי. ככל ששוקעים יותר ויותר לעולם הוירטואלי מאבדים קשר ממשי ומשמעותי עם המציאות, חיים סיפור דימיוני, ומתנתקים מכל מה שהיה יקר וחשוב. במדינות רבות כבר קיימות תכניות למניעה ולטיפול בתופעה. בשנתיים האחרונות, צוות תלמ עוסק בלימוד תופעת ההתמכרות למסכים, ובבניית תכניות טיפול והתערבות. לפני כשנה יצא צוות חלוץ למרכז restart בסיאטל, ארצות הברית, התארח במקום ועבר הכשרה בנושא. המרכז מטפל בנוער ומבוגרים צעירים מרחבי ארצות הברית, שההתמכרות למסכים הכריעה אותם. אתר המומחה יצא לפגוש את שני מנשקו מנכ"לית ת.ל.מ – רשת בפריסה ארצית לטיפול פסיכולוגי:

מאת חני שניידר

למה מתכוונים כשמדברים על התמכרות למסכים?

המסכים – הטלוויזיה, המחשב, הטלפון החכם והטבלט – הופכים את חיינו לנוחים, מתוכננים, ועשירים יותר, אך כמו עם כל חומר או פעילות אחרים שימוש יתר מזיק ועלול להביא להתמכרות קשה וכואבת, לא פחות מזיקה מהתמכרות לסמים או אלכוהול.

אם נבחן את עצמנו, סביבתנו, ילדינו, ניבחך במהרה שרובנו לוקים בשימוש יתר.

את המחיר אנו וילדינו משלמים בהשחתת זמן, בפגיעה בבריאות הפיזית והנפשית, בקשרים שלנו עם חברים ובני משפחה. כולנו נגועים בתופעה הממכרת, לא זזים לשום מקום בלי הטלפון החכם, מחוברים באופן הדוק לאתרי חדשות, למייל, לווטסאפ, שבויים לעדכונים האינסופיים של תמונות, נסיעות, ואירועים, שלנו ושל מכרינו.

לעתים המצב מתדרדר עד כדי התמכרות. הילד, הבער או המבוגר, לא יכולים ללא המכשיר. אם נמנע מהם את השימוש רמת המתח והחרדה שלהם תנסוק. כבר מזמן לא מעניין אותם חברים ובני משפחה, ולמעשה גם הם עצמם כבר לא ממש מעניינים אותם. לעתים כבר אין כל הקפדה על תזונה, פעילות גופנית, הגיינה ושינה נכונה. הם הפכו לעבדים למספר התגובות או הלייקים, לפופולריות המזויפת או לביטחון העצמי השקרי המבוסס על שבירת שיאים שאין להם כל קשר למציאות במשחקי המחשב.

כיצד ניתן לדעת את חומרת המצב? האם אני מכור?

אצלנו בת.ל.מ – הרשת הארצית לטיפול ואבחון – ניתן לעבור ראיון מקיף לבדיקת חומרת הבעיה. הראיון כולל הכרות (במקרה של ילד גם עם ההורים), הבנת הבעיה, וחומרתה על פני מדדים שונים. עד כמה שימוש היתר פוגע בתפקוד, ביחסים, בבריאות וכן הלאה ועד כמה כבר הפך להתמכרות. במהלך הראיון אנחנו משלבים שאלונים לדיווח עצמי שנועדו לבחון את חומרת ההתמכרות.

ד"ר שני מנשקו - צלמת - סיון שנפ

ד"ר שני מנשקו – צלמת – סיון שנפ

האם וכיצד ניתן לטפל?

כדאי לטפל. התופעה כה נפוצה שיש מקום לעבור בת.ל.מ סדנת מודעות, הסברה, ומניעה, גם כאשר אין עדיין התמכרות בולטת. במספר מפגשים פרטניים/קבוצתיים לומדים על התופעה, מתוודעים לעוצמתה, מתרגלים הימנעות חלקית, ורוכשים כלים להתמודדות יעילה יותר עם הצורך העז במסכים.

במקרים בהם הצוות המומחה מאבחן התמכרות נקבעת תוכנית טיפול – פרטני, משפחתי, קבוצתי – המשלב התנזרות חלקית או מלאה ממסכים וטיפול במניעים המודעים והלא מודעים לשימוש. את זרעי ההתמכרות והנטייה לשימוש ניתן למצוא החל משנות החיים הראשונות. הבנת הדינמיקה של ההתמכרות על מימדיה השונים הכרחית לתורמת להשגת שינוי והתמודדות ארוכת טווח עם הבעיה.

על מה מבוססת תכנית הטיפול? מה מקורה?

התוכנית פותחה במקור בארצות הברית על ידי מטפלים שחשו כמונו את המצוקה ואת הצורך למצוא פתרונות טיפוליים. ד"ר קאש ועמיתיה בסיאטל מטפלים במכורים למסכים במשך שנים. עם הניסיון המצטבר אספו נתונים, ערכו מחקרים, ויצרו שיטות טיפול ייחודיות. גולת הכותרת במרכז  REASTART שהקימו היא האפשרות לעבור טיפול פנימייתי מבודד מהציוויליזציה, מנותק לחלוטין מכל מסך. מרכז שכזה, גם כשיקום בישראל, נועד למקרים הקשים ביותר של המכורים למסכים. בדרך כלל הטיפול הפסיכולוגי הייחודי שעבר התאמות לאוכלוסייה הישראלית עשוי להספיק.

האם קיימות תכניות נוספות בארץ ובעולם?

בעולם ידוע על מספר תכניות שמיושמות. פרט לתוכנית הנ"ל בארצות הברית ידוע על תכניות גמילה בסין, תכנית מניעה וטיפול בקוריאה, ובמדינות נוספות. בישראל התוכנית המוצעת על-ידי ת.ל.מ היא ייחודית וראשונית ועד כה אין דומה לה.

 

 

 

 

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: