Booking.com
תאונות גוף והדרך הנכונה להתמודדות איתן, יוצרת - denise_is_here, אתר - PIXABAY.COM

הדרך להגיש תביעות נזקי גוף – ולנצח

אחרי שנאבקה בגיל צעיר מאוד מול גופי הביטוח הגדולים במדינה והצליחה, הבינה עו"ד ליאת גורדון את ייעודה – לסייע לכמה שיותר אנשים שנפגעו בגופם בתביעותיהם מול המוסד לביטוח הלאומי, חברות הביטוח והרשויות העירוניות: "מטרתי לאפשר לכל אדם את הזכויות המגיעות לו"

מאת: חני שניידר

עו"ד ליאת גורדון, את עוסקת בייצוג בתחום נזקי הגוף, תסבירי לנו מי מוגדרים נפגעי גוף?

"נפגע גוף, או בעצם כל מי שסובל מנזק גוף, הוא כל מי שעבר תאונה, או עקב מצב תחלואתי ואפילו נפשי מתקשה בתפקוד היומיומי. זו יכולה להיות תאונת דרכים, עבודה, או פשוט כל אירוע תאונתי שגרם לנזק. למשל, תלמיד שנפל בעת משחק עם חבר, אדם שצעד ברחוב ועקב מהמורה במדרכה סובב את הקרסול, אישה שנפלה במדרגות לא תקניות ללא מאחז יד ועוד.

"מצד שני, יש נפגעים שעקב מצב תחלואתי מצטבר מתקשים בתפקודם ולא יכולים לעבוד. למשל, אדם שסובל מסוכרת שגרמה לו לפגיעה בלבו, או אדם שסובל ממצב נפשי קשה כמו סכיזופרניה – יכולים להיות זכאים לקצבאות מהביטוח הלאומי. נפגע גוף יכול להיות גם מי שנפגע עקב רשלנות רפואית, למשל בניתוח כושל, איחור באבחון מחלה או טיפול רפואי לקוי".

מה באשר לקטינים?

"ילדים שסובלים ממגבלות כלשהן, פיזיות או נפשיות – הוריהם יכולים לקבל עבורם קצבת ילד נכה. כמו כן, ילדים בגילאי 3-18 שחל עליהם חוק חינוך חובה ולומדים במוסדות חינך מוכרים, מבוטחים בביטוח תאונות אישיות תלמידים. ביטוח זה תקף בכל שעות היממה לגבי נזק שנגרם לילד כתוצאה מתאונה (למעט חריגים מסוימים), זאת אף אם התרחשה מחוץ לבית הספר ואפילו בחו"ל".

עו"ד ליאת גורדון, צילום אור קפלן

עו"ד ליאת גורדון, צילום אור קפלן

מהם סוגי הקצבאות השונים שמציע הביטוח הלאומי לזכאים?

"קצבת נכות כללית, קצבת שירותים מיוחדים וקצבת ניידות הן הקצבאות העיקריות לסובלים מנזקי גוף. כמו כן, נפגעי עבודה (תאונות עבודה, מחלות מקצוע ומיקרו טראומה) יכולים להיות זכאים למענק חד פעמי או לקצבה חודשית, בהתאם לגובה נכותם.

"קצבת הנכות הכללית היא קצבה המיועדת לכל אדם מכלל האוכלוסיה מעל גיל 18, אשר עקב מצב גופני ו/או נפשי נפגעה יכולת השתכרותו ולמעשה איבד מכושר עבודתו.

"קצבת שירותים מיוחדים היא קצבה, אשר מיועדת לכל אדם מכלל האוכלוסיה מעל גיל 18, הזקוק לעזרה רבה בביצוע פעולות יומיומיות (אכילה, רחצה, לבוש, ניידות בבית ושליטה על ההפרשות) או שהינו זקוק להשגחה על מנת למנוע סכנה לחייו או לאחרים.

"לצורך קבלת קצבת הניידות נבחנת יכולת ניידותו של הנפגע, כלומר תפקוד גפיו התחתונות. מדובר בבחינת ליקויים אורתופדיים, נוירולוגיים ואפילו בתחום כלי הדם [למשל, סיבוכי כלי דם במקרים של חולי סכרת], אשר משפיעים על יכולת הניידות של הנפגע".

הבידול שלך הוא שאת מכירה את המאבק המתיש בביטוח הלאומי מתוך המקרה הפרטי שלך. תוכלי לספר מה השגת במאבקך?

"נכון מאד. בגיל תשע וחצי אובחנתי כחולה בסרטן עצם ברגל. בעקבות טיפולים קשים וניתוחים רבים שעברתי נותרתי בנכות קשה. זה היה האות למלחמה משפטית ובירוקרטית קשה למיצוי זכויותיי, עד לקבלת קצבת נכות כללית מלאה ומימון הלימודים על חשבון הביטוח הלאומי [קצבת נכות כללית זו קצבה שמותנית ברף הכנסות משתנה, אשר מי שמשתכר מעל לכ-3,000 ש"ח לא יכול לקבל אותה גם אם יש לו אחוזי נכות גבוהים]. בנוסף, נמצאתי זכאית גם לקצבת ניידות שאותה אני מקבלת עד היום עקב המצב של הרגל שלי.

"אני זוכרת שבתחילת המאבק שלי עמדתי מול הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח הלאומי, אשר  קבעו לי נכויות נמוכות מאלו שהגיעו לי – ועל כך כמובן נדרשתי להגיש ערעור. לצורך הייצוג שלי, היה עליי להבין, למשל, כיצד ניגשים בכלל לספר התקנות לפיו נקבעים אחוזי נכות, אילו מסמכים רפואיים עליי להביא לצורך הוכחת מצבי הרפואי, מה עליי להגיד בועדות השונות, כיצד לנתח את הפרוטוקולים של הועדות מהדרג הראשון לצורך הגשת הערעור, ומה בכלל השוני בהתנהלות מול ועדות מדרג ראשון לעומת ועדות ערר".

מהו הרקע המקצועי לעבודתך וכיצד את מלווה את לקוחותייך בתהליך הבירוקרטי?

"אני עוסקת בתחום הנזיקין משנת 2009, כאשר את ההתמחות שלי עברתי במשרד עו"ד זליגמן (כיום זליגמן-גולדפרב). אני פועלת בכל הארץ, מייצגת בבתי המשפט, בתי הדין לעבודה וועדות רפואיות בכל מקום. הפגישות של לקוחותיי עימי נערכות באזור המרכז. כל מה שהלקוח נדרש להעביר לי הוא חומר רפואי באופן שוטף בהתאם להנחיותיי, אישורים מסוימים בהתאם לצורך, ובמידה ומדובר בתביעה בביטוח הלאומי – להגיע יחד איתי לועדות כמובן. אני דואגת לטיפול השוטף בתביעה ולהתנהלות מול חברות הביטוח והמוסד לביטוח הלאומי, על מנת להסיר את הנטל מכתפיי הלקוח.

"ההליך איתי מתחיל בפגישה, בה אנו בונים תוכנית עבודה בהתאם לצרכיו האישיים של הלקוח. לדוגמא: יכול להגיע לקוח אחרי תאונת נפילה במדרכה שכתוצאה ממנה נפגעה לו הברך, במטרה לתבוע ברשלנות את העירייה שבתחומה קרתה התאונה. במידה שתוך כדי עיון בחומר הרפואי אני רואה שיש לו גם עוד שלל מחלות וליקויים שבגללן הוא לא מסוגל לעבוד, אסביר לו, שחוץ מהתביעה הנזיקית מול העירייה, במידה והוא עוד לא בגיל הפרישה, אפשר למשל לנסות לתבוע לו קצבת נכות כללית וכן קצבת ניידות".

אם היית יכולה לשים אצבע על הכוח המניע אותך למען לקוחותייך מה הוא היה?

"קודם כל, מטרתי היא לאפשר לכל אדם את הזכויות המגיעות לו, ובפרט על רקע הסיפור האישי שלי. יש בי כוחות מניעים של ספורטאית במיל', כמי שהייתה שחיינית במשך שנים רבות על אף המגבלה שלי. לקחתי משם מוטיבציה ונחישות אדירה, ואת האמונה שמי שבאמת רוצה, משתדל ומשקיע – מצליח במטרתו. כך גם המוטיבציה שלי לפעול למען הצלחתם של לקוחותיי לקבל את כל מה שמגיע להם".

לאתר האינטרנט של עו"ד ליאת גורדון הקליקו כאן

לדף הפייסבוק של עו"ד ליאת גורדון הקליקו כאן

 

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: